Bilişim Dünyası 12 EYLÜL 2010 / 18:00

Sinerji toplantısında operatör-yazılımcı buluşması

Avea ve YASAD, BTK’nın desteğiyle sinerji toplantısını gerçekleştirdi.

Yazılım Sanayicileri Derneği (YASAD) ve Avea, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) desteğiyle gerçekleştirilen Avea –YASAD Sinerji Toplantısı’nda Türkiye’nin bilişim sektörünün genel durumunu, hedefleri ve yazılım şirketlerinin işbirliği olanaklarını ele aldı. Açılışını BTK Başkanı Tayfun Acarer, YASAD Başkanı Şerif Acar Beykoz ve Avea CEO’su Erkan Akdemir’in gerçekleştirdiği etkinlik, sektörün tüm taraflarını bir araya getirdi.
Etkinliğin açılışında konuşma yapan Şerif Beykoz, “Türkiye’de bilişim ve iletişim alanında faaliyet gösteren bütün tarafların ortak bir hedefi var. O da bilişim ve iletişim sektörünün yarattığı cironun gayrı safi milli hasıladaki oranını artırmak” dedi. Yazılımın lokomotif sektör olduğu mesajını veren Beykoz, bu sektörün daha iyi noktalara getirilmesi amacıyla yapılan çalışmalara değindi.
Burada sadece STK’ların çalışmadığını belirten Beykoz, başta BTK olmak üzere devlet kurumlarının da bu amaca yönelik çaba sarf ettiklerini kaydetti.
Acar_Beykoz3. nesil lisanslamasının üzerinden bir yıl geçtiğini hatırlatan Beykoz, bu paralelde Ar-Ge ekiplerinin oluşturulması ile bir yıl içinde yapılan yatırımların yüzde 10’unun ürün ve sistem geliştiren KOBİ’lerden sağlanmasına yönelik düzenlemelere işaret etti. Bu düzenlemelerin Türkiye’de Ar-Ge’nin gelişmesi ve kaynak yaratılması anlamında çok önemli olduğunu vurgulayan Beykoz, yazılımcılar olarak bu kaynaktan maksimum faydayı sağlamak üzere çalıştıklarını sözlerine
ekledi.
3G ile birlikte GSM sektöründe yaşanan gelişmelerin yazılım sektörüne sunduğu fırsatlara değinen Erkan Akdemir, bu bağlamda yapılan yatırımlara değindi. “Geçen yıl Türkiye’ye 7-8 milyar dolarlar seviyesinde yabancı sermaye girişi söz konusu. Sadece bir sektör olarak bu sermayenin yarısından daha fazlasını yapmışız” diyen Akdemir, şirket olarak yatırımları hakkında bilgi verdi.
Ülkemizdeki Ar-Ge ihtiyacının giderilmesinin önemini vurgulayan Tayfun Acarer, gelecek dönemde Ar-Ge ihracatına başlanması hedefinin altını çizdi.
Bu ihracat için gerekli insan kaynağının Avea Ar-Ge Merkezi gibi noktalarda yetişeceğini belirten Acarer, “Türkiye Ar-Ge faaliyetlerinin sonuçlarını 5-10 yıl sonra çok daha iyi görecek” dedi.
ETİKETLER : Sayı:787

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics