Bilişim Dünyası 04 KASIM 2012 / 16:12

Sinerjiye bulut ve mobil imzası

Yeniliklerini ve işbirliklerini Synergy 2012 etkinliğinde paylaşan Citrix, bulut ve mobilde, ‘kendi cihazını getir’ yapısında adımlarını tanıttı.

Citrix, çözüm ortakları ile birlikte özellikle bulut ve mobil alanında yeniliklere odaklandığı Citrix Synergy 2012 toplantısını 17-19 Ekim tarihleri arasında yine Barselona’da düzenledi. Tüm konuşmalarda bulut döneminin yeni başladığı, bunun da hız ve esneklik, iş ve özel hayatta değişim anlamına geldiği üzerinde duruldu. Etkinliğin açılışında 2,5 saatlik kapsamlı sunumuyla Citrix Systems Başkanı ve CEO’su Mark Templeton, yeni ve yenilenmiş çözümleri, yine Citrix ekibinden isimlerin katıldığı denemelerle katılımcılara tanıttı. Templeton’a göre, bu değişimde şirkete uygun teknolojiler, cihazlar ve uygulamalarla fayda sağlamak şart. Etkinlikte Cisco ile işbirliğinin kapsamının genişletildiği bilgisi paylaşıldı. 2013 yılında ise toplantıların yeni adresi Londra olacak.

Buluttan kaçış yok
Etkinlikte görüştüğümüz, bulutun en önemli faydasını ‘ölçeklendirme’ olarak gösteren Citrix Bulut Platform Grubu Pazarlama Bölümü Kıdemli Direktörü Thomas McCafferty, bulut pazarlama yaklaşımlarını bu fayda üstüne kurduklarını belirtti. “Her ölçekte şirketin tercihinin melez yapı olduğunu söyleyebilirim” diyen McCafferty’e göre, bu yapının kullanımını daha da desteklemek için bazı standartlar, düzenlemelerde yenilemeler olacak. Odak noktalarını servis sağlayıcılar ve şirketler olarak ikiye ayırdıklarını, şirketleri bulut konusunda eğitmeye her zaman öncelik verdiklerini belirten McCafferty, şu detayları paylaştı: “Her şeyin başı; şirketin kendisini ve ihtiyaçlarını bilmesi. Gelecek 10-15 yıllarını kurtaracak bir yatırımı nasıl yapacaklarını anlatıyor, onların bu şekilde bakmasını sağlamayı hedefliyoruz. Japonya, ABD ve Güney Amerika bulut konusunda ön sıradaki pazarlarımız. Gelecek 5 yıl içinde her ölçekte şirket için bulut bir gereklilik halini alacak. En azından her şirket, genel bulut ortamını kullanacak ve bunun üstüne isterse, özel veya melez yapılarını kurgulayabilecek.”

Yunanistan’da ‘kriz destekli’ bulut ilgisi

Citrix Doğu EMEA Bölgesi Kanal Satış ve Geliştirme Direktörü Thomas Huber, Türkiye pazarının kendileri için önemine dikkat çekerken, “Türkiye’de benzersiz bir farka sahibiz. Ülkedeki telekom ve bankacılık sektörlerinde çok güçlüyüz ve diğer Avrupa ülkeleri ile kıyasladığımızda bu iki sektörde Türkiye’de ağırlığa sahibiz” dedi. Türkiye pazarında telekom sektörü öncelikli bulut teknoloji ilgisine de dikkat çeken Huber, devam etti:
“Türkiye’de bir eğilim de oyun sektörü ve bu servisleri sunan şirketlerin bulut teknolojilerimize ilgisi. Yunanistan da önemli pazar. Çünkü bulut, onlara tasarruflu bilişim olanağı sunuyor.”
ETİKETLER : Sayı:894

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics