Bilişim Dünyası 21 OCAK 2013 / 08:06

Sınıf eğitimine internetten bakış

Türkiye’nin ilk uzaktan canlı yayın eğitim sistemini hayata geçiren Evimdekiders.com, öğrencilerin ve velilerinin üzerinden birçok yükü alıyor. Bu yapıyı oluşturan İzmir merkezli şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Arslan, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) onaylı olduklarını da hatırlattı. Arslan ile bu yapının detaylarını ve hedeflerini konuştuk:

» Evimdekiders.com projesi ne zaman, nasıl bir hedefle hayata geçirildi?
Türk eğitim sistemindeki yeni değişimler paralelinde, sistemin mevcut altyapısını hazırlayıp 2010 - 2011 eğitim öğretim yılında Türkiye’de bir ‘ilk’e imza attık ve internet üzerinden canlı ders uygulamasıyla ilk MEB onaylı canlı yayın merkezini kurduk. Eğitim alan öğrenci ve velilerin çeşitli sorunlarla karşılaştığını görüyoruz. Bu sorunlar arasında en çok da eğitimdeki eşitsizlikler, kötü hava koşulları, güvenlik sorunu, yol ve trafik sorunu, zaman kaybı öne çıkıyor. Ayrıca maliyet açısından da veliler sorunlarla karşılaşıyor. Bu sistemde ise kayıt ücreti, yol ücreti yok, çocuğa gün içi özel harcamalar için ekstra harçlık vermek gerekmiyor. Sistemin tüm faydalarından öğrenci ve velilerin yararlanmalarını istiyoruz. Bir tarafta da, okula gidemeyecek durumda olan öğrenciler var. Mesela okula ulaşım problemi yaşayan veya engelli öğrenciler…

» Bu proje için ne kadar süre ön hazırlık ve çalışma yapıldı? Tanıtımı nasıl yapıyorsunuz?
Biz uzun süren bir Ar-Ge çalışmasının ardından yurtdışı örnek çalışmaları gözlemleyerek, 2 yıl süren altyapı çalışmasından sonra Türkiye’nin ilk MEB onaylı canlı yayın eğitim merkezini hayata geçirdik. Etkileşimli bir eğitim sitesi olarak tanıtımımızı sosyal medya üzerinden, sayısal reklam çalışmalarımız ile gerçekleştiriyoruz.
» Eğitim içeriğini neye göre, ne kadar sıklıkla yeniliyorsunuz ve bu içeriğin kaynağı nereler oluyor?
Her yıl yapılan öğretmenler kurul toplantısında alınan kararlar doğrultusunda, MEB müfredatına göre içerik yenileniyor. Kaynağımız MEB’nın okullarda okuttuğu kitaplar ile destekleyici kendi kaynaklarımız oluyor.

» Hangi başlıklarda eğitim başlığı ve ders içeriği var?
Öğrencilerin sınav sistemine göre sorumlu olduğu tüm derslerde eğitimlerimiz bulunuyor. 1’inci sınıftan 12’nci sınıfa kadar tüm derslerde eğitim veriyoruz. Bunları belirlerken ise kurumumuzun öğretmenleri müfredata göre haftalık program düzenliyor ve bu programa göre dersler işleniyor. Öğrencilerin sosyal gelişimini destekleyici ve eğlendirici dersleri eklemek de daima gündemimizde.

» Ders süreleri ortalama ne kadar?
Evimdekiders.com olarak diğer eğitim merkezlerimizden farkımız da bu süreler. Öğrenciler, sisteme girdiklerinde, almak istedikleri dersleri seçerek ortalama 45 - 60 dakika boyunca eğitim alıyorlar. Normal bir derslikte 3 ders saatinden aldığı eğitimi, böylece 1 derste alma şansına da sahip oluyorlar.

» Eğitimleri kimler veriyor ve bu eğitmenler nasıl seçiliyor?
Eğitim kadromuz uzman öğretmenlerden oluşuyor. Kurum öğretmenlerimiz, eğitim müdürümüz tarafından seçiliyor. Biz öğretmenlerimizi seçerken alan bilgisi güçlü, dersi anlatırken öğrencilerde merak ve coşku uyandırabilen öğretmenleri tercih ediyoruz. Çünkü uzmanlığında çok iyi bir öğretmen kamera karşında ders anlatımı gerçekleştirirken yetersiz kalabiliyor. Bizim için önemli olan eğitimin ne olduğu değil, eğitimin nasıl verildiği.  Öğretmenleri seçerken en önemli noktalarımız pozitif, güler yüzlü olması ve kamera karşısında dersi en iyi şekilde anlatabilmesi. Çünkü öğretmenler diğer eğitim merkezleri gibi birebir öğrenciyle temas içinde değil. Bunun için öğretmenin, ekran karşısında aktif olarak çocukların dikkatini çekmesi ve derslerinde teknolojiyi çok iyi kullanabilmesi gerek.

» Bir öğrenci bu eğitimleri almak için ne yapmalı, sizinle nasıl bağlantıya geçmeli?
Öğrencilerin, Evimdekiders.com internet sitesinde yer alan hemen üye ol kısmındaki formu doldurmaları yeterli. Kendileriyle kurumumuzdaki müşteri hizmetlerimiz hemen iletişime geçer. Aynı zamanda Facebook, Twitter sayfalarımızdan da bize ulaşabilirler.

» Velisi, çocuğunun ders ve eğitim sonrası sınavlardaki sonuçlarını nasıl izleyebilir? Ders konusu veya dönem sonunda siz bir karne hazırlıyor musunuz?
Öğrencilerimizde olduğu gibi, velilerimizde de sisteme giriş şifresi ve e-posta bulunur. Veliler öğrencilerin girdikleri dersleri, izledikleri videoları ya da aldıkları birebir özel dersleri sisteme girip kontrol edebilirler. Dönem sonunda ise velilere, öğrencilerin başarı grafiğini gösteren bir belge veriyoruz.

Müfredata yabancı dil desteği

Şükrü Arslan, sitede öğrencilerin satranç kulübü, teknoloji kulübü ve haftafının konuğu gibi yaşam kulupleri olduğunu belirtti. Haftanın konuğu başlığında, her hafta kendi alanında ünlü bir kişiyi davet ediyoruz. Onlar da uzmanlık alanları hakkında çocuklara bilgi aktarıyor, çocuklar tercih edecekleri mesleklerle ilgili bilgi sahibi oluyorlar” açıklamasını yaptı. Konu dil eğitimi olduğunda ise, Türkiye’nin İngilizce dil eğitiminde diğer ülkelere göre başarı seviyesinin aşağıda olduğuna dikkat çeken Arslan, daha önce ortaokulda verilen eğitimin, MEB tarafından yeterli olmadığı görülerek, ilköğretim 4’üncü sınıfta verilmeye başlandığını hatırlattı ve ekledi: “Şimdi ise İngilizce küçük yaşlara geçti. Çünkü biz İngilizce’yi fizik, kimya dersleri gibi anlattık. Çocuklarda dil pratiğini gerçekleştirmedik.” evimdekiders.com ise Londra’da yer alan ‘Atılım Language School’ (ALS) dil okulu ile öğrencilerine anadili İngilizce olan öğretmenlerle dil eğitimi veriyor. Arslan, aynı zamanda, isteğe bağlı başlangıç seviyesinde Fransızca ve Almanca eğitimi de verdiklerini söyledi.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics