Bilişim Dünyası 02 OCAK 2011 / 18:00

Sınırsız internet tarih oluyor

Türk Telekom, Kartepe’de düzenlediği basın toplantısıyla genişbant erişiminde kullanıcıların hızına hız katacak yeni tarifelerini açıkladı.

Türkiye’yi VDSL2 teknolojisiyle 50 Mbps ve 100 Mbps hızlara taşıyacak olan Türk Telekom, ADSL2+ teknolojisiyle de 16 Mbps’ye kadar hızda genişbant erişim sağlayacak. Tarifeler 1 Ocak tarihinden itibaren geçerli olacak. VDSL2 abonesi olmak isteyen kullanıcılar eskiden olduğu gibi Türk Telekom santrallerine 500 metre mesafede ikamet etmek zorunda değil. Kırsal Dönüşüm Projesi’yle birlikte kurulan 11 bin yeni kutu da daha fazla sayıda kullanıcıyı VDSL2 teknolojisi ve hızıyla buluşturacak. Öte yandan VDSL2 tarafında yeni paketlere eklenen 100 GB’lik AKN (adil kullanım noktası) kullanıcıların bundan böyle sınırsız internet erişimine ulaşamayacağını gösteriyor.

Türkiye bölgede iletişim merkezi haline gelecek
Türk Telekom’un yeni tarifelerinin açıklandığı toplantıya Türk Telekom CEO’su K. Gökhan Bozkurt, Türk Telekom Pazarlama ve İletişim Başkanı Erem Demircan ve Türk Telekom Operasyon Başkanı Memet Atalay katıldı.
Türk Telekom’un 2010 yılında art arda gerçekleştirdiği proje ve yatırımların Türkiye’nin bulunduğu bölgede yeni bir iletişim merkezi haline gelmesini sağladığını belirten Türk Telekom CEO’su Gökhan Bozkurt, 2010 yılında, adı daha sonra Türk Telekom tarafından Pantel olarak değiştirilen Invitel International’ın satın alınmasıyla Cidde, Amman, Şam ve İstanbul’u birbirine bağlayacak olan JADI Link projesinin hayata geçirilmesinin Türkiye’nin doğu ile batı arasında bir ses ve veri köprüsü haline gelmesinde büyük önem taşıdığını belirtti. Son 5 yılda 8 milyar TL’den fazla konsolide yatırım gerçekleştirdiklerini söyleyen Gökhan Bozkurt, son iki yılda uluslararası alanda 50’den fazla ödül kazandıklarının altını çizdi.
2010 yılının üçüncü çeyreğinde 6.5 milyon civarında ADSL hat sayısına ulaşmalarının, öncü konumlarını perçinlediğini ifade eden Bozkurt, “Hızımıza hız katarak, Türkiye’ye, geleceğin internet hız ve kapasitelerini sunuyoruz. Bu alanda yeni bir dönemin kapılarını daha güçlü altyapımızla açmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

Sınırsız kullanım tarihe karışıyor
Yeni açıkladıkları paketlerin sunduğu avantajlara dikkat çeken Türk Telekom Pazarlama ve İletişim Başkanı Erem Demircan da şöyle konuştu: “Bir yandan hızımızı artırırken, diğer yandan internet kullanıcılarına bu yeni internet paketlerini daha yüksek hızlarda ve kotalarda sunuyoruz. Artık adil kullanım kotasına ulaşan kullanıcıların internet hızları 512 kbps yerine 1 Megabit olacak. Kullanıcılar önümüzdeki dönemde yeni kota ve hız seçenekleri eklediğimiz avantajlı internet paketlerimiz arasından kendilerine uygun olanı seçerek yararlanabilecekler.”

5 yılda yurtdışı çıkış hızı 20 kat arttı
Toplantıda son olarak söz alan Türk Telekom Operasyon Başkanı Memet Atalay ise modern bir iletişim altyapısının kurulması, yeni nesil şebekelerin geliştirilmesi ve sayısal uçurumun kapanmasına katkı ilkeleriyle çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti. Son dört yılda fiber optik kablo ağlarını yüzde 30 oranında büyüterek yaklaşık 128 bin kilometre kablo uzunluğuna ulaştıklarını söyleyen Atalay, bunun dünyanın çevresinde 3 kez tur atmaya eşit olduğunu belirtti.

Yeni tarifeler

Yüksek hızda yeni limitsiz paketler
l VDSL2 100 Mbps’ye kadar (100 GB Adil kullanım noktaları) 149 TL
l VDSL2 50 Mbps’ye kadar (100 GB Adil kullanım noktaları) 109 TL
l VDSL2 32 Mbps’ye kadar (50 GB Adil kullanım noktaları) 79 TL
l ADSL2+ 16 Mbps’ye kadar (50 GB Adil kullanım noktaları) 59 TL
Mevcut limitsiz paketler için yeni adil kullanım noktaları
l ADSL 8 Mbps’ye kadar (Yeni 25 GB Adil kullanım noktaları) güncel fiyat devam edecek
l ADSL 8 Mbps’ye kadar (Yeni 100 GB Adil kullanım noktaları) 89 TL
Yeni limitli paketler ve kotaları
l ADSL2+ 16 Mbps’ye kadar
5 GB 33 TL
l VDSL2 32 Mbps’ye kadar
10 GB 43 TL
l VDSL2 50 Mbps’ye kadar
15 GB 69 TL
l VDSL2 100 Mbps’ye kadar
20 GB 99 TL
ETİKETLER : Sayı:802

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics