Bilişim Dünyası 18 NİSAN 2010 / 18:00

Sıralamada birincilik gözleri yurtdışına çevirdi

Çözüm platformları sunan Biotekno, Deloitte Teknoloji Fast500 EMEA Programı’nın sağladığı yurtdışı fırsatlarını değerlendiriyor.
2003 yılından bu yana hizmet sunan Biotekno, 2009 yılı sonunda gerçekleşen Deloitte Teknoloji Fast500 EMEA Programı’nda birinci olarak yurtdışı çalışmaları için önemli bir adım atmış oldu. Vodafone Türkiye’nin zincir mağazalar dağıtıcısı ve kurumsal çözümler iş ortağı olan şirket, bu gelişmeyle yurtdışı çalışmalarını da hızlandırdı.
Bu gelişmenin ardından gerek Türkiye’de gerekse uluslararası pazarda birçok yatırımcının dikkatini çektiklerini kaydeden Biotekno Genel Müdürü İlham Öney, beklediklerinden çok daha fazla işbirliği teklifi aldıklarını vurguladı. Deloitte Teknoloji Fast50 sıralamasında elde ettikleri derece ile özellikle yurtdışından yatırımcılarla iletişim haline geçtiklerini belirten Öney, İngiltere, Hollanda ve ABD gibi belirli ülkelerden kuruluşlarla dirsek temasında oldukları mesajını verdi. Öney, “Bu gelişmeyle bizim geleceğe bakışımız da değişti. Yeni açılımlar gündemimize yerleşti. Gerek yurtiçi gerekse yurtdışı planlarımızı revize etme ve hızlandırma çalışmalarına başladık. Bugüne kadar yarattığımız platformları, müşteri kitlemizi ve iş modellerimizi zenginleştirerek büyümeyi hedefliyoruz. Gerek yeni teknolojilerle bünyemizi zenginleştirebilir gerekse kendi yarattığımız değerleri başka platformları zenginleştirmede kullanabiliriz” dedi.
Çözümler çeşitleniyor
Biotekno farklı markalar altında hizmetler sunuyor. Bu markalara en son eklenen iki çözüm ise JetPlatform ve      JetDuyuru oldu.
Şirketin ilk katma değerli çözüm platformu olan JetSMS, bireysel ve kurumsal SMS  hizmetleri sunuyor. Bu platformun bugün çok sayıdaki müşteri ihtiyaçlarına yanıt verdiğini belirten Öney, çözümün en önemli özelliğinin ise yüzde 100 müşteri sistemleriyle bütünleşebilmesi olduğunun altını çizdi. Çözüm, gerçek zamanlı ve ayrıntılı raporlama alınabiliyor. Şirket, 2005 yılında hayata geçirdiği sanal kontör yükleme platformu JetKontör ile ticari anlamda da büyümeye başladı. Öney JetPlatform ve JetDuyuru hakkında ise şu bilgileri verdi: “JetPlatform, 2009 yılından itibaren JetKontör’ün yerini almaya başladı. Teknoloji alanındaki başarılarımız, zincir mağazalar sınıfında bize dağıtıcılık sıfatı kazandırırken bu alandaki kurumsal şirketlere kontör tedariğini yapmak için değişik çözümler üretme fırsatı verdi. Böylece, elektronik dağıtım ve ödeme ürünlerinin bir arada olduğu JetPlatform doğdu. JetPlatform, daha çok kazanç elde etmek; müşterilerine daha hızlı ve çağdaş araçlarla hizmet vermek ve sanal ürün satmak isteyen kuruluşlar için anahtar teslim çözümler sunmaya başladı. JetDuyuru ise yeni nesil pazarlama araçları sunan bir platform. JetDuyuru’nun ürünlerini Pintura, Digitone olarak sıralayabiliriz. Pintura uygulaması aynı anda binlerce kişiye toplu resim gönderme olanağı sunuyor. Digitone uygulamasıyla birden fazla kişiye aynı anda aynı mesaj ya da kişilere özel kurgulanmış mesajlar sesli olarak gönderilebiliyor.”

SiralamadaBölgenin birincisi

İlk olarak Toplu SMS ile çalışmalarına başladıklarını belirten İlham Öney, “Toplu SMS hizmetini JetSMS markasıyla sürdürdük. Biotekno, JetKontör platformu paralelinde oluşturduğu sanal kontör iş modeli ile 11 bin 500 satış noktasına ulaştı” dedi. Biotekno, İnterpromedya İlk 500 Bilişim Şirketi Araştırması’nda “2006 Yılında En Fazla Büyüyen Bilişim Şirketi”, “Son Üç Yılın En İyi Performans Gösteren Bilişim Şirketi” ile “Katma Değerli Telekom Hizmetleri Kategorisi – Birincilik” ve “Katma Değerli Telekom Hizmetleri Kategorisi – Birincilik” unvanlarını aldı. Öney, şirketin Deloitte Technology Fast500 EMEA’da yüzde 42 bin 417’lik büyümeyle önemli bir başarıya imza attığının altını çizdi.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics