Bilişim Dünyası 23 MART 2015 / 09:34

Şirketler büyük verilerini tanımalı

Yeni e-ticaret yasası ile artık kurumların ellerindeki veriyi daha verimli şekilde inceleyip, buna göre kampanyalar düzenlemesi gerekli olacak.

2000 yılında faaliyetlerine başlayan, e-posta, sosyal ve mobil pazarlama otomasyon çözümlerinde küresel hizmet sağlayıcılardan olan Emarsys, Türkiye’deki faaliyetlerine 2009’da başladı. Avusturya kökenli şirket, küresel bazda binden fazla müşteriye hizmet veriyor. Müşteri sayısının artmasıyla 2012 yılında Türkiye ofisini açtıklarını belirten Emarsys Türkiye Ülke Müdürü Murat Erdör ekledi: “Müşteri sayısı artışının yanında yeni hizmetlerin sunulması, teknolojik altyapının geliştirilmesi ve marka bilinirliğinin artması önem kazandı. Böylece Emarsys e-posta pazarlama, müşteri bağlılığı ve tavsiye sistemleri denince akla gelen ilk markalardan birisi haline geldi.” Bugün 100’den fazla müşteriye hizmet verdiklerini belirten Murat Erdör, çözümlerini ve yeni teknolojinin gelişiminin bu çözümlere etkilerini paylaştı:

Çözüm yelpazesinde öne çıkan başlıklar neler?

Tüm dünyada Emarsys teknolojilerini kullanan kurumlar, her yıl 60 milyardan fazla e-posta gönderimi yapıyorlar. E-posta, mobil ve sosyal medya pazarlama otomasyonu çözümlerimiz, müşterilerimizin değişik ihtiyaçlarını karşılayarak çok kanallı pazarlamayı başarıya dönüştürmelerini ve yatırımdan geri dönüşlerini arttırmalarını sağlıyor. Müşteri zekâsı, tavsiye sistemleri, pazarlama otomasyonu, e-posta pazarlaması, mobil platformlarda e-posta gönderimi gibi farklı alanlarda müşteri bağlılığını artırmaya yönelik birçok çalışma yapıyoruz.

Yeni nesil pazarlama çözümlerine yönelik Türk şirketlerinin ilgisini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye pazarına ilk girdiğimiz dönemde birçok kurumun elinde çok sayıda veri bulundurduğunu gördük. Ancak bu veriler segmente edilmediği için verimli ve kullanılabilir durumda değildi. Zamanla büyük veri kavramının da yerleşmesi ile birçok kurumun yeni nesil pazarlama çözümlerine doğru adım attığına şahit olduk. Mobilitenin artması, teknolojinin günlük hayatımızın her alanına hızlı bir şekilde girmesine neden oldu. Makinelerin diğer makinelerle konuştuğu bir dünyada yaşıyoruz. Türkiye bu değişimin içinde yer alan, hatta bazı alanlarda dünyanın önde gelen ülkelerinden biri. Birçok kurum, teknolojik altyapısını günün şartlarına göre güncelleyerek tüm pazarlama ve satış stratejilerini buna göre oluşturuyor. Türkiye’de faaliyet gösteren yerel ya da küresel kurumlar yazılımlar ya da büyük yatırımlar yaparak satın aldıkları programlarla müşterilerine ulaşmak için yeni nesil pazarlama çözümlerini kullanıyor. Teknoloji buradaki en belirleyici argüman. Bu alanda kuvvetli olan kurumlar, müşteri bağlılıklarını artırmak için e-posta pazarlama çözümlerini, mobil, web ve sosyal medya uygulamaları ile tavsiye sistemlerini iş akışlarına adapte ediyor.

Siz onlara nasıl rehberlik ediyorsunuz?

Geliştirdiğimiz teknolojilerle kurumların hedeflerine ulaşmaları ve yoğun rekabet ortamında bir adım öne geçmeleri için destek oluyoruz. Teknolojik uygulamalarımıza tam uyum sağlanması ve verimli şekilde kullanılabilmesi için özel eğitimler düzenliyoruz. Kurumların pazarlama ve satış stratejilerini geliştirmelerine yardımcı oluyor, onların danışmanı gibi davranıyoruz. Belirlediğimiz özel müşteri yöneticisi, temel başarı göstergelerini sürekli takip edip stratejik bağlılık fırsatlarını arıyor ve sağlam aksiyon planları geliştiriyor. Sonrasında ise performansları düzenli aralıklarla gözden geçirerek sonuçlarını değerlendiriyor. Ayrıca teknik konular ile ilgili her türlü desteği hızlı sunan büyük bir ekibimiz de mevcut.

eMarketing Suite başta olmak üzere ürün ve çözümlerinizde 2015 yılı beklentileriniz Türkiye pazarı özelinde neler?

Artık e-posta pazarlama değil, ‘müşteri bağlılığı’ kavramını konuşuyoruz ve uzun zamandan bu yana kurumlara kişiselleştirilmiş mesaj göndermeleri halinde, geri dönüş oranlarının artacağını söylüyoruz. Mayıs ayında hayatımıza girecek yeni e-ticaret yasası sayesinde de artık firmaların emin olmadığı verileri listelerinden çıkartacağını düşünürsek, kurumların ellerindeki veriyi daha verimli şekilde inceleyip, buna göre kampanyalar düzenleyeceğini düşünüyoruz. Web sayfasındaki müşteri gezinmelerinin takip edilmesini sağlayan Tavsiye Sistemleri ve müşterilerin ne durumda olduğunu net gösteren Müşteri Zekâsı gibi ürünler bu yıl da en çok talep edilen ürünlerimiz olacak. Özellikle mevcut müşteriyi korumak artık ön plana çıktığından kurumların bu konuya daha fazla eğileceğini, ellerindeki müşterileri eskisine göre daha fazla mutlu etmeye yönelik kampanyalar yapacağını düşünüyoruz.

Büyük veri, mobil pazarlama gibi yeni eğilimlerin, nasıl bir gelişim sergilemesini bekliyorsunuz?

Son dönemde Türkiye’deki teknolojik altyapıya yapılan yatırımların çoğalması, bu alanda yapılan yasal düzenlemeler ve hizmet sunan kurumların yeni nesil çözüm ve uygulamaları, kurumların bu alana olan bakış açısını değiştirdi. Özellikle büyük veri kavramının yerleşmesi ile birlikte birçok kurum, zamanında büyüklüğü ile gurur duydukları verilerinin, aslında kullanılamaz durumda olduğunun farkına vardı. O kurumdan alışveriş yapmayan, e-postasını bile açmayan veya web sayfasına girmeyen kişilerin artık veri tabanında bulunmasının kendileri için külfet olduğunu anladılar. Müşterilerinin çoğunluğunun mobil platformlarda vakit geçirdiğinin farkına varıp, pazarlamanın önemini fark ettiler. Mobilitenin artması, sosyal medyanın hayatımıza girmesi, satış kanallarının çeşitlenmesi, lokasyon bazlı bilginin büyümesi ve M2M ile yeni dönemde de bu alana yapılacak yatırımların artacağını öngörüyoruz. Teknolojik olanaklar çeşitlendikçe, altyapılar kuvvetlenip bu çözümlere daha kolay adapte edilebilir hale geldikçe, kurumların ilgisi de artacak.

 
ETİKETLER : 1014

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics