Bilişim Dünyası 18 OCAK 2017 / 17:36

Sistem 9'dan perakende sektörüne yönelik çalışma

Perakende sektöründe rekabet ortamının yükseldiği bir ortamdan geçiyoruz. Bu ortam doğal olarak herkesi yeni arayışlara yöneltiyor. Yeni arayışlara yönelenler en çok maliyetleri azaltıp, müşteriyi mağazanın içine çekecek konulara odaklanıyor.
Dünyada  “Digital Signage” olarak bilinen hizmeti Türkiye’nin yanı sıra 14 ülke de 26 bini aşkın ekranla “Dijital Yayın ve Bilgilendirme Ekranları” adıyla yaygınlaştıran Sistem 9 yönetimi, perakende sektöre yönelik bir çalışma yaptı.
Sonucun dijitalleşmenin perakende sektörüne sunduğu avantaj ve fırsatları net olarak ortaya koyduğunu belirten Sistem 9 Pazarlama Müdürü Harun Akol, “Hizmet verdiğimiz alanda eskiden donanım ve güvenli bağlantı maliyetleri yüksekti. Ancak şimdi maliyetler düştü. Böylece, firmalar artık yaptıkları ilk yatırım maliyetlerinin getirisini kısa sürede almaya başladı.Sistem 9 olarak sadece perakende sektöründe ki müşterilerimiz için 2 ülkede, 58 şehirde ve 688 nokta da  4151 ekran yönetiyoruz” diyor.
Teknolojinin günümüzde tüketicinin karar sürecini olumlu etkilediğini hatırlatan Akol şunları söylüyor: “Bir mekâna ya da mağazaya girdiğimizde, hatta girmeden önce o an farkında olmadığımız etkenler tüketiciyi içeriye çekip, satış sürecini hızlandırabiliyor. Sistem 9 olarak, perakende sektörüne yönelik sunduğumuz; ‘’ Vitrin Önü Ekran’’ , ‘’Videowall ‘’ ve’’ İnteraktif Uygulamalar ‘’ afiş, poster vb. maliyetleri firmalar açısından ortadan kaldırıyor. İşletme sahipleri, sadece maliyet yükünden kurtulmakla kalmıyorlar, bunun yanı sıra bilgi ve tanıtımlarını en son teknolojilerle hazırlanmış görsellerle, grafiklerle sunarak, tüketicilerin beğenilerini kazanıyorlar. Hizmet verdiğimiz müşterilerimizin mağazalarında yer alan Dijital Yayın ve Bilgilendirme Ekranları ile sunulan görsel kalitesi yüksek ürün tanıtımlarının satışları yüzde 20-25 arttırdığı gözlemlendi.”
İşletme sahiplerinin perakende sektöründe satışları arttıracak araştırmadan çıkan ipuçlarını iyi izlemesi gerektiğini vurgulayan Akol, 9 ipucunu şöyle sıraladı:
Mağazaya giren müşterinizin eğilimleri raporlanıyor. Bu da sizin, tüketiciyi anlayıp, onun beklenti ve eğilimleri çerçevesinde doğru reklam planı yapmanızı kolaylaştırıyor.
Dijital ekranlar, tüketicinin buralara yansıtılan reklam ve bilgiyi hatırlama oranını yüzde 59’a yükseltiyor. Sizlere de her kat veya işletmede farklı, kişiselleştirilmiş mesajları verebilme esnekliği sunuyor.
Perakende sektörünü yıllık ortalama 3 milyon dolara ulaşan kâğıt, karton, afiş ve matbaa gibi baskı maliyetlerinden kurtarıyor.
Dijital ekranlar aracılığıyla sunulan etkili içerikler, kararsız tüketiciyi doğru yönlendirilip, onu mağazanın içine çekerek, hızla karar vermesine yardımcı oluyor.
Dijital ekranlar tasarım, geliştirme ve dağıtım gibi uzun zaman alan işlemleri hızlandırıp, reklam veya bilgilerde olabilecek hata risklerini de ortadan kaldırıyor.
İşletme sahiplerine üretimle birlikte artan karmaşık süreci planlayıp yönetme imkânı sunup, tedarikçiler ve çalışanlarıyla olan iletişimlerini de hızlandırıyor.
Mağazaların dijital ekranlarında dönen anlık haberler, görsel ve videoları belirli süreler, belirli günler veya 7/24 şeklinde istenen lokasyona göndendirilerek, yayın akışı yönetebiliyor.
Alanında uzmanlaşmış kişilerin hazırladığı grafik ve tasarımlar, tüketiciyi cezp ederek, ortaya etkili ve akılda kalan içerikler çıkmasına yol açıyor.
İçeriğin ‘kral’ olduğu bir dönemde, şirketlere statik değil dinamik bir yapı sunuyor. Böylece işletmeler, tüketicinin karşısına sürekli güncel bilgi ve görsellerle çıkma fırsatını yakalıyor.
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics