Bilişim Dünyası 21 NİSAN 2014 / 08:12

Sivil havacılıkta yenilikçi projeler

Havacılık konusunda yeni projeleri hayata geçiren STM, diğer yandan da nitelikli işgücünün artırılmasına yönelik çalışmalarına devam ediyor.

Bilkent Cyberpark’ta yer alan STM (Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş.) sivil havacılık alanında milli imkânlarla yenilikçi ve sürdürülebilir projeler geliştirmeye devam ediyor. STM Proje Yöneticisi Cem Gündüz, şirketin sivil havacılık projeleri hakkında bilgi verirken Ar-Ge çalışmalarında en çok nitelikli iş gücünün geliştirilmesine odaklandıklarını vurguladı. Cem Gündüz, STM’nin AtlasJet ile olan işbirliği kapsamında, sivil havacılık sektörüne yönelik başlattığı ilk TÜBİTAK destekli projesi AeroTab adlı Elektronik Uçuş Çantası sisteminin sağladığı faydayla doğru orantılı olarak büyük ilgi gördüğünü kaydetti. Gündüz, “Proje, sağladığı iOS tabanlı bütünleşik sistem sayesinde kokpitte ihtiyaç duyulan her türlü plan ve belgenin mobil platform üzerinde tam koordineli işlemesini sağlamakta. Ayrıca pilotların her uçuşta taşımak zorunda olduğu binlerce sayfalık doküman yükünü ortadan kaldırarak uçuş hazırlıklarının daha hızlı ve daha güvenli olmasına olanak tanıyor. Uçakta taşınan evrak ağırlığının ortadan kalkmasıyla ciddi bir yakıt tasarrufu elde ediliyor” dedi.

Havacılık planları milli kaynaklarla üretilecek
Kurumun alana yönelik yeni girişimi ise yıl başından itibaren başlattıkları bir başka TÜBİTAK destekli AeroSuite projesi oldu. Gündüz, projeyle ilgili şu bilgileri verdi:
“AeroSuite üç farklı alt sistemden oluşuyor. Temel amacı da; havayolu operasyonel süreçlerinin sayısal olarak elektronik ortamda gerçekleştirilmesini sağlayan ürünleri bünyesinde bulunduran milli imkânlarla geliştirilmiş bir proje olmak. Projede yer alan AeroChart, havacılık planlarının güncel havacılık verilerinden otomatik olarak üretilmesi, yayınlanması ve pilotlara aktarılmasını sağlıyor. Böylece havayolu şirketlerinin yüksek meblağlar ödeyerek yabancı menşeli şirketlerden aldıkları havacılık planları, milli kaynaklarla üretilip havayolları ve silahlı kuvvetlerimizin kullanımına sunulacak. AeroCabin adlı sayısal kabin yönetim sistemi, kabin ekibinin koordinasyonunu kolaylaştırıyor ve kabin ekibinin uçuş işlemlerini elektronik ortamda gerçekleştirmesini sağlıyor. Bu sistemle kabin ekibi de mevcut durumda yoğun iş gücü harcadığı basılı kağıtlar aracılığıyla yürüttüğü uçuş operasyonlarını ‘Kağıtsız Kabin’ temasına uygun biçimde, sayısal ortamda elektronik olarak yönetebilecek. Bir diğer alt sistem ise AeroTab Elektronik Uçuş Çantası sistemine uçuş sonrası sunucuya gönderilen verilerin analizi ve çevrimiçi uçuş planı hazırlama gibi özellikleri kazandıracak yenilikleri kapsıyor.”

Hedef: Küresel piyasada söz sahibi olmak
STM; Bilkent Cyberpark Teknoloji Geliştirme Bölgesi bünyesinde alana yönelik yaptığı Ar-Ge çalışmalarında en çok nitelikli iş gücünün geliştirilmesine odaklanıyor. Şirket, havacılığa hizmet veren mühendislerin alana hakim olmasının son derece önemli olması nedeniyle bu konuda gerekli çalışmaları başlatmış bulunmakta. Cem Gündüz “Sivil havacılık alanındaki girişimlerinde 20 yıldır pilotluk yapan Yaşar Uzel’in danışmanlığından faydalanıyoruz. STM, Avrupa Birliği tarafından havacılık sektörüne yönelik kurulan ACARE’nin başlattığı Clean Sky ve SESAR gibi destek programlarının yanı sıra Horizon 2020 çalışmalarına da THY, DHMİ, Anadolu Üniversitesi Uçuş Okulu, Ankara Üniversitesi gibi kurumlarla birlikte katılım faaliyetlerine devam ediyor. Clean Sky programında, 2014 yılında açılması planlanan sivil havacılık sektörüne yönelik Ar-Ge projelerinin teklif aşamasından proje sonuna kadar değerlendirme sürecinde yer almak üzere ‘Core Partnership’ adı verilen bir model üzerinden programa üyelik çalışmalarımız devam ediyor. THY ve DHMİ ile bir konsorsiyum dahilinde belirleyeceğimiz projeleri SESAR programı çerçevesinde sunmak ve geliştirmek üzere birlikte çalışılabilirlik anlaşmaları imzalama sürecindeyiz. İlgili Ar-Ge çalışmalarına üniversitelerimizi de dahil ederek kamu, özel sektör, üniversite ortaklığında geliştirilen projeler ve ürünlerle sivil havacılık alanında Türkiye’de ve küresel piyasada söz sahibi olma hedefimizde emin adımlarla ilerliyoruz” şeklinde konuştu.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics