Bilişim Dünyası 01 NİSAN 2013 / 08:09

Siztek’in hedefinde ithalat var

Kapsamlı çözüm yapısını, sektörel ihtiyaçlara ve bu ihtiyaçlardaki gelişim beklentilerine göre zenginleştiren Siztek, iş ortağı yapısına ek olarak, ithalata da sıcak bakıyor.

Siztek, portföyünü gözlemlediği ihtiyaçlara göre sürekli geliştiriyor ve bu yönde araştırmalara ara vermiyor. Pazarın ihtiyaçlarına uygun çözümlere odaklanarak, yerinde uygulama felsefesiyle yol aldıklarını belirten Siztek kurucu ortaklarından Elzer Hara’ya göre en önemli konu, doğru çözümü doğru zamanda sunabilmek.
Siztek Yönetim Danışmanı Mustafa Giledereli, sahip oldukları sektörel uzmanlıklara ek olarak, 2014 yılı ve sonrasındaki hedeflerini ‘niş ihtiyaçlara niş çözümler sunmak’ olarak gösterdi. Önceliğin müşteri beklentilerinde olduğunun altını çizen Giledereli’ye göre, marka yoğunluğu arasında fark yaratmanın yolu farklı çözümler sunmaktan geçiyor.
Sektör bazlı ayrıştırma yapan ve bu stratejiyle ilerleyen Siztek için ilk sırada finans ve bankacılık sektörü öne çıkıyor. İkinci sırada perakende, lojistik ve e-ticaret sektörleri var. Örneğin Limango ve benzer birçok e-ticaret sitesi Siztek’ten kapsamlı destek alıyor. Üçüncü sırada da sigorta sektörü var. Büyük bir veriyi işleyen bu alanlara yönelik odaklanma, satış kadrosunda da sürekli güçlendirme çalışmalarını beraberinde getiriyor.
Siztek’in 2013 yılı ciro hedefi 6 milyon TL. Elzer Hara, bahsedilen niş alanlar hariç sadece mevcut çalışmaların devamıyla bu hedefi saptadıklarını ifade etti. Şirketin planlarını Hara şu sözlerle aktardı:
“2012 yılı hedeflerimiz doğrultusunda geçti, ama şirket artık eşiklere geliyor. 2013 yılı bu eşiklerden biri olacak. Hizmet paketlerimiz ve müşteriye sunduğumuz yapılar tam oturmuş durumda. BT ve ağ teknolojileri konusunda çözüm ortağı olma, uzun vadeli ilişkiler kurma hedefiyle ilerliyoruz. Çünkü hizmet kanadında şirketler, güvendikleri yapılarla çalışmayı tercih ediyor. Ulaştığımız şirket sayısını artırmak temel hedefimiz. 2013 ile birlikte ulaştığımız eşik noktasında şirket, kabuklarını kıracak. Ürün yelpazemizi daha da çeşitlendireceğiz ve ilk adımı attığımız 2013’le birlikte, sürekliliği olan planlarla gelecek yılların yol haritasını belirleyeceğiz. İşin içine ithalatı sokma düşüncemiz de var.”

Niş çözümler için doğru zamanı bekliyorlar
İthalat konusunda Siztek, 2013 yılını projelendirme çalışmalarıyla geçirmeyi, 2014’te ise fiili çalışmalara başlamayı hedefliyor. Büyümeye bağlı olarak, şirketin 2014’te ofisi taşıma planı da var. Giledereli, müşterilere sunulan ürün ve hizmet paketlerini artırma stratejisine uygun olarak birimsel açıdan da büyümenin önemli olduğunu belirtti ve stratejilerini şöyle aktardı: “Çözümlerimizi uçtan uca sanallaştırma, güvenlik, yedekleme, iş sürekliliği gibi başlıklarda ayrıştırıyoruz. Bunların hepsi farklı markaları barındırıyor. Ek olarak, gelişen ihtiyaçları karşılayabilecek seviyede çözümlerle, bu yapıları tamamlayacak, gerçek anlamda uçtan uca bütünleşik bir yapı ortaya koymayı sağlayacak çözümleri yoğun biçimde araştırıyoruz.”

Odak noktaları; güvenlik ve internet optimizasyonu

2013 yılında odaklanacakları noktaları güvenlik ve internet optimizasyonu olarak tanımlayan Siztek kurucu ortaklarından Yusuf Kutlu, 2014-2015 döneminde projeler geliştirip TÜBİTAK desteklerinden yararlanmayı hedeflediklerini söyledi. Kutlu, stratejilerini şöyle detaylandırdı: “İnternet optimizasyonu her sektörde büyümeye devam edecek bir yapı ve özellikle veri hassasiyeti büyük sektörlerde güvenlikle birlikte kapsamlı çözümlere ihtiyaç duyan bir konu. Bu alandaki yapılar sürekli gelişiyor. Biz de bu konuda farkındalık yaratmaya özen gösteriyor, sektörleri ve ihtiyaçları tanımaya çalışıyor, veri madenciliğiyle tüm sektörlerde gelişen ihtiyaçları düzenli olarak takip ediyoruz. Sektör bazlı oluşacak ihtiyaçlara uygun portföyler oluşturuyor ve bunlar için doğru zamanı bekliyoruz”
ETİKETLER : Sayı:915