Bilişim Dünyası 21 ŞUBAT 2016 / 14:36

SolidWorks World 2016’da yeni iş modelleri ve inovasyon konuşuldu

SolidWorks World 2016, bulut uygulamaları, elektronik tasarım ve üç boyutlu tasarımların fotoğrafa dönüştürülmesini kolaylaştıran yeni uygulamaları ve çocuklara özel sürümle çeşitli yeniliklere ve gelişmelere imza attı.

Dünyanın dört bir yanından 3D tasarımla ilgili uzmanları ve iş ortaklarını bir araya getiren Solid Works World, 31 Ocak – 3 Şubat tarihleri arasında ABD’nin Dallas şehrinde düzenlendi. Yaklaşık 8 bin katılımcıya ev sahipliği yapan etkinlikte, 110 şirket kurulan fuaye alanında ürün ve hizmetlerini sergiledi. Çeşitli eğitimlerden ürün ve teknoloji tanıtımlarına kadar birçok konuda paralel oturumlar düzenlendi.

Etkinlik SolidWorks CEO’su Gian Paolo Bassi’nin konuşmasıyla başladı. Konuşmasında esneklik ve inovasyona dikkat çeken Bassi, artık problemleri hızlı bir şekilde çözebilecek araçlar sunmanın ön plana çıktığını ve daha iyi ürünler ortaya çıkarabilmenin kilit noktasının yaratıcılık ve yeni iş modellerinden geçtiğini söyledi. Uber ve Airbnb örneklerini veren Bassi konuşmasına şöyle devam etti: “Artık teknoloji tek başına yeterli değil. Yeni düşünceler gerekiyor. İşleri daha da büyütmenin yeni ekonomik modeli bulut bilişim. Bilgiye her yerden, her zaman ulaşmak mümkün. Bu sayede şirketler yeni çözümlerle daha karmaşık ürün ve prototipleri çok daha kısa bir sürede oluşturabilme imkanına sahip”.

Bassi’den sonra söz alan Dassault Systèmes Başkanı ve CEO’su Bernard Charlès ise 3DEXPERIENCE platformu ile dünyanın çeşitli yerlerinde hayata geçirilen çeşitli projelerden bahsetti. Bernard Charlès konuşmasında özellikle inovasyonun gücünü küçük ve orta ölçekli işletmeler ile bireylere getirmenin günümüz dünyasında çok büyük önem taşıdığını belirtti ve SolidWorks’ün yeni çözümleriyle inovasyonu hedeflediğini söyledi.  Charlès ayrıca SolidWorks’ün çok büyük bir ekosisteme sahip olduğunu sadece SolidWorks topluluğunda 30 binin üzerinde okul, 175 bin sertifikalı kullanıcı ve 5 milyona yakın kullanıcı bulunduğunu açıkladı.

Yeni uygulamalar

SolidWorks World 2016’da yeni uygulamalar da duyuruldu. Bu uygulamalardan ilki şirketlerin 3 boyutlu tasarımlarını hızlı ve doğru bir şekilde fotoğraflara dönüştürebilmelerini sağlayan SolidWorks Visualize oldu. Uygulama, birkaç tıklama ile üç boyutlu tasarımın hızlı bir şekilde gerçekçi bir fotoğrafa dönüştürülebilmesini sağlıyor. Oluşturulan fotoğraflar özellikle pazarlama alanında ve prototipler oluşturulması aşamasında şirketlere büyük avantajlar sağlıyor.

Duyurulan ikinci ürün ise SolidWorks PCB oldu. Altium işbirliği ile geliştirilen uygulama kart tasarımlarının kolay ve hızlı bir şekilde geliştirilmesine yardımcı oluyor. Son dönemde nesnelerin interneti kavramının yaygınlaşması ve bu yönde geliştirilen ürünlerin sayısının artmasına cevap olarak geliştirilen uygulama üreticilerin işlerini kolaylaştırmayı amaçlıyor.

SolidWorks çocukları unutmadı

SolidWorks World 2016’nın en dikkat çeken duyurularından birisi de çocukların tasarım yapabilmelerini sağlamayı amaçlayan SolidWorks Apps for Kids oldu. 4 – 14 yaş arası çocukları hedefleyen uygulamalarla çocuklar herhangi bir şeyin fotoğrafını çekip, şekillendirebiliyor ve oluşturdukları şeyleri iki ya da üç boyutlu olarak yazdırabiliyorlar. Uygulamalar henüz beta aşamasında ve önümüzdeki yıla kadar tamamlanmaları planlanıyor.
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics