Bilişim Dünyası 15 MAYIS 2014 / 15:19

Soma'nın sesi sosyal medyada

Manisa’nın Soma ilçesinde meydana gelen maden faciası tüm yurdu yasa boğdu. RedHack, Soma Belediyesi’ni hack’ledi. AA tepki topladı.

 

Türkiye’nin yüreğini dağlayan facia sonrası Soma Belediyesi yas ilan etmeyince kızıl hacker grubu Redhack Soma Belediyesi’nin sitesini hack’ledi. Sitenin hacklendiğini Twitter’dan “Soma Belediyesi http://soma.bel.tr/ “yas ilan edilmedigine” dikkat cekmek icin @KizilGercek hacklemistir” notuyla duyuran Redhack, siteye de “iş kazası değil cinayet” yazdığı görüldü.  Sosyal medyada ulusal yas ilan edilmesi için ciddi bir kamuoyu oluştu. Ancak, resmi makamlarca yas ilan edilmesi sosyal medya refleksleri kadar hızlı olmadı. Ulusal yasın yanısıra  Küba, Bolivya ve Venezuela’daki maden işçileri,bir gün iş bırakma kararı alarak yas ilan ettiler. Türk-İş'in iş bırakma kararı da Küba'daki maden işçilerininkinden uzun olmadı.

Gelen haberler şu ana kadar pek de iç açıcı değil. Gece geç saatlerde çıkarılan bir işçi mikrofonlara “İçerideki durum vahim… Sağ insan yok içeride hep ölü” açıklaması yaptı.

Dünya trendlerinde de #SomadakiKardeslerimizeYardımEtALLAHIM ve #GünKömürKarası etiketlerinin üst sıralara çıktı.

Telekom operatörlerinden destek

Avea bölgede iletişim kapasitesini artırdı. yrıca Soma maden bölgesindeki tüm faturalı ve faturasız hat sahiplerine müşterilerimizin hatlarına acil iletişim ihtiyaçları için 100 dakika konuşma ve 500 MB internet paketi yüklenme yaptığını bildirdi.  Vodafone da, eğitim amacıyla kullandığı "Çiftçi tırı" nı ücretsiz iletişim istasyonu olarak kullanıma açtı ve bölgedeki tüm abonelere 100 dakika konuşma yükledi. Turkcell ise başsağlığı dilekleri ile bölgedeki müşterilerine 75'er dakika, SMS ve internet paketi vererek, borçtan dolayı kapatılan tüm hatları iletişime açtığını açıkladı.

Bazı bankalarsa, sosyal medya hesaplarından bölgedeki müşterilerinin kredi borçlarını sildiklerini açıklıyor.

AA tepki çekti

Anadolu Ajansı’nın Soma haberini duyurmak için kullandığı Tweet ise sosyal medyada büyük tepki topladı. Ajansın açıklamayı maden işletmecisi şirketin açıklamasından aldığı görüldü.

Prof. Dr. Orhan Kural, CNNTürk’te Cüneyt Özdemir’in sunduğu 5N1K programında Soma’da ölen işçiler hakkında yaptığı gaf tepki çekti. Kural, “Karbonmonoksit oksijenden daha hafiftir, yukarı çıkar. Çok iyi bir intihar yoludur. Çok tatlı bir ölümdür” dedi. CNN Türk televizyonunda Cüneyt Özdemir’in konuğu Prof. Dr. Orhan Kural’dı. Kural’ın canlı yayında yaptığı açıklamalar sosyal medyada büyük tepki topladı.

AKP Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, Beyaz TV’de yayınlanan Son Söz programında Soma’da yaşananlara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Tayyar Soma için önerge veren CHP’lileri önergeye sahip çıkmamakla itham etti. Şamil Tayyar işçilerin güvenliği için soru önergesi veren CHP’yi Soma faciası konusunda da suçlu ilan etti.

Tayyar, “Laf olsun torba dolsun diye önerge veriyorlar. CHP böyle bir önerge vermişse, kaç CHP’li bu önergeye oy verdi. Laf olsun diye geliyor, çıkıp gidiyorlar. Araştırma önergelerinin hedefi Meclis’i tıkamak” dedi.

"Bunlardan herşey beklenir.."

282 kişinin haytını kaybettiği maden faciası ile ilgili olarak Metro Turizm'in cinayete sevk ve çete kurmak suçlarından11 yıl ve  müebbet hapis cezası bulunan sahibi Galip Öztürk "Bunlardan her şey beklenir, inşallah altından bir sabotaj çıkmaz" şeklinde bir paylaşımda bulundu.

Soma için verilen araştırma önergesi kabul edilmemiş

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 29 Nisan’da Soma’daki işçi ölümleriyle ilgili araştırma önergesi verildiği ancak reddedildiği ortaya çıktı. CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel‘in verdiği araştırma önergesine http://www2.tbmm.gov.tr/d24/10/10-252460gen.pdf adresinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca 29 Nisan’da TBMM’nin resmi Twitter hesabında araştırma önergesinin reddine yer verildi.

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics