Bilişim Dünyası 13 ŞUBAT 2014 / 10:06

Sony bilgisayar üretiminden elini eteğini çekiyor

5 bin kişiyi işten çıkaracak olan Sony, televizyon üretimine odaklanarak bilgisayar pazarından çekilmeyi planlıyor.  Mali yılın sonunda 110 milyar yen yani 1.1 milyar mali kayıp öngören şirket, 3 ay önce bu öngörüyü 30 milyar yen yani 294 milyon dolar kar olarak değiştirdi.

Apple ve Samsung’un tablet ve akıllı telefon pazarını domine etmesiyle yeniden yapılanmaya gitmek zorunda kalan Sony, televizyon üretiminde de uzun süredir kan kaybediyor. Reuters’ın haberine göre, televizyon pazarında yaşadığı kayıp elektronik devine son 10 yılda 7.8 milyar dolara mal oldu. Sony, Temmuz ayında televizyon bölümünü de alt bir şirkette konumlandırarak, 31 Mart 2015’de sonlanacak mali yılda karlılık oranını artırmayı hedefliyor.

Bazı araştırmacılara göre, bu karar Sony’nin ileride televizyon üretiminden de tamamen çekileceğine işaret ediyor. Ancak, Reuters’ın haberine göre Sony’nin Genel Müdürü Kazuo Hirai Tokyo’da gazetecilere yaptığı açıklamada televizyon pazarından çekilmek gibi bir planları olmadığını söyledi.

Sony 6 yılda 5.kez net zarar açıklıyor olacak. İşten çıkarmalarla yıllık 100 milyar yen yani 1 milyar dolar maliyet tasarrufu sağlamayı umuyor.

2014 bahar aylarında bilgisayar üretimi ve satışını sonlandıracak olan şirketin bilgisayar tarafı Japan Endüstri Ortaklarına satılacak ve 250-300 Sony çalışanı yeni şirkette çalışmaya başlayacak.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics