Bilişim Dünyası 13 EKİM 2015 / 09:50

Sorgulama, gerçeği ortaya çıkardı

Gazetelerde Google ilgili yer alan haber oldukça ilginçti. Haberde eski bir Google çalışanı olan Sanmay Ved’in bir 29 Eylül 2015 günü boşta bulunan Google.com domainini 12 dolara satın aldığından bahsediliyordu. Google, Sanmay Ved’den domaini geri almış, ayrıca bir de ödül vermişti. Fakat Google’nin verdiği ödülün miktarından söz edilmiyordu.

Konuyla ilgili basit bir araştırma yapan Markum.net’in  Teknoloji Yöneticisi ve fizik mühendisi Hasan Tezgel, Sanmay Ved’in gerçeği söylemediğini gördü.

Haberde “Eski bir Google çalışanı olan Sanmay Ved, geçici bir süre de olsa Google.com’un sahibi oldu. Bu ilginç olay, Ved’in gece geç saatlerde Google domain’lerini ve Google’ın website satın alma servislerini araştırması ile başladı. Araştırması sırasında karşılaştığı manzara ilginçti, çünkü “Google.com”un hemen yanında satın almaya açık olduğunu belirten yeşil işaret vardı.“ denmişti. Hasan Tezgel ise şunları söylüyor:

“20 yıllık meslek hayatımda böyle bir şeyle ilk kez karşılaştım. Bana göre oldukça imkansızdı. Gerçeği anlamak için basit bir araştırma yaptım. Tüm domainlerin kayıtlı olduğu ICANN üzerinden sorgulayınca gerçek ortaya çıktı. google.com domaini, 1997 yılında ilk kez kaydedilmişti. google.com’un son kayıt tarihi domain sorgulama sitesinde 20.07.2011 günü olarak görünüyordu. Markmonitor bu tarihte Google.com u 10 yıllığına kaydını yenilemişti. Yani Sanmay Ved’in söylediği gibi 29 Eylül günü gece yarısı kayıt yenilenmemişti.”

 

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics