Bilişim Dünyası 25 ŞUBAT 2013 / 08:07

Sosyal ağlar sigortacılık sektörünün hizmetinde

Sunduğu ürün ve hizmetlerin müşteri tarafında daha çok tanınması önceliğiyle hareket eden Aviva Sigorta, sosyal medyada farklı kampanyalar düzenliyor. Detayları Aviva Sigorta Dijital Kanaldan Sorumlu Yöneticisi Maurizio Pescarini’ye sorduk.

Sayısal kanallar ve sosyal medya, birçok diğer konuda olduğu gibi finansal servislere dayalı ürünlerin bireylerle buluşması açısından da zengin fırsatlar ortaya koyuyor. Özellikle de sigortacılık sektöründe yeni ürün ve hizmetlerin bireylerle buluşması için bu alternatif kanallar son derece önemli.
Bu eğilime kayıtsız kalmayan Aviva Sigorta, ‘Artık Sıra Sende’ adını verdiği sosyal medyaya dayalı sayısal bir kanal oluşturdu. Bu kanal sayesinde internet üzerinden sigorta poliçesi satmaya başladıklarını söyleyen Aviva Sigorta Dijital Kanaldan Sorumlu Yöneticisi Maurizio Pescarini, detayları BThaber ile paylaştı.

» Aviva Sigorta’nın internet üzerinden sigorta poliçesi satma fikri nasıl gelişti?
2011’den beri Türkiye’nin en önemli e-ticaret ekipleriyle çalışarak pazarı, müşterileri, sosyal medya kullanımını ve bilgi teknolojileri alanını inceliyoruz. Bu alanda müşterilerin özellikle üzerinde durduğu konuların hız, sadelik, güvenlik, rahat kullanım, iyi fiyat ve iyi ürünler olduğunu gördük. İnternet üzerinden satış, çoklu dağıtım kanalı stratejimizin doğal bir adımıydı.
Aviva Grup’ta hayat sigortası dışındaki ürün satışlarımızın yüzde 75’inden fazlası acenteler ve müşteri temsilcileri aracılığıyla gerçekleştiriliyor. Aviva Sigorta’da bu oran yüzde 80 civarında. Yani acente ve müşteri temsilcilerimiz dağıtım stratejimizin merkezi ve bu her zaman öyle olmaya devam edecek. Ancak bilgisayar, internet ve cep telefonu kullanımının artmasıyla, yeni sayısal eğilimlere de ayak uydurmak gerekiyor.

» Bu konuda hangi BT şirketleriyle işbirliği yapıldı ve çalışmalar ne kadar sürdü?
Bu konu üzerinde stratejik düşünme sürecimiz 2011 sonunda başladı ve proje 2013’te tam anlamıyla hayata geçti. BT ekibimizle satış ve pazarlama ekiplerimiz birlikte, sayısal satış kanalımızın ön yüz ve akış tasarımları için 41?29! ajansıyla çalıştılar. Arka plan yatırımı içinse Vizyoneks ile işbirliği yapıldı.

» İnternet üzerinden ne kadarlık satış hedefliyorsunuz?
Güncel satış hacimlerimizi şu anda açıklamam mümkün değil. Ancak daha ilk haftalarda elde ettiğimiz trafiğe dayanarak, bu konuda oldukça iyimser olduğumuzu söyleyebilirim.

» Yatırım bütçeniz hakkında bilgi paylaşabilir misiniz?
Bu çalışmaları son derece düşük bir bütçeyle gerçekleştirdik. Çünkü sayısal satış kanalımızı kullanacak müşterilerimize cezbedici teklifler sunabilmemiz için düşük maliyetin çok önemli olduğuna inanıyoruz. Projeye yaptığımız net yatırım, düşük maliyette ürün sunma stratejimize son derece uygun.

» İnternetten hangi sigorta ürünlerini satacaksınız ve bunların tanıtımını nasıl yapacaksınız?
Sayısal kanalı kullanan müşterilerimiz hız, güvenlik, kolaylık, iyi fiyat ve iyi ürün beklentisi içinde. Bu yüzden öncelikle sadece kasko ve trafik gibi otomotiv ürünlerine odaklanmış durumdayız. Tabii gelecekle ilgili farklı planlarımız da var. Ürün ve fiyat her bir müşterinin kişisel ihtiyaçlarına göre özel olarak tasarlanıyor. Ürünlerimizin tanıtımı için 2012’nin son döneminde bazı yaratıcı sosyal medya kampanyaları düzenledik ve bu sayede pazara dair önemli veriler elde ettik. Geleneksel pazarlama metotlarının yanında ve çoğunlukla sayısal medya pazarlamanın tüm unsurlarını kullanacağımız bir pazarlama planımız var. Facebook, Twitter ve diğer sosyal ağların yanı sıra arama motoru pazarlaması da önemli.

Sigortacınızı Facebook’ta arkadaş olarak eklemek ister misiniz?

Maurizio Pescarini, bu projeye adım attıkları günden beri Facebook ile bütünlük sağlamanın sayısal iş modeli için temel oluşturacağını düşündüklerini söylüyor. Bu amaçla da 2012 yılı boyunca çok sayıda Facebook kampanyası düzenlemişler ve önemli sayıda takipçiye ulaşmışlar.
“Müşterinin internetten poliçe satın alması, onunla olan bağımızın yalnızca başlangıcı” diyen Pescarini, “Facebook ile bütünleşik uygulamalarımız eşliğinde müşterilerimizle kurduğumuz karşılıklı etkileşim ve ödüllendirme yaklaşımı bizim için önemli fırsatlar sunuyor. Facebook sayısal kanalımız için çok önemli ve bu alandaki geliştirmeler sınırsız” diyerek platformun önemini özetliyor.
ETİKETLER : Sayı:910

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics