Bilişim Dünyası 27 KASIM 2011 / 13:36

Sosyal ağlarda iyi bir bakım isteyenlere “klinik” tedavisi

Sosyal ağlarda hizmet vermek amacıyla “sosyal medyada size iyi bakar” sloganıyla kurulan Klinik, başarılı projelere imza atıyor.

Son yılların fenomeni sosyal ağlar. Dilimize sosyal medya olarak yerleşse de batıda sosyal ağlar olarak nitelendirilen bu yapılar, şirketlerin ve kişilerin kendilerini en doğru ifade edebilecekleri ortamlar aslında. Tabii kullanıcı ile birebir ilişki içinde olunan bu ortamlara yabancıysanız Klinik gibi tecrübeli bir ajanstan destek almalısınız yoksa sizi ve markanızı en büyük polikliniğin acil servisi bile kurtaramayabilir.
Başlarına gelen ilginç bir olay sayesinde Klinik ismini seçtiklerini belirten Klinik Ajans Başkanı Çiğdem Özkan, “Değişim Grup çatısı altında faaliyet gösteren MoreClick ile ilgili görüşmeye gittiğimiz büyük bir ilaç şirketinde görevli arkadaşın MoreClick ismini Klinik olarak anlaması aslında markamızın da bilmeden isim babası olmasını sağladı. Tabii ilaç şirketi olduğu için arkadaşlar her cümleyi tıpla ilişkilendiriyorlar. Görüşmenin ardından marka tescili, alan adının alınması derken bir anda arama motoru optimizasyonu özelliklerimizin yanına sosyal medya işini de eklemiş olduk” dedi.
Şirketi oluştururken FRP (Fantasy Role Playing) oyun mantığını kullandıklarının altını çizen Özkan, “Bu oyun mantığıyla dört beş tane farklı karakter yaratmak istedik. Bir tanesi doktor, bir tanesi hemşire, bir tanesi avukat olsun fikrinden yola çıkarak işimizin modelini belirledik. Günün sonunda bu insanlar bir araya gelip Klinik’i kurdular ve sosyal medyanın doktorları oldular” şeklinde görüş belirtti.

İhtiyaca göre hizmet
Web sitelerinde çeşitli başlıklar olduğunu ve bu başlıklara göre hizmet verdiklerini de ifade eden Özkan, bu konuda şunları söyledi:
“Örneğin yeni doğan ünitemizde sosyal medyaya yeni yeni girmeye hazırlanan şirketlere hizmet vermeyi sürdürürken estetik küvezinde sosyal medyada itibarları zedelenen şirketlere estetik müdahalelerde bulunuyoruz. Ya da acil servis bölümümüzde çok hızlı müdahale edilmesi gereken olayları ele alıyoruz.”
Tüm bunlar yaşanırken sosyal mecranın çok hareketlendiğini gördüklerini vurgulayan Çiğdem Özkan, “Tüm bu gelişmeler yaşanırken biraz beklememiz gerektiğini fark ettik. Bu hareketli günlerde biz işlerimizi biraz yavaşlattık. Konuya biraz yukarıdan bakarak, en kıdemliden en yeni arkadaşımıza kadar sokakta olarak, toplantılara katılarak değişim için uğraştık ve günün sonunda iyi işler yaptığımızı söyleyebilirim. Bunun meyvelerini topladığımızı da rahatlıkla söyleyebilirim” dedi.
Sosyal medyanın birçok uzmanlığı bir arada barındırması gereken bir konu olduğunu belirten Özkan, sözlerini şu şekilde bitirdi:
“Ülkemizde dışkaynak kullanımı tam olarak oturmuş değil. Sosyal dünyada başarılı olmak için birçok özellikle beraber tecrübeye de çok büyük ihtiyaç var. Şirketler tecrübesiz genç arkadaşlarımızı bu mevkilere oturtarak maalesef başarısızlıkla sonuçlanan işlere imza atıyorlar. Bizim tavsiyemiz şirketlerin her alanda olduğu gibi sosyal medya danışmanlığı konusunda da profesyonel destek almaları yani dışkaynak kullanımına yönelmeleri. Tabii çok büyük bir marka değillerse ve bu iş için özel bir ekip kurabilecekleri bütçeleri yoksa.”
ETİKETLER : Sayı:847

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics