Bilişim Dünyası 22 TEMMUZ 2011 / 11:57

Sosyal ağların kapısı iş dünyasının önünde açılıyor

MicroStrategy World 2011 Konferansı, geçtiğimiz hafta Monte Carlo’da gerçekleşti. Şirket, etkinlikte Facebook’la ilgili iki yeniliğin de duyurusunu yaptı.

MicroStrategy World 2011’in öne çıkan yeniliklerinden ilki doğrudan Facebook son kullanıcılarının kullanımına sunulan bir Facebook uygulaması olan “Alert”. Bu uygulama dünya genelinde tüm Apple App Store’lardan indirilebiliyor. Twitter ile de kolayca ilişkilendirilebilen ürünle Facebook fanları favorileri olan ünlü kişileri adım adım izleyebilecek, konserleri ve çeşitli aktiviteleri hakkında bilgiler alabilecek ve kendi favori şarkı kliplerinden oluşan listelerini hazırlayabilecek.
Etkinlikte duyurulan diğer önemli konu ise işletmelerin Facebook’taki verileri kendi kurumsal uygulamaları pazarlama, CRM, sadakat kart, mobil uygulamaları gibi  ile bütünleştirebileceği daha zengin CRM içeriğine sahip olmasına yardımcı olacak bulut mimarisi üzerinden sunulan  “Gateway”. Gateway ile de şirketler Facebook üzerinden toplanacak izinli verileri kendi pazarlamaları için kullanabilecekleri araçlara dönüştürebilecekler.

Dünya mobil üzerinde dönüyor
Monte Carlo’da binin üzerinde katılımcıyla gerçekleştirilen MicroStrategy World 2011’in açılış konuşmasını MicroStrategy Kurucusu ve CEO’su Michael J. Saylor, dünyanın mobil teknolojilerle birlikte sosyal ağlara yöneldiğinin altını çizdi.
Açılıştan sonraki basın özel oturumunda da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Saylor, özellikle sosyal ağlar ve mobilite üzerinde durdu. Kurumların sosyal ağlarda yer almak zorunda olduklarını belirten Saylor, “Artık kurumların ihtiyaç duyduğu kullanıcılar da, onlara ait veriler de sosyal ağlarda yer alıyor. Ayrıca bu kullanıcıların farklı sosyal ağ uygulamalarıyla birbiriyle bağlı olması da işin bir başka boyutu. Öte yandan şirketlerin başarılı olabilmek için mutlaka sosyal ağlarda olmaları ve bu ortamları başarıyla kullanmaları gerekiyor” şeklinde konuştu.

Sosyal zekâ ön planda
MicroStrategy’nin Türkiye’deki temsilcisi Obase Genel Müdürü Bülent Dal ise etkinlik hakkında şu bilgileri verdi:
“MicroStrategy, temelde iş zekâsı yazılımları geliştiren bir yapı. Bu sene sosyal zekâ konusu üzerine yoğunlaşan bir etkinlik gerçekleştirildi. Bu konu daha kapsamlı bir hale gelerek devam edecek. Burada ağırlıklı olarak Facebook üzerine geliştirilmiş uygulamaları gördük. Bu uygulamalarla şirketlerin elindeki demografik veriler daha da zengin hala getirilmiş olacak. Bunun dışında mobil dünya için geliştirilmiş mobil iş zekâsı uygulamaları da burada görmüş olduk. Son olarak son dönemin en gözde konularından bulut ile ilgili stratejiler de paylaşılmış oldu” dedi.

Esra YaziciTurkcell’e anlamlı ödül

Etkinlikte üç kategoride MicroStrategy iş ortaklarına ödüller verildi. Innovative Extranet Application-Yenilikçi Extranet Uygulaması kategorisinde ödülü Turkcell adına Turkcell İş ve Teknik Çözümler Yönetimi İş Zekâsı Çözümleri Müdürü Esra Yazıcı aldı.
Turkcell’de 2002 yılından bu yana MicroStrategy ürünleri kullanılıyor ve bu platform üzerinde elliden fazla ürün geliştirilmiş durumda. Tören sırasında Avrupa’nın en büyük üçüncü operatörü olarak takdim edilen Turkcell, ödülü alırken Türkiye ve ekonomik yapımız hakkında bilgiler de verildi.
ETİKETLER : Sayı:831

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics