Bilişim Dünyası 10 HAZİRAN 2013 / 08:09

Söz uçar sözlük kalır

İnternette de modanın olduğunu ancak tüm bu web 2.0 ortamında sözlüklerin modasının geçmediğini belirten İTÜ Sözlük kurucularından Emre Dirağ, sözlükleri her daim giyilebilen takım elbiselere benzetti.

İTÜ Sözlük kurucularından Emre Dirağ, özellikle Y kuşağı arasında az laf hızlı paylaşım eğiliminin artmasıyla oldukça popüler olan sosyal medyanın bir moda akımı gibi olduğunu sözlüklerin zaman zaman kullanımını yitirse de internet ortamında kalıcı izler bırakmak isteyen kullanıcılara hitap ettiğini belirtti.
Sosyal medyanın toplumsal olaylara etkilerinin tartışıldığı şu günlerde İTÜ Sözlük kurucularından Emre Dirağ ile sözlüklerin sanal medyadaki yerini ve yaşanan değişimi konuştuk. 2004 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nden öğrencilerin kurduğu ve katıldığı bir platform olan İTÜ Sözlük, sonrasında tüm internet kullanıcılarının kullandığı bir paylaşım platformu haline geldi. Sözlüğün reklam almaya başlamasıyla İTÜ Sözlük kurucuları şimdi İstanbul ve Barselona’da faaliyet gösteren tasarım ve proje evi The Hive Cluster’ın tohumlarını attı.
Reklam gelirlerinden kar edilmesiyle yeni projeler geliştirmeye başladıklarını belirten Dirağ, “Kurulduğumuz dönemde ekşi sözlük, private sözlük ve nedirnet’in vardı. Kullanıcı sayımız her sene yüzde 200-300 civarında artmaya başladı ve şu an İTÜ Sözlük ayda ortalama 4 milyon 500 bin tekil ziyaretçiye ulaştı yani Türkiye’nin internet nüfusunun yüzde 18’i İTÜ Sözlük kullanıyor. İnternet kullanıcısı profiline paralel olarak üyeler ve ziyaretçiler en çok İstanbul, Ankara ve İzmir’den ve üyelerin yaş ortalaması 25.6” dedi.
“140 karakterle yetinmeyenler sözlüğe geri dönüyor”
‘Sözlük yazarlığı’ kavramının oldukça popüler olduğu yıllardan bugüne neyin değiştiğini sorduğum Dirağ, içeriksel anlamda iyileşmenin geri geldiğini belirtti ve “Sadece Türkiye’de değil tüm dünyada son birkaç yıl içinde yoğun ve uzun içerik yayımlayan sitelerin büyüme hızları düştü. Sözlük siteleri, bloglar, wikipedia gibi içerik sitelerinin hatta Google’ın trafiği düştü; çünkü internette hızlı tüketim yaygınlaştı, entelektüel aktarım azaldı. Bunlar düşerken facebook, twitter ve tumblr gibi sitelerin kullanım oranı ciddi oranda arttı ancak son zamanlarda geriye dönüş gözlemleniyor.  Sözlükler yoğun güçlü içerik sayesinde yıllardır varlığını koruyabildi. 5 yıl içerisinde çok fazla site yok oldu ancak sözlükler yok olmadı” cevabını verdi.

Dile gelen sokaklar İTÜ Sözlük ATLAS’ta
İTÜ Sözlük ekibinin yeni projelerinden biri de lokasyon bazlı hizmet sunan İTÜ Sözlük Atlas Projesi. Kent rehberi mantığından yolan çıkan İTÜ Sözlük ATLAS ile amaç sadece civardaki mekânları değil, iyisinden kötüsüne, göz kamaştırıcı deneyimlerden acı dolu tecrübelere kadar dünya üzerinde yaşanmış veya yaşanmakta olan her şeye yer vermek.
Sözlük kurucularının olduğu gibi sözlük yazarlarının da farklı görüşlere sahip olduğunu belirten Dirağ, farklı görüşlere yer vererek organize tarafsızlığı sağlamaya çalıştıklarını söyledi ve ekledi: “Gezi Park’ı direnişinde ister istemez taraflılık durumu ortaya çıktı. Vatandaşın tarafına geçtik çünkü insanlar zor durumdalardı. Polislerin ve direnişçilerin olduğu yerler, revirlerin lokasyonları gibi önemli noktalar İTÜ Sözlük ATLAS’ta gösterilerek zor durumdaki direnişçilere yardım etmeye çalıştık.”
ETİKETLER : Sayı:925

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics