Bilişim Dünyası 29 TEMMUZ 2013 / 08:51

SSD işine Türkiye desteği

SSD pazarına önemli yatırımlar yapan Samsung, Türkiye’yi faaliyet gösterdiği ülkeler arasına dahil etti.

Güney Kore’nin en güçlü markalarından biri olan Samsung, Seul’de gerçekleştirdiği etkinlikle yeni EVO serisi SSD ürünlerini tanıttı. Dünya genelinde seksenin üzerinde ülkede faaliyet gösteren Samsung, buna rağmen sadece 10 ülkede SSD ürünlerini pazarlıyor. Etkinlikle birlikte Türkiye 11. ülke olarak Samsung SSD ürünlerinin satılacağı ülkeler arasındaki yerini almış oldu. Seul’de tanıtılan ve SATA 6.0 GB/saniye ara yüzünü destekleyen yeni seride iki farklı çeşit bulunuyor. Bunlardan ilki, bilgisayarlarda genel amaçlı kullanılmak üzere geliştirien EVO serisi, diğeri de daha profesyonel kullanıcıları hedef alan ve ‘PRO’ olarak isimlendirilen ileri modeller.
Seul’de sohbet etme olanağı bulduğumuz Samsung Electronics BT Ürünleri Satış ve Pazarlama Müdürü Barış Kestep, şunları söyledi:
“Samsung’un SSD serisinin Türkiye pazarına girmesine ilişkin; “Kore’de tanıtımını yaptığımız SSD Serimiz ile Türkiye’de SSD pazarına güçlü bir giriş yapmayı hedefliyoruz. Amacımız; küreselde sahip olduğumuz lider konumumuzu Türkiye’de de sürdürmek. Dünyada SSD penetrasyonu yüzde 5, Türkiye’de ise yüzde 1’in altında. SSD’ler sabit disklere göre mobil cihazlar için çok iyi bir alternatif oluşturuyor. Hem profesyonel, hem de genel kullanıcılar için sunduğumuz ürünlerin, tüketicilerin kişisel ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamalarına olanak tanıyan geniş SSD seçenekleri sunuyoruz. SSD serimizin yanı sıra, akıllı telefonlar ve sayısal fotoğraf makineleri için yüksek kapasiteli ve dayanıklı micro SD’lerimizi de Türkiye’deki tüketicilerle buluşturacağız.”
Etkinliğin açılış konuşmasını ise Samsung Kuzey Amerika Yarı İletken Ürünlerinin Pazarlamasından Sorumlu Başkan Yardımcısı Jim Elliott yaptı. Elliott, yeni ürünlerle Samsung’u liderliğe taşımayı hedeflediklerini belirtti. Yeni ürünlerin arkasında çok önemli bir teknoloji ve Ar-Ge çalışması olduğunun altını çizen Elliott, “Düzenlediğimiz bu küresel zirveyle 1 TB boyutundaki yeni ürünlerimizi tanıtıyoruz. SSD pazarı da akıllı cihazların artışıyla çok hızlı gelişim gösteren bir pazar haline geldi. Üreticilerin SSD’yi seçme sebepleri hız ve hafiflik olarak özetlense de biz arkasındaki Ar-Ge’yi de gözler önüne sermeyi planlıyoruz” dedi.

Kurumsalda farkı hızı
1TB dışında kurumsal taraf için 1.6 TB’lık SSD ürünlerini de tanıtan Samsung, kurumlara güvenli ve hızlı depolama olanağı da sunuyor. Kurumsal tarafta standartların çok üzerinde ürünlere imza attıklarını belirten Jim Elliott, “Yeni duyurduğumuz 1.6 TB’lık yüksek hızlı NVMe ailesi saniyede 3000 MB gibi bir hıza sahip. Bu da 500 GB’lık bir verinin 3 dakikadan kısa bir sürede işlenebileceği anlamına geliyor. Bu da mevcut sunucularda kullanılan sabit disklerin hızının yaklaşık 14 kat fazlası anlamına geliyor” şeklinde konuştu.

SSD ‘840 EVO’ serisi

Sektörün en kompakt 10nm-sınıfı 128Gb yüksek performanslı NAND’ını, Samsung’un kendi geliştirdiği tescilli kontrol birimini ve Turbo Write sürücüsünü barındıran Samsung SSD 840 EVO’nun ayrıca esnek ürün tedarik kapasitesi de bulunuyor. Bu özelliği 840 EVO’yu bugün piyasada bulunan en rekabetçi cihaz yapıyor. Serinin en çok satan ürünü olan 250GB’lık 840 Serisi SSD’lerle karşılaştırıldığında, yeni 250GB’lık 840 EVO iki kat daha hızlı ve 520MB/s sıralı ardışık yazma hızı sunuyor. 120GB’lık modelinde 840 EVO 410MB/s sıralı ardışık yazma hızı sunuyor. Bu da 120GB’lık serinin bir önceki modeli 840’danyaklaşık 3 kat hızlı. Yeni Samsung SSD 840 EVO, Türkiye’de Ağustos itibarı ile 129 dolar + KDV’den başlayan son kullanıcı satış fiyatı ile satışa sunulacak.
ETİKETLER : Sayı:932

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics