Bilişim Dünyası 12 MART 2017 / 10:25

StartersHub XO girişimcileri bekliyor

Erken aşama teknoloji girişimlerine yatırıma ek olarak, iş ve teknik konularda eğitimler, sektöründe lider firmalarla iş bağlantıları, uzman mentorluklar ve ihtiyaç duydukları tüm alanlarda destek almalarını sağlayan StartersHub, Mart ayında StartersHub XO isimli yeni bir girişim destek programı başlattı. Program IoT, büyük veri ve finansal teknolojiler (FinTech) konularına odaklanıyor. StartersHub, İstanbul Levent’teki merkezinde 2 Mart’ta düzenlediği Seçim Günü (Selection Day) etkinliğinde, ön elemeden geçmiş aday girişimcileri mentorlarıyla bir araya getirerek programa kabul edilecek girişimlerini belirledi. 13 Mart itibariyle başlayan programda girişimler, aylık hedeflerle gelişmelerini hızlandıracak ve hedeflerini başarıyla tamamlayan girişimler de bir sonraki aşamaya devam edebilecek.
Program kapsamında 20 bin dolar ön sermaye alan girişimler, 6 aylık programı başarıyla tamamladıklarında StartersHub’dan 250 bin dolara varan ek yatırım almaya hak kazanacak, ulusal ve uluslararası müşterilere ve yatırımcılara erişim de sağlayabilecek, program sonunda düzenlenecek tanıtım gününde (Demo Day) girişimlerini girişim sermayesi fonları, melek yatırımcılar ve kurumsal yatırımcılara tanıtabilecek. Girişimciler StartersHub’da paylaşımlı ofis alanına ve donanım prototipleme lab'lerine erişim fırsatına sahip olacak. Girişimler StartersHub'ın sunduğu faydalara ek olarak program partnerlarının da sunduğu çeşitli desteklerden faydalanabilecekler. Yeni program İş Bankası, Microsoft, Intel ve Gedik Yatırım işbirliği ile yürütülüyor. Ayrıca Arçelik, Başakşehir Living Lab, Marsh, Acıbadem Sigorta, Munich Re, Cardtek ve iyzico da programa destek veren diğer firmalar.
 
Farklı sektörlerden kapsamlı destek
 
İş Bankası mentorluk programı ile girişimcileri destekleyecek ve kurumsal müşterileri ile girişimcileri bir araya getirerek, ürün geliştirmeleri ve testleri için özel bir ortam yaratacak. Girişimler, iş fikirlerinin uygun olması halinde işbirliği fırsatlarını değerlendirmek üzere İş Bankası iştiraklerine erişebilecek. Gedik Yatırım, sermaye piyasaları özelinde eğitim ve mentorluk desteği sunacak, regülasyona tâbi konularda girişimcilerle iş ortaklığı kuracak. Gedik Yatırım, yatırımcı kimliği ile özellikle finansal teknolojilerde faaliyet gösteren girişimler için programda önemli bir yere sahip.
StartersHub XO girişimcileri, Microsoft’un kurumsal müşterileri için hazırlanan online markette yer alma ve teknoloji eğitimlerinden yararlanma fırsatı yakalayacak, Microsoft mentorları girişimcilere destek sunacak ve Microsoft ürünlerini ücretsiz kullanabilecekler. Microsoft, girişimciler için özel bir tanıtım günü de düzenleyecek ve B2B iş yapan girişimler fikirlerini kurumsal müşterilerine sunacak. Intel, özellikle donanım geliştiren girişimciler için ücretsiz test kartları, ürünleri yeterli olgunluğa geldiğinde müşteri karşısına çıkacakları etkinliklerin düzenlenmesi, Intel'in sahip olduğu donanım geliştirme uzmanlığından faydalanmak için doğru mentorlarla eşleşmesi gibi destekler sunacak. Arçelik, proje kapsamında IoT ve akıllı ev teknolojilerine odaklanan girişimlere destek olacak. Yazılım mimarisi, donanım altyapısı gibi teknik konuların yanında, pazarlama ve şirket stratejileri konularında da mentorluk hizmeti verilecek. Girişimcilerin küresel mentorluğunu üstlenen Munich Re ise FinTech girişimcileri için Almanya'da tanıtım günü düzenleyerek, girişimcileri Alman yatırımcı ve müşterilerle buluşturacak. Başakşehir Living Lab, ürünlerin sergilenmesi ve pilot bölge olarak ürünlerin test edilmesi için girişimcilere ortam sağlayacak. Marsh, Acıbadem Sigorta ve Cardtek de kendi sektörlerinde eğitim ve mentorluk desteği sunacak. iyzico, StartersHub XO girişimlerine "iyziStart" paketini sunuyor. StartersHub XO’ya seçilen girişimler ise şöyle sıralanıyor:
Asiston for Residents: IP güvenlik kameraları ile yüz veri analizi ve yüksek doğruluk oranıyla tanıma sağlayan akıllı güvenlik asistanı.
 
Onlock: Fiziksel bir anahtar gerektirmeksizin kolay ve güvenli giriş yetkisi paylaşımı ve kilit sistemi.
 
Fatura Finansman: KOBİ’ler için alternatif finansman çözümleri sağlayan finansal teknolojiler şirketi.
 
Ingenious Connected Devices: Global çapta bağlantılı ürünler yaratan IoT şirketi.
 
Nkolayofis: Bulut tabanlı ofis yönetim uygulaması.
 
Ottoo: Sürücü emniyeti ve araç güvenliği için tasarlanmış akıllı asistan.
 
Paymes: Sosyal medya ağları, Messenger ve WhatsApp üzerinden alışveriş deneyimi sağlayan platform.
 
SafeConnect: Havayolu ulaşımında bağlantı uçuş risklerini tahmin eden uygulama.
 
Servo Kiosk: Plaza ve kampüs gibi alanlarda hızlı, kolay ve keyifli yemek deneyimi sunan kiosk çözümü.
 
Smart Mosque: Camilerin ısıtma, soğutma, aydınlatma ve temizleme işlemlerini kontrol eden akıllı robot.
 
Stardust Project: Hadoop ve büyük veri yöntemleriyle verinin analiz edilmesi, raporlanması ve işlenmesini sağlayan esnek işletme platformu.
 
Taglette: Dokunmatik ekranlı akıllı telefonlarda kullanılabilen yeni nesil mobil cüzdan ve ödeme teknolojileri sağlayıcısı.
 
Mobile Ultrasound: Taşınabilir ultrasound teknolojisi şirketi.
 
Nobium: Ürün pazarlama ve müşteri analizi için geliştirilmiş çözüm.
 
ETİKETLER : StartersHub XO 1113

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics