Bilişim Dünyası 08 EKİM 2015 / 15:44

Startup İstanbul’un birincisi Kenya çıkışlı girişim oldu

Etohum tarafından TEB Özel Melek Yatırım Platformu ana sponsorluğuyla düzenlenen Startup İstanbul 1-5 Ekim tarihleri arasında 78 ülkeden 1500 kişinin katılımıyla, İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde gerçekleşti.

Girişimleri, 150’den fazla yatırımcıyla buluşturan Startup İstanbul etkinliğin en başarılı üç girişimcisini belirledi. Girişimciler ile yatırımcılara küresel fırsatları yakalayabilme imkânı sunan Startup Challenge yarışmasının moderatörlüğünü MEF Üniversitesi’nden Prof. Dr. Erhan Erkut yaptı. Etohum Kurucusu Burak Büyükdemir ise, yarışma sonunda, finale kalan en az beş girişime Etohum Yatırım Ağı’nın yatırım yapmayı planladığını açıkladı.

Nijerya’dan, Yunanistan’a kadar 78 ülkeden gelen 200’den fazla girişimi dünya çapında ün salmış yatırımcılar karşısında ağırlayan Startup İstanbul’da, online oyun platformlarından yenilikçi siber güvenlik çözümlerine kadar pek çok farklı alanda geleceğin teknolojilerini yaratma hedefiyle yola çıkan 100 girişimci, iki günlük eğitim ve aşamalı elemeler sonunda yatırımcıların dikkatini çekebilmek ve finalde yer alabilmek için ter döktü.

Program süresinde 200’den fazla startup arasından seçilen 17 girişim, “Lean Startup hareketinin babası” Steve Blank, Beenos CEO’su Teruhide Sato ve 500 Startups Girişim Ortağı Andrea Barrica’dan oluşan jüri önünde ikişer dakikalık sunumlar ile ürünlerini, ekiplerini ve iş modellerini yatırımcılara, yaklaşık 2 bin katılımcıya ve canlı internet yayını aracılığıyla dünya çapındaki binlerce izleyiciye anlatma fırsatını yakaladı.

Jüri oylaması sonucunda Kenya çıkışlı bir mobil para girişimi “Nims” birinci olurken, Endonezya’nın gıda ve beslenme sorununa çözüm bulmak amacıyla yola çıkan “iGrow” ikinci, İran çıkışlı yeni nesil proje yönetimi platformu “Taskulu” ise üçüncü oldu.

 
ETİKETLER : 1041

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics