Bilişim Dünyası 08 TEMMUZ 2013 / 11:28

Süper bilgisayara NVIDIA dopingi

En güncel Green500 Sonuçları, GPU hızlandırıcıların enerji verimli yüksek performanslı süper hesaplama için CPU'lara, tüm diğer hızlandırıcılara kıyasla daha avantajlı olduğunu ortaya koydu. Bu kapsamda NVIDIA Tesla GPU hızlandırıcıların da, Green500 listesine göre dünyanın en enerji verimli iki süper bilgisayarını güçlendirdiği açıklandı. NVIDIA Tesla GPU'lar, NVIDIA CUDA paralel hesaplama platformuna dayanan güçlü paralel hızlandırıcılar. Bir dizi bilimsel ve ticari uygulamaya, sadece-CPU yaklaşımından daha yüksek uygulama hızlandırması sunan Tesla GPU'lar, yüksek performanslı hesaplama için tasarlandı.

Yılda iki kez yayınlanan Green500 listesi, tükettikleri güce oranla gösterdikleri performansa göre en enerji verimli 500 süper bilgisayara yer veriyor. Kazanan sistem ise Casalecchio di Reno'da bulunan İtalya'nın en büyük süper hesaplama merkezi CINECA'daki 'Eurora'. Haziran 2013 Green500 listesinde ikinci sırada yer alan sistem, İtalya Selex ES tesislerinde bulunan ‘Aurora Tigon’ süper bilgisayarı. Üst sırada yer alan bu iki sistem de NVIDIA Tesla K20 GPU hızlandırıcılar ile donatılan gelişmiş Eurotech yüksek performanslı ‘Aurora’ sunucular ile güçlendiriliyor.

Bugüne kadar geliştirilen en yüksek performanslı, en verimli hızlandırıcılar olan NVIDIA Kepler mimarisi tabanlı GPU hızlandırıcılara sahip Eurora, watt başına 3.210 MFlop sunuyor ve böylece yalnızca Intel CPU'lar kullanan en iyi sistemden (Fransa Météo'da) 2,6 kat daha enerji verimli oluyor. Ayrıca, Tennessee Üniversitesi Ulusal Hesaplama Bilimleri Enstitüsü'ndeki en verimli Intel Xeon Phi hızlandırıcı tabanlı sistem ‘Beacon’ ile karşılaştırıldığında da büyük ölçüde daha verimli.

Green500 listesinin ilk 100 sırasında yer alan NVIDIA Kepler GPU hızlandırıcı tabanlı sistemler, en son Intel Xeon Phi tabanlı sistemlere göre ortalama yüzde 50 oranında daha enerji verimli. NVIDIA Tesla Hızlandırmalı Hesaplama İş Birimi Genel Müdürü Sumit Gupta, “Ham performans artık süper bilgisayarların değerini ve etkisinin tek ölçüsü değildir” diyerek, “Gelecekteki tüm sistemler daha aza indirgenmiş güç tüketimi ile daha yüksek performans sunmak zorunda. İlk iki sırada GPU hızlandırıcıların olduğu en güncel Green500 listesi, hızlandırıcıların gelecek nesil sistemler için olağanüstü seviyelerde enerji verimli süper bilgisayar performansı sunma kapasitelerini gösteriyor” bilgisini verdi.
ETİKETLER : Nvidia

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics