Bilişim Dünyası 29 NİSAN 2012 / 14:09

Sürdürülebilir enerji için 3 boyutlu teknoloji

Maliyetlerini ve çevreye verdiği zararı minimuma indirgemeyi hedefleyen enerji sektörüne çözüm, Dassault Systèmes’den geliyor. Ürün Yaşam döngüsü Yönetimi (PLM) ve 3 boyutlu (3D) teknoloji çözümleri konusunda hizmet veren Dassault Systèmes (DS)’nin odaklandığı 11 sektörden biri enerji. Sektörün farklı kollarına yönelik 3 boyutlu çözümler üreten şirket, bu konuda çok farklı ve yaratıcı tasarımlar oluşturabiliyor. Hidrolik enerjisinden nükleer enerjiye uzanan her dalda çalışmalar yapan Dassault Systèmes, özellikle son dönemde alternatif enerji kaynaklarının başında yer alan rüzgar enerjisi konusunda, uçak sektöründen gelen bilgi birikimi ve donanımı sayesinde, sektörün en iddialı şirketleri arasında yer alıyor. Dassault Systèmes, tasarım, modelleme, süreç simülasyonu, görselleştirme, sanal gerçeklik ve proje yönetimi gibi konularda enerji sektörü şirketlerine çözüm sunuyor.
Dassault Systèmes Enerji Sektörü Başkan Yardımcısı Stephane Declee, enerji sektörünün günümüzde birçok tehditle mücadele ettiği görüşüne katılıyor. Declee, aynı zamanda sektörün önündeki en büyük engelin üretim maliyetleri olduğunu ve şirketlerin bu maliyetleri optimize etmekle işe başlaması gerektiğinin altını çiziyor. Dassault Systèmes çözümlerinin hem üretim hem de operasyonel süreçte işletmeler için bu maliyetleri minimuma indirgediğini vurgulayan Declee, bunun için 3 boyutlu simülasyon teknolojilerinden faydalanıldığını açıkladı.
Simülasyon teknolojileri sadece maliyet değil, aynı zamanda da tasarruf anlamına geliyor. Ayrıca bu teknolojilerle, maliyet ve güvenlik nedenleriyle gerçekte yapılamayacak kurgular da gerçekleştirilebiliyor. Bu konuda sanal dünya ve simülasyonun sunduğu esneklikten faydalandıklarını söyleyen Declee, “Enerji sektöründe yeni ürün geliştirmek için gerçek hayatta farklı testler denemeniz mümkün değil; oysa Dassault Systèmes çözümleri sayesinde güvenli ortamda ihtiyacınız olan test şansını kullanıyorsunuz” diye konuştu.
Van’da yaşanan deprem trajedisinin ardından, özellikle Türkiye gibi deprem tehdidi altındaki ülkelerin enerji yatırımı konusunda hassas davranmaları gerektiğine dikkat çeken Declee, “Enerji yatırımları için deprem, hem maliyet hem de güvenlik açısından en önemli tehditler arasında yer alıyor. Biz, simülasyon teknolojilerinden faydalanarak, deprem olasılığına karşı girişimcilerin ve devletin enerji yatırımlarını nasıl yönlendirmeleri konusunda onlara yol gösterebiliyoruz” diye sözlerini bitirdi.
ETİKETLER : Sayı:869

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics