Bilişim Dünyası 30 EKİM 2011 / 12:09

Süreçlerin yönetiminde uçtan uca destek

Atlassian ile ‘çözüm odaklı bir iş ortaklığına’ sahip olan OBSS, Java tabanlı çözümünün yeni sürümü üstünde çalışıyor.

Yazılım şirketlerinin iş süreçlerini kolaylaştırmayı, bu süreçlerin takibini ve yönetilebilmesini sağlayan yazılımları ile uluslararası bir güce sahip olan Atlassian, OBSS tarafından 21 Ekim’de düzenlenen etkinlikle Türk katılımcılarla buluştu. Atlassian’ın Türkiye’deki en aktif partneri olduklarını söyleyen OBSS Yönetici Ortağı Zafer Şen, işbirliklerini şöyle anlattı:
“Java hizmeti veriyoruz, bunun birçok süreci var ve bu süreçlerin önemli bir bölümünü Atlassian ürünleri ile üretmek mümkün. Bu yapının dünyada da çok sayıda kullanıcısı var. Biz 2003 yılından beri Atlassian kullanıyoruz ve ürünleri ile ilgili ciddi bir birikimimiz var. Bu birikimimizi, Java geliştirme yapan ya da bu süreçlere ihtiyacı olanlarla paylaşmak istiyoruz.”

İş ortaklığında kapsamlı çözümler
OBSS Konfigürasyon Yöneticisi Nesrin Akın, Atlassian çözümlerinin her şirkete uygun yapıda olduğunu, iş yapma ve süreç takibi konusunda bunların önemli birer destek sunduğunu vurguladı. OBSS olarak Atlassian çözümlerinin lisans satışını yapmak kadar, müşterilerin istekleri doğrultusunda ürünlerini yapılandırdıklarını belirten Akın, “Java olduğu için kodlarını geliştirebiliyoruz. Müşteri isterse, onlar için projeyi anahtar teslim hazırlayıp eğitimini verecek kadar destek sağlıyoruz. Hatta şirket dilerse, uzaktan bakım desteği veriyoruz. OBSS çözümlerine ek olarak, Atlassian ürünleri ile ilgili de bu şekilde uzaktan destek verdiğimiz şirketler var” dedi.
Atlassian’ın 9 ürününün birçoğu yazılım geliştirme süreçlerini otomatik hale getirmekle ilgili. Bu otomatikleştirmenin önemli olduğuna dikkat çeken OBSS Yönetici Ortağı Oğuz Keskin, sürüm yönetimi süreçlerini daha otomatik hale getirip iyileştirme çalışmaları yaptıklarını vurguladı. 78 ülkede farklı partneri olan Atlassian’ın partnerleri ile çok sıkı ilişkileri olduğuna dikkat çeken Keskin, OBSS’nin Türkiye’deki en aktif partner olduğunu ve Atlassian’ın da Türkiye pazarının potansiyelinin bilincinde olduğunu söyledi. Atlassian’ın OBSS’ye yaptığı yönlendirme ile müşteriler Türkçe destek alabiliyor. Nesrin Akın bu yapıyı, ‘çözümler sunan iş ortaklığı’ olarak tanımladı.

Üniversitelerle işbirliği gelişiyor
OBSS, bir taraftan Java tabanlı yapısı GreyMound’un yeni sürümü üzerinde çalışıyor. Yine TÜBİTAK destekli bir Ar-Ge çalışması yaptıklarını, Ar-Ge ekiplerini büyüttüklerini söyleyen Zafer Şen, şöyle devam etti:
“Geçen yıl 8 üniversitede yaptığımız ‘Java roadshow’ etkinliğini bu yıl 16 üniversite ile yapıyoruz. Üniversitelerde Java odaklı yeni teknolojileri tanıtıyoruz ve bir yarışma düzenliyoruz. Bundan sonrası için üniversitelerle yapmayı planladığımız bazı Ar-Ge projelerimiz de var.”

Finans ve telekom önceliği

Genel olarak Java uygulamalarının, finans sektörü için en uygun teknolojilerden biri olduğunu belirten Zafer Şen, buna daha fazla katma değer sağlayacak bazı gelişmeleri yakından takip ettiklerini söyledi. Buna örnek olarak Scala’yı gösteren Şen, “Üniversite etkinliğinde bunu tanıtıyoruz. Java’nın bu yeni nesil teknolojisi ışığında, finans ve telekom alanında Java yine yoğun kullanılmaya devam edecek” dedi. 2012 yılında da bu sektörler odaklı çalışmalara devam edeceklerini söyleyen Şen, telekom kanadında projelerinin sayısının artacağını belirtti. Şen, Avea’nın Ar-Ge ortağı olduklarını, onlarla devam eden projelerine yenilerinin ekleneceğini vurguladı.
ETİKETLER : Sayı:844

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics