Bilişim Dünyası 30 ARALIK 2012 / 10:00

Suriye’deki gelişmeler Türkiye’yi öne çıkardı

Thuraya CEO’su Samer Halawi ile şirketin ürünleri Türkiye’ye bakışları ve bölgesel gelişmeler hakkında görüştük.

»Türk piyasası için oluşturduğunuz hedefler nelerdir, piyasadaki potansiyeli nasıl değerlendiriyorsunuz?
Türkiye’de, Teknomobil ile çalışıyoruz. Bu hizmet ortağımız Thuraya’nın sesini ve veri hizmetlerini ülke çapında satmak ve desteklemek ile görevlendirilmiştir. Teknomobil, hükümet ve kurumsal kimlikler ile çalışmaktadır. Bu da anahtar sektörlerimizin iyi bir şekilde oluşturulduğunu gösterir. Teknomobil ile ortaklığımızın sonucunda, ürünlerimiz ve hizmetlerimize yoğun talep oldu. Örneğin, bu yılın başında Thuraya ve Teknomobil 800 martıyı deniz bağlantılarına gönderecek olan projeyi uygulama hakkını kazandı. Aynı şekilde, Türk hükümeti için yaklaşık bin adet felaket kurtarma iletişimini desteklemeye yönelik üyelik aktifleştirdik. Hükümetten de mobil uydu hizmetlerine büyük bir talep görmekteyiz. Suriye’deki karmaşa ve Türk/Suriye sınırındaki insancıl faaliyetler Thuraya’nın ürünlerine ve hizmetlerine olan talebi artırmıştır.

» Özellikle Ortadoğu bölgesinde, uydu iletişim ihtiyacı artıyor mu?
2012, Suriye’deki ve Ortadoğu’daki pek çok insan için kötülüğün, karmaşanın ve tehlikenin yılı oldu. İster bir politik sorunun, isterse de bir doğal felaketin sonucu olsun, bölge insanları kendilerini, temel iletişim hizmetlerinin ulaşılamaz olduğu bir durumda buldular. Son dönemde, Suriye halkı, milyonlarca kişinin dış dünya bağlantısının kesildiği bir internet kesintisi yaşadı. Mobil uydu cihazlarında dünyanın en büyük abone tabanına sahip olan şirket olarak, Thuraya, özellikle Ortadoğu ve Suriye’de, insanların diğerleri ile iletişimde olmak için daha güvenli ve güvenilir metotlara ihtiyacı ortaya çıktıkça, ürün ve hizmetleri için olan taleplerde ciddi bir artış gözlemledi. Uydu iletişimi, doğası gereğince standart karasal hatlardan ya da GSM hatlarından daha güvenli ve Thuraya, uydu ağını yeniden konfigüre ederek, tüm kullanıcıların güvenli iletişimde olması için ileriye dönük adımlar atıyor.

» Teknolojilerinize gazeteciler sahip olabilir mi ya da bu teknolojiler, gazeteci hayatını nasıl daha kolay ve güvenli hale getirir?
Medya kendini, hikâyeyi aktarmak yerine hikâyenin kendisi olmak noktasında buldu. Gazetecileri Koruma Komitesi’ne göre, 2012 yılında 65 gazeteci, içlerinde Suriye, Somali ve Pakistan’ın olduğu tehlike bölgelerinden haber sunarken hayatlarını kaybettiler. Haberciler, özellikle hack yoluyla ya da bilgi ve kaynak takibi yoluyla ele geçiriliyor. Daha önceden, asla gazetecilerin güvenli iletişimde olması bu derece önemli olmamıştı. Thuraya, ağını yeniden konfigüre ederek, kullanıcısının konumunun, konuşmalarının ve veri kullanımının tümüyle güvenli olmasını sağlayan önlemler aldı. Mobil uydu iletişimi, gazetecilere, en güvenli ses, veri ve video iletişimi ve karasal ağların yetersiz kaldığı tam güvenlik sağlıyor.

» Suriye’de Thuraya’nın pozisyonu nedir? Ürünleriniz her iki tarafta da kullanılıyor mu?
Politik olarak tarafsız bir konumdayız ve bu gibi durumlara karışmıyor ya da taraf belirtmiyoruz. Misyonumuz, her yerde insanların iletişim kurmasına yardımcı olmak ve onların hizmet ettiği kurum ve toplumların yakınlaşmasıdır. Bizler, doğrudan olmayan bir satış dağıtım modeli ile çalışıyoruz, bu da perakende satış mağazalarımız ya da doğrudan çevrimiçi satış kanallarımız olmadığı anlamına geliyor. Küresel olarak, saygın hizmet ortaklarından oluşan bir ağımız ver, Türkiye’de ise bu işi Teknomobil gerçekleştiriyor. Son dönemdeki iletişim karartması esnasında, elbette ki Suriye üzerindeki ağ trafiğimizde büyük bir artış gördük. Şanslıyız ki ağlarımız bu denli büyük trafik artışlarını karşılamak üzere inşa ediliyor. Gerçekte, bizler, son teknoloji ürünü uydularımız ile tümüyle kilitlenmesiz bir ağ trafiği sunabilen tek uydu operatörüyüz. Kullanıcılarımızın güvenilir bir bağlantıya ihtiyacı olduğu ve çoğu durumda, meşgul sinyali için zamanları olmadığını anlıyoruz. Bu durumda, karartmayı öğrenmemizin akabindeki dakikalar içerisinde, etkilenen bölgelere ek güç aktarabiliyoruz. Bu, bizlere, Suriye gibi çatışma bölgelerinde güvenli ve hızla erişilebilir iletişim hizmetleri sunma olanağı veriyor.

» Uydu ile alakalı hizmetlerin pahalı ve sıradan insanlar için ulaşılması güç olduğuna dair bir inanç var. Bununla alakalı ne düşünüyorsunuz?
Ürün geliştiricilerimizle piyasadaki en iyi, en güçlü ve en uygun maliyetli ürünleri yaratmak için çalışıyoruz. Yakında piyasaya sürmeye planladığımız heyecan verici yepyeni ürünlerimiz var ve bu ürünler, Thuraya’yı herkes için ulaşılabilir kılacaktır. Bu bizim piyasamız için bir dönüm noktası olarak kabul edilebilir çünkü ürünlerimiz artık sadece elit kullanıcılar tarafından değil sıradan kişiler tarafından da kullanılacaktır. Mobil uydu servislerinin pahalı olduğuna dair bazı yanlış anlaşılmalar mevcut ancak insanlar, Thuraya’nın dakika oranlarının bazı bölgelerdeki GSM oranlarıyla eşit düzeyde olduğunu duyunca oldukça şaşıracak.

» Thuraya’nın Acil İletişim desteğindeki deneyimi nedir?
Thuraya’nın mobil uydu ağı, afet sonrası ve afet yardımı alanlarında önemli roller oynadı. Bu noktada,  ITU tarafından verilen ve son dönemde aldığımız, afet sonrası ve diğer acil durumlardaki iletişim desteği alanındaki çalışmalarımızı kapsayan İnsani Yardım Ödülü mevcut. Karasal ağların, doğal afetlerde verilen ilk kayıp olduğunu belirtmekte yarar var. Sabit Uydu Hizmetleri ya da VSAT ağları, mobil uydu ağları kadar hızlı, esnek ve düşük maliyetli olarak kullanılamıyor. Bu gibi durumlarda, Thuraya’nın sunduğu Mobil Uydu Hizmetleri, en iyi ve tek iletişim olanağı olarak öne çıkıyor. Thuraya XT serisi mobil uydu telefonlarımız ve Thuraya IP genişbant modemlerimiz, dünya genelinde, yardım, afet sonrası operasyonları ve çatışmalarda, onlarca STK, devlet ve lider medya kuruluşlarınca kullanılıyor. Uydulardaki ayak izimiz, 140 ülkeyi kapsayarak, bu bölgelerde, afet hazırlığı için erken uyarı iletişimi ve risk azaltmada kritik öneme sahip olan sesli iletişimi sağlıyor.

» Kullanıcılarınız kimler? Ürünlerinizi kullanmalarının asıl sebebi nedir?
Aralarında gazetecilerin, afet yardım ekiplerinin, balıkçıların, avcıların, madencilerin, denizcilerin, gezginlerin ve devlet görevlilerinin bulunduğu geniş çaplı bir kullanıcı ağına hizmet veriyoruz. Thuraya’yı seçmelerinin sebebi, bizlerin, en kaliteli, en maliyetsiz, dayanıklı ve en güvenilir ve güvenli mobil uydu iletişim hizmetini sunmamızdan kaynaklanıyor. Lider mobil uydu telefonumuz olan Thuraya XT, son kullanıcılarımız arasında, hafifliği, dayanıklılığı ve kullanım kolaylığının yanında, hareketli kullanım özelliği ile favori konumunda.

» Thuraya’ı tanıtabilir misiniz?
Thuraya Telekomünikasyon, bir mobil uydu hizmetleri operatörü ve aralarında enerji, medya yayıncılığı, denizcilik, askeriye ve STK’ların da bulunduğu çeşitli sektörlere yenilikçi iletişim çözümleri süren küresel bir telekomünikasyon sağlayıcısı konumundadır. Thuraya’nın ağları, sorunsuz ve temiz görüşme kalitesinin yanı sıra uydu kanalları ile dünyanın üçte ikilik kısmında ve GSM dolaşım özellikleri sayesinde de tüm dünyada geniş kapsama alanı sunmaktadır. Thuraya, insanlığa olan hizmet sözüne; optimum bağlantıyı, kimseyi ulaşılamaz halde bırakmayarak tutmaya, bağlılığını sürdürmeye devam etmektedir.
Thuraya, uydu filosu sayesinde, ulaşımı zor bölgelerde ses, veri, denizcilik bilgileri, kırsal telefon ve filo yönetimi hizmetleri sunmaktadır. Dünyada 140’ın üzerinde ülkede mobil uydu iletişimi sunuyor ve içinde Asya, Afrika, Avustralya, Ortadoğu ve Avrupa’nın da bulunduğu, gezegenin büyük bölümünü kapsayan, yoğunlukların yaşanmadığı bir ağ sunuyoruz.
Dünyadaki uydu mobil telefonlarındaki en büyük abone tabanını inşa eden Thuraya’nın, aralarında dünyanın en dayanıklı, küçük ve akıllı mobil uydu telefonları ve genişbant cihazlarının da bulunduğu ürünleri, pazardaki en rekabetçi ürünler arasında yer almaktadır. Vizyonumuz, ortaklarımız ve tüketicilerimizin uydu operatörü seçimi olmak ve lider uluslararası telekomünikasyon çözümü sağlayıcısı haline gelmektir.

» Uydu telefonu kullanmak ne kadar güvenli, güvenlik riski mevcut mu?
Uydu iletişiminin doğası gereğince, alıcı cihaz ile yörüngedeki uydu arasında bir görüş çizgisi olması gerektiği doğru. Ancak, Thuraya, kullanıcılarımızın Thuraya XT ve Thuraya IP cihazlarını iç mekânlarda da kullanmalarına olanak sağlayan repeater kullanım özelliğini sunuyor. Ek olarak, Thuraya XT uydu cihazları, son kullanıcılarımızın, gerekli olduğu durumlarda hareketli olabilmelerine olanak sağlayan ve piyasadaki diğer cihazlarda bulunmayan özelliği ile öne çıkıyor. Diğer karasal ve uydu hatları bu derece güvenli değiller. Bu sebeple, pek çok hükümet görevlisi, güvenli bir iletişim için Thuraya’nın mobil uydu ağını seçiyor. Thuraya XT, kendi içinde kriptolu olması ile pazardaki diğer cihazlardan ayrılıyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics