Bilişim Dünyası 28 EKİM 2015 / 12:04

Synology kullanıcı odaklı yeni çözümünü tanıttı

2015 yılında küresel çapta 200 milyar e-posta gönderildi. E-posta trafiğini ve oluşan 5,3 Petabayt’lık veriyi yönetmek için yüksek verimlilik sağlayan yenilikçi ürünlere olan ihtiyaç her geçen gün artıyor. Synology, kullanışlı bir veri depolama deneyimi sağlayan yeni çözümü DiskStation Manager 6.0’ın Beta sürümünü iş dünyasının ve son kullanıcıların hizmetine sundu.
Kurumsal ve son kullanıcılar için veri depolama çözümleri sunan Synology, Türkiye’de ikinci etkinliğini düzenledi. 27 Ekim’de Taksim-Nippon Otel’de gerçekleştirilen etkinlikte, DSM 6.0 Beta sürümü ve RT1900ac router ürünleri tanıtıldı. Minimum donanım yatırımı ile maksimum faydanın elde edilebilmesini mümkün kılan DSM 6.0, Docker DSM ve Virtual DSM uygulamaları ile güvenli ve birleşik bir yapı sunuluyor. Fiziksel sunucuların sanallaştırılması, maliyetlerin düşmesini mümkün kılıyor.

Yedekleme dert olmaktan çıkıyor
BT kaynaklarının esnek şekilde kullanılmasına olanak tanıyan Synology, DSM 6.0 çözümü ile fiziksel sunucu ortamlarının sanal ortamlara taşınmasına yardımcı oluyor. DSM 6.0’ın sunduğu özellikler, depolama alanı ve ağ birimi gibi donanım kaynakları, birkaç sanal makine arasında kolayca dağıtılabiliyor. DSM 6.0 Beta çözümü ile birlikte gelen Virtual DSM ve Virtual Docker uygulamaları, uygun maliyetli, güvenilir ve sağlam sanal ortamlar yaratılmasını sağlıyor. İhtiyaca göre bağımsız bölümler şeklinde sanal ortamlar yaratılmasını mümkün kılan uygulamalar, hem sezgisel bir deneyim hem de sağlam DSM özellikleri ile güvenilir ve esnek bir depolama çözümü sunuyor.
DSM 6.0 Beta ile gelen yük dengeleme özelliği, dosyalara erişim, dosya bulma, paylaşma ve yönetim işlemlerinin kolayca yapılmasına imkan yaratıyor. İhtiyaca göre özelleştirilebilen algoritma sayesinde kolayca veri aktarımı gerçekleştirilip, yüksek verimlilik elde ediliyor. Yük dengeleyici fonksiyonu, uzun süren yedekleme gibi sıkıcı ve zaman alan süreçleri daha verimli hale getiriyor, zaman tasarrufu sağlıyor.

Veriler tek merkezde
Kullanıcıların tercihlerini belirleyen faktörlerin başında; güvenlik, ölçeklenebilirlik, esneklik ve kolay kullanımın geldiğini belirten Synology Türkiye Ürün Müdürü Volkan Yiğit, NAS ürünlerinin, sahip olma maliyeti, enerji tasarrufu sağlaması gibi avantajlarının yanı sıra, yüksek performans ve güvenilirliği de kullanıcılarının hizmetine sunduğunu ifade etti. Synology ürünlerinin, işletim sistemi bağımsız çalışarak istenilen her türlü cihazdan verilere ulaşabilmeyi mümkün kıldığını söyleyen Yiğit, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Sunduğumuz bütün çözümlerin kolay kullanılabilir olması, hayatı kolaylaştırır nitelik taşıyor. Synology NAS cihazları ile verilerinizi tek bir merkezde tutabilirsiniz. Dünyanın her yerinden verilerinize erişebilirsiniz. İstediğiniz gibi dosyalarınızı yapılandırabilir ve kullanıcı oluşturup gerekli erişim hakkı verebilirsiniz. Böylece hangi kullanıcının hangi dosyaya erişebileceğini kendiniz belirleyebilirsiniz. NAS teknolojisi ve kullanıcılar arasında önemli bir köprü kurarak geleceğe yönelik ve kullanıcı merkezli bir yaklaşım sunuyoruz.”

İzinsiz girişler anında fark ediliyor
Synology, güvenliği sadece DSM için geliştirmekle kalmıyor, gelişmiş güvenlik araçları ve protokoller sunarak ağa bağlı tüm cihazları koruyor. Synology IDS, şirket ağındaki trafiği analiz ederek ve izinsiz girişleri algılayarak, güvenlik önlemi alınmasını mümkün hale getiriyor. Mevcut altyapıya sorunsuz bir şekilde entegre olan Synology IDS, performans üzerinde herhangi bir olumsuz etki oluşturmadan izinsiz girişleri sürekli kontrol ediyor.
E-posta, elektronik tablo ve notlar için optimal çözüm sunan Synology; MailPlus ve MailPlus Server paketleriyle, işletmelerin güvenli, güvenilir ve özel posta sunucusuna sahip olmalarına olanak yaratıyor. Çalışanlara mesaj gönderip almak için modern bir posta istemcisi kullanılmasını mümkün kılan MailPlus özelliği, Android ve iOS cihazları üzerinden kullanılabiliyor.
Verilere her an erişme ihtiyacı ışığında Cloud Station 4 ve Cloud Sync ile Synology NAS cihazlarını diğer cihazlarla ve bulut depolama hizmetleriyle senkronize etmek mümkün. Bu sayede istenilen her yerden tüm dosyalara ulaşmak daha kolay oluyor. Esnek senkronizasyon, patentli sürüm teknolojisi ve yepyeni bir masaüstü istemcisi ile birlikte gelen Cloud Station 4, verilere güvenle erişmeye olanak yaratıyor.  
Gelişmiş Btrfs dosya sistemi ile birlikte gelen “Anlık Görüntü ve Çoğaltma” teknolojisi, sabit sürücülerdeki devasa okuma, yazma işlemlerinin etkisini ve geleneksel yedeklemenin neden olduğu bant genişliği tüketimini azaltıyor. Dosyalar için esnek noktasal kurtarma sağlayan Btrfs dosya yapı sistemi, verileri son teknoloji ürünü olan anlık görüntü teknolojisi ile koruyor. Snapshot ve Replication, veri kayıplarının önüne geçilmesini ve felaketlerden korunmayı mümkün kılıyor. Ayrıca işletmeleri beklenmedik donanım arızaları, doğal afetler ya da yanlışlıkla silinen veriler gibi felaketlerden koruyor.
İhtiyaçlara özel NAS ürünleri sunan Synology, ev ve ofis kullanıcılarına yönelik yenilikçi RT1900ac router ürününü de görücüye çıkardı. Kolay kurulum seçenekleri ile ön plana çıkan RT1900ac, QoS özelliğiyle işlemleri öncelik sırasına göre dizip bant genişliğini paylaştırabiliyor. DNS esaslı filtreleme ve aile kilidi de içeren kablosuz router, indirilip kurulabilen paketler sayesinde VPN sunucu, RADIUS sunucusu, aralıksız dosya indirme merkezi, medya sunucusu olarak kullanılabiliyor. Kullanıcılar, iOS ve Android uyumlu DS router uygulamasını kullanarak uzaktan erişebiliyor. 
ETİKETLER : synology