Bilişim Dünyası 21 OCAK 2014 / 14:52

Tamamen yerli OTT'ler hazırlanıyor

TTNET’in Tivibu Ev hizmeti için geliştirdiği IPTV set üstü kutuları Karel ve AirTies işbirliğiyle Türkiye’de üretecek.TTNET’in Tivibu Ev servisi için geliştirdiği IPTV set üstü kutular Türkiye’de üretilecek. Karel’in Ankara’daki tesislerinde Haziran ayından itibaren yıllık 3bin kapasiteyle üretilecek kutuların, yıl sonuna kadar OTT kutu piyasasının yarısına hakim olması bekleniyor.

Ar-Ge'de AirTies, üretim'de  Karel, dağıtım'da TTNET

Cirosunun yüzde 10’unu Ar-Ge faaliyetlerine yatıran AirTies, PBX alanında tasarımdan üretime Ankara’da yerli üretimi sağlayan Karel ve 6 milyonun üzerinde müşteri sayısıyla TTNET işbirliği yaptı. AirTies kablosuz video dağıtımı konusundaki çözümlerini de uyumlandıracağı IPTV ve OTT kutuları geliştirdi. İnternet sağlayıcılığın yanı sıra içerik alanında da da çalışan TTNET'in IPTV teknolojisiyle yayın yaptığı Tivibu Ev, 173 adet yerli ve yabancı TV kanalına, binlerce film, dizi, spor, belgesel ve çocuk içeriğine tekrar izleme seçeneğiyle kolayca sağlıyor.

İnternet tabanlı TV yayıncılığı olan IPTV teknolojisi ile evlere gelen Tivibu Ev,  yüksek kaliteli geniş bant iletişimi sağlıyor. Yeni Air Ties protokolüyle, HD yayınlar internet kalitesinde izlenebilecek. RF4CE bağlantı özelliğiyle uzaktan kumanda, cihazı görmesine gerek kalmadan kullanılabilecek. AirTies Kablosuz İletişim ve Karel TTNET için set üstü kutuların üretimine başlıyor.

AirTies CEO’su Philippe Alcaras “TTNET’in Tivibu Ev hizmeti için başlayacak yerli üretim sürecimizi ilerleyen günlerde yerli ve yabancı diğer operatörleri de kapsayacak şekilde geliştireceğiz. Bu işbirliği ile ürünlerimizi özellikle Avrupa’daki müşterilerimize çok daha hızlı bir şekilde ulaştırma imkanına sahip olacağız. Yaptığımız işbirliği içinde, yakın iletişim ve kalite anlamında alınacak hızlı sonuçların başarımız için en güçlü unsurlar olduğuna inanıyoruz.”dedi.

Bu yatırımı Türkiye'de gerçekleştirmenin nedenleri içinde; kalite, yaratıcılık, esneklik ve  fiyat avantajının olduğunu ifade etti.

Ankara'da üretimden katma değer sağlıyoruz

Karel Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Tunaoğlu “Güçlü Ar-Ge kabiliyetlerine sahip olmak, gelişmiş mühendislik bilgisiyle, yeni teknoloji üretim yöntemleriyle daha kaliteli ve uygun maliyetli ürün üretmek, bu ürünleri güçlü dağıtım kanallarıyla son kullanıcıyla buluşturmak büyük öneme sahip. Karel PBX pazarındaki hakimiyetini Ar-Ge’ye borçlu. Bu işbirliğiyle OTT sektöründe Türkiye pazarına yüzde 100 yerli bir teknoloji ürünü kazandırarak, yerli sermaye, istihdam ve tüketiciyi koruyan, gerek sektörümüze gerekse ülke ekonomisine katkı sağlayacak bir işbirliğine adım atıyoruz. Bu çalışmayı, uzun vadeli değerli bir işbirliğinin adımı olarak görüyoruz.”

"Yerli üretimin katma değer ve istihdam sağlama avantajının yanısıra, ürün teslimatı için aylarca beklemekten kurtularak yaşayacağız"

TTNET Genel Müdürü Abdullah Orkun Kaya, “AirTies’ın, Karel ile yaptığı işbirliği ile TTNET’in Tivibu Ev servisi için geliştirdiği ve Türkiye’de üretilecek set üstü kutuların yerli üretimin gücünü göstermesi açısından büyük önem taşıdığını vurgulayan Kaya; “Bu işbirliği ile Türkiye’nin ekonomik gelişimine ve sayısal ekosistemin büyümesine katkı sağlayacak olmanın mutluğunu yaşıyoruz. Yerli teknoloji üretimi, dünya liginde hak ettiği noktaya gelene kadar bu desteğimizi sürdürmeye ve Türkiye’yi en yeni teknolojiler ile tanıştırmaya devam edeceğiz” diye konuştu. .

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics