Bilişim Dünyası 23 EYLÜL 2013 / 08:08

Tarayıcı piyasasının eski yeni oyuncusu: Kodak Alaris

Eastman Kodak’ın kârlı bölümlerinin başında gelen görüntüleme bölümü Kodak Alaris olarak yoluna devam ediyor.

Eastman Kodak, kâr etmeyi sürdürdüğü alanları kurtarmak için girişimde bulunarak finansman kaynakları aramaya başlamıştı. Şirket bu arayışını Britanya’da sonlandırdı ve ortaya yepyeni bir şirket çıktı.
20 ay süren “korumalı iflas” sürecinden çıkan şirketin kişiselleştirilmiş görüntüleme ve belge görüntüleme bölümü artık Kodak Alaris ismiyle faaliyet gösterecek. Ülkemizde de yeniden yapılanmayla birlikte faaliyetlerini artırmayı hedefleyen şirket adına görüşmelerde bulunmak üzere ülkemize gelen David Whitton ile görüşme fırsatı bulduk.
Yeniden yapılanma sürecine giren şirketin bünyesinde 2004 yılından bu yana bulunan David Whitton, Ortadoğu ve Afrika bölgesinin yanı sıra yeni dönemde Doğu Avrupa ve Rusya’dan da sorumlu olarak görev alıyor. Whitton sözlerine süreci özetlemekle başladı:
“Geçtiğimiz yıl Kodak yeniden yapılanmak için iflas koruma programına girdi. Görüntüleme bölümü belki de şirketin en kârlı kısmıydı ve yılda 400 milyon dolarlık geliri vardı. Britanya’daki fonla birlikte kişisel görüntüleme ve doküman görüntüleme işi yeniden ayağa kaldırıldı. Kodak Alaris de Eylül ayının başında doğmuş oldu.”

Türkiye gibi büyüyen pazarlara yatırım artacak
Doküman görüntüleme işinde hem yazılım hem de hizmet alanında faaliyet gösterdiklerinin altını çizen Whitton, “Türkiye’de olmaktan da büyük mutluluk duyuyoruz. Dubai’de bir merkezimizin olmasının en büyük sebebi Batı Avrupa’daki piyasanın artık doygunluğa ulaşması. Dünyanın ekseni doğuya doğru kayıyor ve ekonomi bu bölgede büyüyor. Türkiye de aynı büyüme seyrini sürdürüyor” dedi.
Whitton, “Doküman görüntüleme pazarında Fujitsu, Canon ve Kodak markaları yer alıyor. Bence birçok patentimizin bulunması ve bugüne kadar yüksek kaliteli birçok ürün ortaya koyduğumuz için bu alışkanlığı devam ettirmek istedik. İnsanların uzun süredir hâkim oldukları Kodak markasından vazgeçmek istemedik” şeklinde konuştu.

Yeni markayla güven de artacak
Kodak yetkili dağıtıcısı Bicom’un kanal direktörü olarak görev alan Erhan Şerbetçioğlu da süreci Türkiye’deki piyasa adına yorumladı:
“Uzun yıllardır marka bilinirliği yüksek olan Kodak’ın son dönemde çıkan haberlerden dolayı etkilenmesine rağmen, artacak ticaret hacmiyle gösterdiği güvenini artıracaktır. Kodak ürünlerinin tüm dünyada ne kadar güçlü olduğunun görülmesiyle soru işaretleri ortadan kalkacaktır.”
Kodak Alaris, yeni yapılanmanın tamamlanmasıyla birlikte 30’dan fazla ülkede 4 bin 700’den fazla çalışana sahip olacak ve 1,3 milyar dolarlık gelir beklentisiyle yola çıkacak.
ETİKETLER : Sayı:939

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics