Bilişim Dünyası 20 EKİM 2015 / 13:00

Tarihin en pahalı teknoloji satın alması neyi ifade ediyor?

Dell’in EMC’yi satın almak üzere 67 milyar dolar karşılığında anlaştığı her iki şirket tarafından açıklandı. Peki bu satın alma neden gerçekleşti? Şirketler ve sektör için ne ifade ediyor?
Aslında her şey bundan iki yıl önce Michael Dell’in, son dönemde pek de görülmeyen şekilde 1980’lerde kendi adıyla kurduğu şirketin halka arz edilmiş parçalarını yeniden elinde tutmak istemesiyle başladı. Michael Dell, çoğunluk hisselerine sahip olmak için 24,4 milyar doları gözden çıkararak kurucusu olduğu şirkette yeniden tek söz sahibi konumuna geldi. Büyük bir dönüşümün habercisi olan bu hisse alımı ile Dell, son yıllarda aldığı birçok şirketi tek bir potada eritmek için kolları sıvadı.
Bireysel alanda olduğu kadar küçük ve orta ölçekli işletmelere gitme konusunda da başarılı olan Dell, büyük işletmelere giderken ise oldukça zorlanıyor, satın almalarla bu açığını kapamaya çalışıyordu. 2008 yılındaki EqualLogic satın alması ile çok daha düşük maliyetlerde üretim imkanına kavuşan Dell, 2009 yılında 3,9 milyar dolar karşılığında Perot Systems’ı satın aldı. Bu satın almayı 2010 yılında ağ şirketi KACE Networks, veri depolamada 3PAR ve hizmet olarak yazılım entegrasyonunda lider Boomi izledi. 2011 yılında çözümlere katılan Compellent ile depolama çözümleri portföyü genişlerken, ağ konusunda uzmanlaşan Force10’in ismi Dell Force 10 olarak aynı yıl değiştirilmişti bile. 2012 yılında yedekleme ve felaket kurtarma yazılım çözüm sağlayıcısı AppAssure’ın satın alınması belki de geçen hafta gerçekleşen satın almanın da en somut ayaklarından biriydi. Zira AppAssure fiziksel sunucuları desteklemenin yanı sıra VMware gibi sana sunucuları da destekliyordu.
2012 yılında satın almalar peş peşe devam etti;
  • Ağ ve veri güvenliği şirketi SonicWall,
  • İnce istemci sistemleri çözümünde dünya lideri Wyse,
  • Uygulama barındırma şirketi Clerity Solutions,
  • Quest yazılım,
  • Altyapı otomasyon ürünleri sağlayıcısı Gale,
  • Depolama koruma çözümleri sağlayıcısı Credant Dell’in bir yılda 5 milyar doların üzerinde harcamayla satın aldığı şirketlerden sonuncusu oldu.
Dell, 2008 yılından başlayan süreçte 13 milyar dolar harcayarak kurumsal hayatta söz sahibi olmak için hızla büyüdü. 2014 yılında StatSoft satın alması ise Michael Dell’in, şirket hakkında söz sahibi olduktan sonraki ilk satın alma hamlesi olarak kayıtlara geçti.
Geçtiğimiz hafta ise tarihin en büyük teknoloji satın alması konusunda Dell ve EMC’nin anlaştığı her iki şirket tarafından duyuruldu. EMC şirketlerinden VMware’in de dahil olduğu satın alma için 67 milyar doların gözden çıkarıldığı bizzat Michael Dell’in ağzından öğrenildi. Basın açıklamasında dahi ilk soru olan “Bu kadar yüksek bir meblağı nasıl ödeyeceksiniz?” sorusuna yanıt verirken tereddüt etmeyen Dell, şirketin finansal yapısına güvendiğini ve finans kuruluşları ile gerekli anlaşmaları yaptığını duyurdu.
EMC neden satıldı?
Dev satın alma ile EMC’nin veri depolama alanındaki liderliği ile sunucu pazarında ikinci sırada yer alan Dell’in bir araya geldiği görülüyor. Bu da şirketlerin en temel ihtiyacı veri depolama ve işleme alanında tek bir şirketten hizmet alma konusundaki tereddütlerini ortadan kaldıracak.
Satın almanın taraflar için sebeplerine göz attığımızda, EMC CEO’su Joe Tucci’nin yatırımcı baskısını çok fazla hissettiği için bu satın almaya izin verdiği ve doğru strateji izlediği konuşuluyor.
1986 yılından bu yana halka açık bir şirket olan EMC, bir süredir hisselerinin değerini gerçeğe dönüştürecek bir fırsat arıyordu. Geçtiğimiz yıl Hewlett Packard (HP) da EMC’yi satın almaya çalışmış ancak başarılı olamamıştı. EMC’nin önemli yatırımcısı Elliott Management, EMC’nin satılması ya da sanallaştırma şirketi VMware’in ayrılarak satılması konusunda baskı yapıyordu. Bu baskının yanı sıra EMC’nin eski ve yüksek fiyatlı depolama çözümlerinde başarılı olması, geleceğe karamsar bakmasına neden oluyordu. EMC’nin son dönemde yeni ürünler konusunda yaptığı yatırımların karşılığı olarak tamamen flash katmanlarından oluşan veri depolama çözümlerinin satışlarındaki büyüme ise beklenen seviyelere çıkamadı. Bu yıl EMC’nin gelirlerinin yüzde 3 oranında artması beklenirken, bu rakam 2009 yılından bu yanan en düşük seviyede artış anlamına geliyordu.
Dell EMC’yi neden satın aldı?
Dell’in bu satın alması, şirketin ilerleyen dönemde büyüme stratejisinin başında gördüğü veri merkezi stratejisini doğrudan olumlu yönde etkilemesi bekleniyor. Başta söz ettiğimiz birçok şirketin satın almasıyla sunucular, ağ ve depolama alanında tek bir elden hizmet verebilecek duruma gelen Dell, depolama alanında EMC ile doğrudan lider pozisyonuna geldi. Zira EMC’nin depolama alanındaki pazar yüzde 21’di ve Dell’in sahip olduğundan iki katı daha fazlaydı.
Dell’in kurumsal alana bu kadar yoğunlaşmasının en önemli sebeplerinin başında şirketin kişisel bilgisayarlar alanında zarar etmesi de yer alıyor. Gartner rakamlarına göre PC pazarında, üçüncü çeyrekte yüzde 7,7’lik düşüş yaşanırken, Dell yalnızca yüzde 0,5 artış gösterebildi.
 
Bundan sonra ne olacak?
Elbette her satın almada olduğu gibi –ki bu tarihin en önemlilerinden biri- kazançlar olduğu kadar riskler de var. Son dönemde dev şirketlerin birimlerini ayırarak daha çok spesifik alanlara odaklandığı göz önüne alındığında, önemli bir çelişki göze çarpıyor. Daha önceleri IBM’in donanım ağırlıklı bölümlerini satması, HP’nin kişisel bilgisayar bölümünü ayıracağını duyurması, eBay’in benzer bir hamle yaparak bölünmesi ABD merkezli şirketlerin birleşmekten çok ayrılmaya doğru meyilli olduğunu gösteriyor.
Dell ve EMC’nin uzun süredir iş yapması ve birbirine uyumlu bir iş yapma kültürüne sahip olması bir yana iki şirketin bu büyüklüğe ulaştığında daha yavaş karar alma ve ürün geliştirmede hız kaybedilmesi gibi sorunları ortaya çıkabilir.
ETİKETLER : 1042

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics