Bilişim Dünyası 30 HAZİRAN 2014 / 08:07

Tata Communications, MPLS ağını Turkcell Superonline ile yaygınlaştırıyor

Dünyanın önde gelen Tier 1 operatörlerinden biri olan Tata Communications, Türkiye’deki MPLS PoP’u için Turkcell Superonline ile işbirliği yapıyor

Geçtiğimiz günlerde Turkcell Superonline ve Tata Communications, yaklaşık beş yıl sürecek önemli bir işbirliğine imza attı. Türkiye’de kurulacak olan MPLS PoP ile gerek Türk şirketleri gerekse Türkiye’ye yatırım yapan şirketler yurtdışındaki ofisleriyle hızlı ve güvenli bir iletişim kurabilecekler. Turkcell Superonline Toptan Satış Yönetimi Direktörü Emre Erdem’e bu işbirliği ve Turkcell Superonline’ın gelecek hedefleri ile ilgili birkaç soru yönelttik.

Bu işbirliğinden bize kısaca bahseder misiniz? 

Tata Communications ile Türkiye’de kurulacak PoP noktası için 5 yıl sürecek bir işbirliği anlaşması imzaladık. Bu anlaşma sayesinde Tata Communications küresel düzeydeki MPLS ağında yer alan Türkiye’de varlığını daha güçlü ve kalıcı bir hale getirdi. Bu işbirliği Türkiye’nin internet ağlarındaki konumu açısından çok büyük önem taşıyor diyebiliriz. Yurtdışında büroları bulunan müşterilerimiz hız ve maliyet açısından çok önemli avantajlar elde edecekler. Örneğin Türkiye merkezli bir şirket dünyanın herhangi bir yerindeki ofisiyle hızlı ve güvenli bir şekilde doğrudan bağlantı kurabilme fırsatı elde edecek. Ayrıca video konferans, güvenlik yönetimi gibi katma değerli hizmetler de alabilecekler. Aynı şekilde yabancı şirketler Türkiye’deki ofisleriyle doğrudan bağlantı kurabilecekler. Tata Communications da kurumsal müşterilerine Türkiye’deki PoP üzerinden Türkiye’deki ofisleriyle doğrudan bağlantı kurabilme imkanının yanında veri merkezi ve bulut hizmetleri gibi katma değerli hizmetler verebilecek.

Diğer uluslararası operatörlerle benzer işbirlikleriniz bulunuyor mu?
Şu anda yurtdışı ile 9 ayrı noktadan bağlantı kuran 32 bin kilometrelik şebekemiz ile 70’in üzerinde operatörle işbirliğimiz bulunuyor. Dünya çapında hizmet veren oyuncularla kurduğumuz stratejik işbirlikleriyle, bu oyuncuları Türkiye’ye getirme çabalarımız devam ediyor. Bu işbirlikleri, bölgemizde esnek ve güvenilir bağlanabilirlik sağlama stratejimiz açısından kritik önem taşıyor. Bu işbirliklerimiz sayesinde dünya standartlarında gelişmiş teknoloji ve erişim kalitesini daha da yukarı taşıyoruz.

Toptan alanında yerel operatörlerle işbirliğiniz bulunuyor mu?
Şu anda D-Smart ile bir işbirliğimiz bulunuyor. Türkiye’de 1,7 milyonu aşkın haneye ulaşarak yarattığımız değeri Türkiye’de pazardaki diğer oyuncularla paylaşarak pazarın daha da genişlemesine yardımcı oluyoruz.

2014 yılındaki hedeflerinizden bahseder misiniz?
2014 yılına başlarken bir yandan bulunduğumuz illerde hane erişim sayımızı artırmayı, diğer yandan da 12 olan fiber illerimizin sayısını çoğaltmayı hedeflemiştik. Kısa süre önce gerçekleştirdiğimiz Metronet satın alması bu konuda önemli bir katkı sundu. Satın alma işlemlerinin tamamlanmasının ardından Konya ve Diyarbakır’da evlere kadar fiber hizmeti sunmaya başlayacağız. Diğer yandan artık çok daha geniş bir kitleye ulaşan altyapımız üzerinde çalışacak yenilikçi ürün ve hizmetlere odaklanacağımızı söylemiştik. Bu konuda çalışmalarımız sürüyor. Mevcut olanlarda da avantajlı kampanyaları müşterilerimizle buluşturuyoruz.
Bu arada akıllı şehirlere ve ülkemizi internetin merkezi yapma odağımızı da sürdürüyoruz. Daha önce de söylediğim gibi Tata işbirliğimiz İstanbul’u internetin başkenti yapma hedefimiz konusunda önemli bir katkı oldu. Akıllı şehirler konusunda ise şu anda İstanbul, Antalya, Bursa, İzmir, Gaziantep, Adana belediyelerine sayısal kent olma yolunda altyapı yatırımı yapmadan ilerlemeleri için destek oluyoruz. Bu sene içerisinde de hem bu işbirliklerini derinleştirmek ve yeni işbirlikleri oluşturmak için çalışmayı sürdüreceğiz.

Tata Communications Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Türkiye Bölgesel Başkanı Radwan Moussalli:
“Bu ağ, Ortadoğu’yu dünyadaki gelişmiş piyasalara bağlayacak”

“Turkcell Superonline ile uzun süreden bu yana devam eden bir stratejik ortaklığımız bulunuyor. İstanbul’daki yeni MPLS düğümümüz ise dünya çapındaki bağlanabilirlik kapsamımızın en son halkası olarak görülebilir. Bu ağ, sadece Ortadoğu’yu dünyadaki gelişmiş piyasalara bağlayan bir geçit olmakla kalmayacak; aynı zamanda Tata Communications’ın kapsamlı küresel ağı sayesinde Afrika ve Güneydoğu Asya gibi coğrafyalarla da ticari ilişkilerin gelişmesini sağlayacak.”
ETİKETLER : Sayı:978