Bilişim Dünyası 12 ŞUBAT 2014 / 16:00

Tayvan BT'yi besliyor

Tayvan BT sektöründe Türkiye’nin en büyük ortaklarından biri oldu. Tayvan’ın Türkiye’ye yaptığı yatırım 4,6 milyar dolar seviyesine ulaştı.

Dünyada küresel bilgi ve haberleşme teknolojileri endüstrisinin vazgeçilmez bir parçası olan Tayvan, Türkiye’nin de birçok üründe en önemli ticari ortaklarından biri haline geldi.
Tayvan yüksek teknolojiye sahip bir ada ülkesi olarak tablet PC, Notebook ve veri depolama alanları başta olmak üzere çok sayıda BHT ürününde lider konumda bulunuyor.

2013’ün ilk yarısında Tayvan’ın Türkiye’ye yaptığı ihracat yaklaşık olarak 787 milyon dolara ulaştı ve bu meblağın büyük kısmı elektronik ürünlerden oluşuyor. Türkiye’ye İhraç edilen belli başlı BT ürünleri ise cep telefonları, bilgisayar aksesuarları, dijital kameralar, kapalı devre kamera sistemleri, opto-elektronik görüntüleme sistemleri, televizyon parçaları, IC’ler ve katı hal sürücüleri. Ayrıca, Ekonomik İşler Bakanlığı’na bağlı Yatırım Komisyonu’nun istatistiklerine göre, 2012 yılında Tayvan’ın Türkiye’ye yaptığı yatırım miktarı 4,6 milyar dolara ulaştı. En fazla yatırım ise PC, elektronik ve opto-elektronik ürünlere yapıldı.

Tayvan Endüstriyel Teknoloji Araştırma Enstitüsü’ne göre, Tayvan’ın BT endüstrisinin üretim değeri 2013’te yüzde 20,5 oranında büyüdü. Böylesine hızlı gelişmenin sebebi ise, tablet PC’lerin küresel sevkiyatındaki hızlı büyüme, bulut veri merkezlerine yapılan yatırımlar ve dokunmatik ekranlı PC’lerin ortaya çıkması.

Tayvan’ın BHT endüstrisindeki rekabetçiliğinin altında yatan güç ise, oturmuş bir üretim zinciri, engin tecrübeye sahip mühendisler, güçlü Ar-Ge olanakları ve stratejik lokasyon olarak sıralanabilir. Tayvan coğrafi olarak dünyanın en önemli 3 ekonomisinin (A.B.D, Japonya ve Çin) oluşturduğu bir üçgenin ortasında yer alıyor. Tarih boyunca Tayvan’ın coğrafi konumu onun Asya ile Batı arasında köprü olmasını sağlamıştır. Dünyanın dört bir yanındaki ülkelerle geliştirilen ortaklıklar BHT tedarikçilerinin farklı kültürlerin ve pazarların ihtiyaçlarını karşılayabilecek gerekli bilgi birikimini sağlamamalarına olanak vermiştir. Tayvan dünyanın en tanınmış ve yenilikçi BT üreticilerinin kurulduğu yer olup; ASUS, Getac, Gigabyte ve Transcend gibi belli başlı büyük firmaları dünyaya hediye etmiştir. Bu şirketler, üretici kimliklerini bırakıp, ödül alan ve markalaşan kendi ürünlerini üretmeye başlamışlardır.

Tayvan'ın ünlüleri

Adını Yunan mitolojisinde bilgelik ve bilgiyi sembolize eden kanatlı bir at olan Pegasus’tan alan Asus, her gün ortalama 11 ödül alıyor.  En kapsamlı ‘dayanıklı bilgisayar’ ürün gamına sahip olan Getac ürünlerinde  istendiğinde tamamen sağlamlaştırılmış ya da yarı-sağlamlaştırılmış kasaları tercih etmek mümkün. 1986’da kurulan Gigabyte’ın, anakart, grafik kartı, PC parçaları, PC çevre birimleri, Laptop, masaüstü PC’ler, ince cihazlar, network haberleşme, server’lar ve cep telefonlarını içeren kapsamlı bir ürün gamı bulunuyor.  Stratejik iş birimlerini bünyesinde barındıran entegre bir şirket Transcend'in, Kaliforniya, Almanya, Hollanda, Japonya, Hong Kong, İngiltere, Güney Kore, Maryland (ABD), Miami (ABD) ve Silikon Vadisi (ABD) başta olmak üzere dünyanın dört bir yanında ofisleri bulunuyor.

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics