Bilişim Dünyası 23 NİSAN 2017 / 05:07

Tazminat talepleri siber saldırılarla katlanacak

Siber güvenlik; Kadir Has Üniversitesi’nde Atos, Marsh ve Ünsal Gündüz Avukatlık Ortaklığı katılımı ile ele alındı. Kadir Has Üniversitesi Siber Güvenlik ve Kritik Altyapı Koruma Topluluğu tarafından organize edilen etkinlikte, perakende ve e-ticaret sektörüne özel siber saldırılara karşı hazırlanan bir simülasyon aracılığıyla “Kriz yönetimi ve stratejik iletişim nasıl olmalı?”, “Bu tür saldırılarda ortak dili inşa etmek için neler yapmak gerekir?”, “Teknoloji olarak nasıl altyapı kurulmalı?” gibi sorular ele alındı. Kadir Has Üniversitesi öğretim üyesi Ahmet Salih Bıçakçı, “Ulusal anlamda siber bilincin farkındalığını artıracak aksiyon ve önlemlere ihtiyacımız var” derken, saldırıların her gün kendisini geliştirdiğine dikkat çekti ve “Bunun için esnek ve yönetilebilir çözümlere ihtiyaç var. Kriz olduğu zaman paydaşlarınızı bilgilendirmek zorundasınız. Artık şeffaflık üzerinden güvenlik kavramını tartışıyoruz” diye konuştu. Esnek yapılı (resilient), dayanıklı ve iş devamlılık planları güncellenmiş kurumlar oluşturmanın yöntemlerini göstermeyi hedeflediklerini vurgulayan Bıçakçı, “Büyük veri ve yapay zeka çağında, bu tehditlerle baş edebilmenin tek yöntemi farklı bir bakış açısı geliştirmek” yorumunu yaptı. 
Atos’un Büyük Veri ve Güvenlik Çözümleri Ülke Lideri Yalçın Dizdar ise, “2004 yılından bu yana olimpiyatların BT altyapısını geliştiriyor, yönetiyor ve koruyoruz. Sistemlerin çeşitli otomasyon araçları ve analiz sistemleri ile sürekli gözetlenmesi ve ortaya çıkan alarmlara karşı acil aksiyon alınabilmesi kabiliyeti, saldırıların etki yaratmadan ortadan kaldırılmasını veya minimize edilmesini sağlıyor. Bu da profesyonel ve gelişmiş Güvenlik Operasyon Merkezi (SOC-Security Operation Center) hizmetleri ile mümkün. Siber saldırılar artık sadece maddi kayıplar yaratmakla kalmıyor, şirketlerin güvenilirliğini ve itibarını tehlikeye atıyor” dedi. 
Marsh Risk Consulting Türkiye Ülke Lideri Hande Bilgisu, siber risklerin şirketlerin bilgi teknolojileri üzerinde yaratabileceği kesintilerin analiz edilmesi gerektiğine dikkat çekerek, “Kritik hizmet sağlayıcılarının siber güvenlik denetimlerinin gerçekleştirilmesi gibi aksiyonlar, şirketlerin beklenmedik olaylara dayanıklılığını ve esnekliğini artırıyor.
Şirketler; siber krizleri yönetemedikleri takdirde, tazminat talepleri ile karşı karşıya kalacak. İş kaybı, müşteri kaybı, kişisel verilerin ihlali sebebiyle düzenleyici kuruluşlar tarafından kesilebilecek idari para cezaları gibi kayıplar listesinden bahsediyoruz. İfşa olan üçüncü şahıslar tarafından da taraflarına tazminat talepleri gelebilir ve savunma masraflarına katlanmak zorunda da kalabilirler.”
Ünsal Gündüz Avukatlık Ortaklarından Burçak Ünsal da, “Dijital dünya ve analog dünya ayrımı yok. Siber riskler, bizi devlete, müşterilerimize ve iş yaptığımız tüm üçüncü şahıslara karşı sorumluluk altına sokuyor. Bu riskleri hukuken nasıl yönetiriz, nasıl en aza indiririz konusunda çözüm sunuyoruz” bilgisini verdi.
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics