Bilişim Dünyası 25 NİSAN 2010 / 18:00

Tebdili mekanda ferahlık vardır

Kasım’da yeni veri merkezini açacak ABH, yurtdışına odaklanmayı, bu doğrultuda da insan kaynağını ve hedeflerini büyütmeyi planlıyor.

ABH, Merter’deki binasını 17 Kasım itibariyle Maltepe’deki yeni merkezine taşımayı hedefliyor. Toplam 4.250 metrekarelik alana kurulu olacak binanın 2 bin metrekaresi veri merkezi olarak planlanmış. Kalan alanların 500 metrekaresinin cihaz odası olacağını belirten ABH Genel Müdürü Tayyar Bacak, “1000-1500 metrekarelik alan ise bizlerin oturacağı ofis bölgesi olacak. Büyük bir terslik olmazsa 17 Kasım’da da binamızı açmayı planlıyor ve bu yönde çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.
Anadolu Grubu’nun teknoloji ihtiyacını karşılamak üzere bir departman olarak kurulan ABH, 2004 yılı başından itibaren de grup dışına açılmış. Şirket, şu an itibariyle gelirlerinin yüzde 75’ini grup içi, yüzde 25’ini ise grup dışı şirketlerden kazanıyor. 2010 hedeflerinin grup dışı şirket gelirlerini yüzde 32’ye çıkarmak olduğunu dile getiren Tayyar Bacak, “2013 vizyonumuzda bu oranı yüzde 50-50 seviyesine taşımak var. Zira 2009 yılında grup içinde yüzde 6 büyürken grup dışında yüzde 41’lik bir büyüme gösterdik. Özellikle Anadolu’da yapılacak çok iş olduğunu düşünüyoruz. 2009 ciromuz 20 milyon dolar civarında ve bunun tamamı da hizmetten geliyor. Sadece yüzde 5’lik bir kısmını kutu satışından elde ediyoruz” şeklinde görüş belirtti.
Üç ana odak noktası
ABH’nin üç ana odağı olduğunun altını çizen Tayyar Bacak, bunları şu şekilde özetledi:
“İlk ana odağımız Microsoft, SAP gibi markaların ürünlerinin danışmanlık hizmetlerini vermek. İkinci odağımız; Java ve .Net gibi mobil platformlarda müşterilerimize yönelik ürün ve çözümler geliştirmek. Üçüncü odağımız ise profesyonel hizmetler. Son bölüm bizim için en kritik alanlardan bir tanesi ve gelirlerimizin de yüzde 65’ini kapsıyor. Bu alana yönelik büyüme stratejimiz doğrultusunda da yatırımlarımızı bu yönde yapıyoruz” dedi.
En büyük hedeflerinin şirketi büyütmek olduğunun altını çizen Bacak, “Şirketlerin ve iş ortaklarımızın teknolojiye yatırım yapmadan teknolojinin tüm nimetlerinden yararlanabilmelerini amaçlıyoruz. Örneğin bu hizmetlerimizle güney illerimizdeki bir otel, yaz-kış bütün odaları için aynı lisans bakım ücreti ödeyecekken böyle bir iş modeliyle kış aylarında boş olan odaları için ödeme yapmıyor. Bu da organizasyonun karlılığını otomatik olarak artırıyor” şeklinde görüş belirtti.
Yurtdışı atılımı geliyor
Anadolu Grubu’nun yurtdışı faaliyetleri sayesinde Türkiye dışına da açıldıklarını kaydeden Tayyar Bacak, sözlerini şu şekilde bitirdi:
“Grubumuz sayesinde Türk Cumhuriyetleri’nde yaygın bir şekilde çalışıyoruz. Sırbistan ve Moldova’da faaliyetlerimiz sürüyor. Örneğin Kazakistan’daki şirketin BT faaliyetleri Türkiye’den yönetiliyor. Son olarak Azerbaycan’da sonlandırmaya çok yaklaştığımız bir proje var. Bu projenin sonunda da Azerbaycan ofisimizi açmayı planlıyoruz.”

TebdiliStandartlara tam uyum

ABH, bir bilişim hizmet şirketi olduğu için uluslararası bilişim hizmetlerini sahip olduğu tüm yeterlilik ve sertifikalara da sahip. Tayyar Bacak, bu konuda ise şunları söyledi:
“Bu konuda yaklaşık dört yıl çalıştık ve şu anda şirketin tüm süreçlerini ISO20000 ve ISO27001’e uyumlu hale getirdik. Bu nedenle şirketimizde tüm süreçler standartlara uygun çalışıyor. Ayrıca Turquality tarafından birinci derece sertifikalandırılmış bir şirketiz ve CMMI III’e uyumlu çalışıyoruz.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics