Bilişim Dünyası 13 KASIM 2014 / 10:21

Tehditler git gide büyüyor

İnternet teknolojilerinin ve kullanımının artmasına bağlı olarak, güvenlik açıkları ve siber saldırılarda çeşitlendi ve fazlalaştı. Çok güvenilen ya da kullanımı zorunlu olan uygulamalarda keşfedilen açıklar saldırganlar için açık kapı oluşturuyor.  Özellikle bulut teknolojileri ve akıllı telefonların yaygınlaşması, her BT çalışanı için bilginin riskte olduğu ve önlem alması gerektiği anlamını taşıyor.

Saldırıların ağ izlenerek hemen tespit edilebilmesinin önemine değinen Vizyon Arge Proje Yöneticisi Salih Yılmaz’a göre, siber saldırılarla mücadelede hızlı tespit büyük önem taşıyor. Çünkü yaşanan kayıplar ciddi boyutlara ulaşıyor. “APT 28 kod adlı siber saldırı örgütünün bazı ülkelerin kritik noktalarına sızması, saldırıların ulaştığı boyutu anlayabilmek için güzel bir örnek” bilgisini paylaşan Yılmaz, şöyle devam ediyor:

“Burada saldırganlar kullanıcıların ilgisini çekebilecek konularla ilgili e-posta gönderip kullanıcıyı istedikleri yazılımları yüklemeye yönlendiriyorlar. Böylece ağa sızarak istedikleri bilgilere ulaşma olanağı elde ediyorlar. Biz de siber saldırı tespit, engelleme ve ağ optimizasyonu konularındaki tecrübelerimizi Ar-Ge bazında ürün olarak, Vizyon Akademi bölümümüzle de bilgi olarak sektöre sunuyoruz.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics