Bilişim Dünyası 29 OCAK 2017 / 05:42

Tehditler ve fırsatlar (yine) bir arada

2017 yılı öngörülerini açıklayan Citrix’e göre, güvenlik konusu daha da ön plana çıkarken, fidye yazılımı tehdidi de etkisini sürdürecek. Bu arada şirketlerin IoT tabanlı girişimlerden somut faydalar elde etmesi de söz konusu olacak. İşte detaylar:
 
Fidye yazılımları: Fidye yazılımlarının kolay yayılımı ihtimali üzerinde durulan üç alan var. Bunlardan ilki kritik altyapılar ve su, elektrik ve haberleşme sistemleri aynı erişim kilitleme ve gasp tekniklerine karşı savunmasız. İkinci sırada yer alan IoT başlığında internete bağlı kişisel ve kurumsal cihazların sayısında artış, zafiyetleri de artırıyor. Üçüncü alan bankacılık ve fidye ödenene kadar işlemleri durdurmayı hedefleyen son kullanıcı ve arka uç uygulamaları burada öne çıkıyor.
 
IoT: BT şirketleri, müşteri etkileşimi ve geleceğin işyerleri gibi IoT girişimlerini belirlemek ve uygulamak için ileri görüşlü IoT liderlerini görevlendirecek. 2017 yılında çok sayıda şirket, IoT tabanlı girişimlerden somut faydalar sağlayacak. Güvenlik temel kaygılardan biri olmaya devam etse de 2017, ağların cihaz-veri kombinasyonlarına uyumda daha akıllı hale geleceği bir yıl olacak. 
 
Finans sektörü: FinServ; tüketicilerin evde veya şubede para transferleri için en iyi yöntemi seçebilmeleri için büyük veri, dijitalleşme, makine öğrenimi ve anlık kişiselleştirme sağlayacak. Dijital ve geleneksel kanallar entegre olacak. Banka ve finans kurumlarına karşı saldırılar daha büyük ve karmaşık hale gelirken, şirketler arası transferleri kontrol eden sistemleri hedef almayı sürdürecek. Blockchain teknolojileri gelişimi sürdürecek ve dijital para birimleri Darknet ve siber suçlara güç sağlamaya devam edecek. ATM ve POS gibi tüketici tarafına yönelik saldırılar Chip ve PIN gibi güvenlik önlemlerini de büyük ölçüde atlatacak.

Eğitim: Yatırımlar özellikle online eğitimin daha kişisel hale getirilmesine ve okullarda verilen eğitimin teknolojiyle daha iyi desteklenmesine odaklanacak. Bu çabaların büyük bir kısmı da teknoloji ve sosyal araçların, öğrenme alanlarının kullanımını nasıl geliştirebileceğine odaklanacak.  
 
Hizmetlerin otomasyonu: 2017'de hizmetlerin otomasyonu ve IoT odaklı eğilimler gelişmeye devam edecek. Bulut tabanlı platformların hizmet olarak kullanımını daha da geliştirmek, siber güvenliğe verilen önemin devamı ışığında BT'nin hem buluttan hem kurum içi sistemlerden yararlandığı bölümlerin daha ‘hizmet odaklı’ hale gelmesi söz konusu olacak.
 
ETİKETLER : Citrix 1107

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics