Bilişim Dünyası 01 HAZİRAN 2015 / 09:25

Tek kart ile tüm dünya hayal değil

Cardtek, ulaşımda bir kartla şehri uçtan uca ve bir başka şehre entegre etme hedefiyle yol alıyor. Böylece yakın gelecekte temassız akıllı kartlar ve NFC ile şehir hayatı, daha kolay ve yaşanılır hale gelecek.

Banka kartlarının ulaşımda da kullanılmasını öngören yeni bir teknolojiyi hayata geçiren Cardtek, ‘Akıllı Ulaşım Projesi’ ile bir şehrin uçtan uca bütünleşmesini sağlıyor. Tek kart ile hem ulaşım hem alışveriş ihtiyaçları giderilebiliyor. Cardtek’in temel hedefi; yurtdışında ülke ve şehirler bazında sunduğu ulaşım hizmetlerini öncelikle Türkiye’nin büyük şehirlerine, sonrasında ülke çapına yaymak. “Bunu yapabilecek bilgi, iş gücü ve donanıma sahibiz” diyen Cardtek Kurucu ortaklarından olan Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Erdal Yazmacı, en büyük hayallerinin ise tek kartla tüm Türkiye’yi, sonrasında tüm dünyayı dolaşmak olduğunu vurguluyor ve ekliyor: “O günlerin çok uzak olmadığını biliyoruz.”

'Akıllı Ulaşım Projesi' hakkında bilgi verir misiniz?

Mevcut yapıda birçok şehrimizde ulaşımda kullanılan kartlı sistemler kapalı devre bir sisteme sahip. Yani hem diğer şehirlerde geçmiyor hem de bu kartları alışverişte kullanamıyorsunuz. Bizim sunduğumuz sistem open-loop (açık) sistem ve MasterCard ve Visa destekli. Hedefimiz akıllı şehir konseptinde,  alışverişten doğalgaz ödemesine, stadyum girişinden şehir içi ulaşıma, üniversite kampüsündeki fotokopi ödemesinden evinizin kapısını açan tek bir kartı ile her yerde kullanılabilecek altyapıyı oluşturmak. Zaten sloganımız “Tek Kart ile Tüm Dünya”. Ulaşımda kart yerine mobil telefonların kullanıldığı mobil teknolojiler de çalıştığımız alanlardan biri. Banka kartı dijitale dönüşüyor ve telefonun içine giriyor. Tüm kart bilgileri telefonun içine yükleniyor.

Bu proje ulaşım sektöründe hangi paydaşlara ne gibi faydalar sağlıyor?

Akıllı ulaşım çözümlerinin ulaşım operatörleri ve kent sakinleri için birçok avantajları var. Proje ile ulaşım daha kullanışlı ve avantajlı hale geliyor. Yolcu, bilet ya da kontör satan bir nokta aramak yerine, banka kartını kullanarak ulaşım hizmetinden faydalanıyor. Bilet satışı ve bundan kaynaklı kuyruklara bu proje son verecek. Ayrıca bugünkü kullanım koşullarında ulaşım hizmetleri sunan operatörlerde ekstra iş yükü ve maliyet oluşturuyor. Operatör; kart basma, kontör makineleri ve bunlara bağlı maliyetleri yüklenmek zorunda kalıyor. Projelendirdiğimiz akıllı ulaşım çözümlerinde,  bu maliyet proje paydaşları tarafından karşılanırken, belediyeler sadece ulaşım çözümlerine odaklanıp, hizmetlerini geliştirme imkanı bulabilecekler.

Yurtdışında bu proje hangi ülkelerde uygulanıyor? Size geri dönüşler nasıl?

Günümüzde yaklaşık 100 Avrupa şehri ulaşımda akıllı kart kullanıyor. Bunlardan biri Londra. Londra’da tamamen temassız teknolojiye geçen ulaşım sistemi, dünya metropollerinin ilgi odağı oldu ve akıllı ulaşım çözümlerini hayata geçirmek isteyen şehirleri cesaretlendirdi. İngiltere’deki araştırmalar, ulaşımda temassız ödemeye alışan kullanıcıların, bu kolaylığı diğer harcamalarında da tercih etmeye başladığını gösteriyor. Biz de Asya kıtasının en yoğun nüfuslu ülkelerinden Hindistan’ın 8 milyon nüfuslu şehri Bangalore’da akıllı ulaşım projesini gerçekleştirdik. Avrupa, Singapur, Amerika gibi bölgelerde bu işi kamu kurumları ya da belediyeler yapıyor ve devlet bütçelerinden faydalanılıyor. Dünya Bankası’ndan fon alınıyor ve ihaleye çıkıyorlar. Los Angeles’ta bu konuda açılan ulaşım ihalesine katıldık. Avrupa’da Londra’dan daha büyük ölçekli bir projenin altyapı çalışmalarını yapıyoruz. Akıllı ulaşıma talep o kadar yoğun ki, şu anda ABD’de 10 eyalet ihale açıyor. Avrupa’da Polonya, İtalya ve sırada İspanya var.

Her ülkeye göre bu projeyi nasıl, neye göre şekillendiriyorsunuz?

Öncelikle ülkenin ulaşım altyapısını tüm detaylarını masaya yatırarak inceliyoruz. Her ülkenin farklı uygulamaları olduğu için çözümlerimizi o ülkenin kullanım şekli ve taleplerine göre şekillendirmek gerekiyor. Örneğin Bangalore’da sunduğumuz çözüm ile şu an projelendirmesini yaptığımız bir Avrupa ülkesinin talep ve işleyişleri arasında büyük farklar var.

Türkiye'de bu proje hangi illerde uygulanıyor? Uygulamada kimlerin iznini almak gerekiyor?

Dünyadaki ilklerden birisini gerçekleştirerek Kahramanmaraş’tan Bolu’ya, Çanakkale’den Şanlıurfa’ya, 2008 yılında banka kartının ulaşımda geçmesini sağladık. Urfa’da ulaşımda kart yerine, mobil telefonların kullanıldığı sistemi Turkcell ve Asis ortaklığı ile gerçekleştirdik. ‘Di’li geçmiş zaman kullanmamızın sebebi, o zamanlar teknoloji anlamında standartların gelişmemiş olması. Masterd Card ve Visa’nın standardını tanımlaması ile 2010-2013 yıllarında canlanan sistem, günümüzde trend halinde.

Yurtdışına kıyasla, neden yurtiçinde bu yapıyı uygulayan il sayısı az?

Akıllı ulaşım projesi, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın stratejik eylem planına girdi. Olay sadece devlet ile bitmiyor. Ülke yararına olması için bu işe küresel otoritelerle birlikte yerel çözüm ortaklarının da destek vermesi gerek. Rekabet, çözümlerin sunumunda yavaşlamaya sebebiyet verirken, tüm paydaşların projeye destek olması çözümleri hızlandırıp iş modeli olarak ne kadar kârlı olduğunun kısa zamanda görülmesini sağlayacak.

Bu başlıkta 2015 yılı planlarınız neler?

Hedefimiz, yurtdışında ülke ve şehirler bazında sunduğumuz ulaşım hizmetlerini öncelikle Türkiye’nin büyük şehirlerine, sonrasında ülke çapına yaymak. Bunu yapabilecek bilgi, iş gücü ve donanıma sahibiz. En büyük hayalimiz ise tek kartla tüm Türkiye’yi, sonrasında tüm dünyayı dolaşmak. O günlerin de çok uzak olmadıklarını biliyoruz.

 
ETİKETLER : 1024

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics