Bilişim Dünyası 16 ARALIK 2017 / 18:11

Tek seferde en büyük yatırımın merkezinde BT var

Akbank, tüm teknoloji altyapısının içinde barınacağı, tüm operasyonlarının yeni teknolojiler ile 7/24 izleneceği, müşterilere kesintisiz hizmet için tasarlanan Akbank Veri ve Yaşam Merkezi’nin temelini attı. Gebze Şekerpınar’da yer alan Akbank Bankacılık Merkezi’nde 250 milyon dolarlık yatırımla hayata geçirilecek “Akbank Veri ve Yaşam Merkezi” iki yılda tamamlanacak 2019 ve yılı içinde hizmete girecek. Akbank’ın tüm teknolojik altyapısının kalbini oluşturacak “Akbank Veri Merkezi” ve 3 bin Akbank çalışanına sosyal hizmet verecek “Akbank Yaşam Merkezi”nden oluşan kompleks, 75 bin 486 metrekare alan içine kurulacak. Merkez, Akbank tarafından bugüne kadar tek seferde yapılmış en büyük yatırım olarak ön plana çıkıyor.
Akbank Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Üye Suzan Sabancı Dinçer, “Akbank Veri ve Yaşam Merkezi” yatırımının, Türkiye’nin geleceğine olan güven ve inancın bir göstergesi olduğunun altını çizerek, “Bankacılık, dijitalleşme trendinden en fazla fayda sağlayan sektörler arasında. Biz de yeni merkezimizle, hem bankacılığın hem de ülkemizin geleceği için önemli bir adım atmış olduk” dedi. Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, temel atma töreninde şu bilgileri verdi:
“Teknolojiye yaptığımız yıllık ortalama yatırım 100 milyon doları aştı. Bu yeni projemiz de toplam 250 milyon dolarlık bir yatırım olacak. Akbank Veri ve Yaşam Merkezi; Akbank’ın tüm operasyonlarının kalbi niteliğinde olacak. Akbank Veri ve Yaşam Merkezi ayrıca, yüksek nitelikli Akbanklılar için yaptığımız çalışmalarımızın önemli bir parçası. Çalıştığımız mekanların yaptığımız işe katkısına duyduğumuz inançla, inovasyon kültürünü geliştirecek, çalışma hayatımızı zengin sosyal olanaklarla daha da cazip kılacak bir mekan tasarlamaya özen gösterdik.”
 
2019 yılında faaliyette olacak
Gebze Şekerpınar'daki “Akbank Bankacılık Merkezi” kompleksi içinde “Akbank Veri Merkezi” ve “Akbank Yaşam Merkezi” olarak konumlandırılan iki proje için yaklaşık 250 milyon dolar tutarında yatırım planlandı. 2019 yılı içinde faaliyete geçmesi planlanan çevre dostu veri merkezi, kompleks içinde toplam 32 bin metrekare alanda kurulacak. Veri merkezinde yalnızca teknoloji operasyonundan sorumlu 7/24 vardiyalı ekipler yer alacak. Aynı kompleks içinde yaşam merkezi binası ise toplam 11 bin 700 metrekare alan üzerine kurulacak ve yaklaşık 3 bin Akbanklı’ya sosyal faaliyetler ve günlük ihtiyaçlar anlamında hizmet verecek.
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics