Bilişim Dünyası 07 EKİM 2012 / 15:31

Teknik servisten yerli üreticiliğe uzanan yolculuk

ERPA, marka bağımsız teknik servis kimliğini 17 yılda önemli ölçüde geliştirdi.

Teknik servis olarak hizmet verdikleri şirket Türkiye’den çekilince marka bağımsız ekran onarımı hizmeti vermeye devam eden ERPA, verdiği hizmetlere ilerleyen senelerde müşterilerinden gelen talepler doğrultusunda yazıcı tamiratı ve bakımını da eklemiş. Ardından bilgisayarlar ve yazıcıların yedek parça ihtiyacını karşılamak için Uzakdoğu’da satın alma ofisi açan ERPA’nın büyüme öyküsünü ERPA Genel Müdürü Nihat Erdal “ERPA’nın en başından beri temel farkı marka bağımsız olarak teknik servis hizmeti vermesiydi. Arıza tespit adı altında bir ücret talep etmedik, müşterinin direk kapısından gidip ürünü teslim alıyoruz ve oldukça olumlu geri dönüşler aldık. Hizmetimizden memnun kalan müşterilerden yazıcı ve elektrik kesintileri nedeniyle sürekli bozulan güç kaynağı (ups) tamiratı talepleri geldi. 2000’lerin başına geldiğimizde mobil cihazların ileride yaygın olarak kullanacağını öngörerek bununla ilgili çalışmalara başladık; dolayısıyla dizüstü bilgisayarları da hizmet alanımıza girdi” sözleriyle anlatıyor.
ERPA’nın teknik servisini geliştirmek adına doğan ekipman ihtiyacı sonucunda ekipmanların Türkiye dağıtıcılığını da yapmaya başlamasıyla devam ediyor. Ciro boyutunda yedek parça ve ekipman satışının teknik servis bölümüyle başa baş gittiğini belirten Erdal, “Talepler sonucunda dağıtıcılığını yaptığımız ürünlerin eğitimlerini vermeye başladık. Başlangıçta teknik servis olan ERPA, yedek parça, endüstriyel ürünler ve ekipman konusunda hizmet veren yerli bir üretici haline geldi.”
Endüstriyel ekran üretimiyle başta yerel yönetimler olmak üzere, sağlık, üretim, bankacılık-finans, ulaşım, enerji ve reklam sektörü gibi ekranların kullanıldığı tüm alan ve sektörlerde varlık gösterdiklerini söyleyen Erdal, “Endüstriyel ekranlar artık toplu taşıma araçlarının içinde, durak ve istasyonlarda, kiosklarda, reklam panolarında ve daha farklı birçok mecrada çok fazla kullanılır durumda. Ekranların üretebildiğimiz kısmını Türkiye’de üretiyoruz. Bu da Türk ekonomisine önemli katkı sağlıyor.”
Elektronik cihazlarımızın ömrünün uzun olması için nelere dikkat edilmeli sorumuza ise şu yanıtı veriyor: “Teknik anlamda yeterli bilgiye sahip olmayan kişilere tamir ettirilen ürünlerde ciddi sorunlar yaşıyoruz. Cihazı kullanımında tüketicinin de dikkat etmesi oldukça büyük önem taşıyor. Örneğin havalandırma boşluklarını kapatmamak için dizüstü bilgisayarlarlarınızı yatağınızda ve koltuğunuzda kullanmamalısınız. Bilgisayarınız bozulmadan teknik servise götürmeye özen gösterilmelisiniz. Yeni alınan dizüstü bilgisayarların 2 yaşından sonra senede bir kez servise götürülerek bakımının yaptırılması bilgisayar ömrünü 5 yıl kadar uzatıyor. Bakımların düzenli yaptırılması, özellikle elektronik cihazların toplu alımlarınn yapıldığı şirketlerde ciddi anlamda mali kaybın önlenmesini sağlıyor.”
ERPA, teknik servislere eğitim vererek hizmet ağını tüm Türkiye’ye yayıyor.
ETİKETLER : Sayı:891

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics