Bilişim Dünyası 23 OCAK 2011 / 18:00

Teknoloji altyapısı tamam, tek eksiği kar

Erzurum’da düzenlenecek Universiade’nin teknolojik altyapısı İnnova tarafından sağlandı. Kar azlığı nedeniyle pistlerin değişme ihtimali olsa da bu teknolojik altyapıyı etkilemeyecek.

Erzurum’da 27 Ocak–6 Şubat tarihleri arasında 56 ülkeden 3 bin sporcuya ev sahipliği yapacak olan 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları (Universiade) düzenlenecek. Bu önemli spor etkinliğinin tüm bilişim altyapı ve çözümleri İnnova tarafından sağlandı. Proje için İnnova’dan toplam 250 kişilik bir ekip görev aldı. Erzurum’daki kayak pistleri, atlama kuleleri gibi çeşitli lokasyonlarda 8 bine yakın donanım cihazı kuruldu ve oyunlara hazır hale getirildi. 11 dalda gerçekleşecek müsabakaların skorlarının ölçülebilmesi için 114 noktaya 300’ün üzerinde özel skor/zaman ölçüm sensörü yerleştirildi. Ayrıca, Universiade tesislerinde bilgi akışının sağlanması için 300 adedin üzerinde kiosk ve digital signage cihazı ile toplamı 500 metrekare büyüklüğe ulaşan LED ekranlar şehrin çeşitli noktalarına yerleştirildi. Organizasyonun kontrolü ve tek elden yönetimi için geliştirilen Oyun Yönetim Sistemi ise İnnova tarafından kurgulandı ve uygulandı.
Erzurum’da gerçekleştirilen Universiade’ın Türk teknolojisinin ulaştığı noktayı dünyaya kanıtlamak için çok önemli bir fırsat olduğunu belirten İnnova Genel Müdürü Ümit Atalay, kar azlığı nedeniyle pistler değişse bile hiçbir sıkıntı yaşanmayacağını vurguladı. Atalay, “2009’da çalışmalar başladı. Kısa denebilecek bir sürede özveriyle çalışarak altyapıyı kurduk. Bu tesisler ve altyapı atıl durumda da kalmayacaktır. Şimdiden buraya önümüzdeki yıllar için birçok organizasyon alınmış durumda” şeklinde konuştu.

Ağır tabiat koşulları ile savaşıldı
Oyunların teknoloji altyapısı ile ilgili bilgi veren Erzurum 2011 Teknoloji Grup Başkanı Mehmet Özdemir, Erzurum 2011’in şu andaki teknoloji altyapısının olimpiyat seviyesinde olduğunu ifade etti. Özdemir, şu bilgileri verdi: “Universiade’dan hemen sonra aynı tesislerde olimpiyat yapacaksınız deseler Erzurum’un teknoloji altyapısı şu anda buna hazır vaziyette. Bizim için en büyük zorluk teknolojinin dünyada ulaştığı seviyeyi Erzurum’un ağır tabiat koşullarına uygulamaktı. Universiade’nın altyapısı, IP tabanlı full HD yayıncılıktan skor sonuç sistemlerine, IP telefon, güvenlik, bilgi paylaşımı ve yönetim otomasyon sistemlerinden yüksek kapasiteli internet, digital signage ve kiosk ile dev görüntüleme sistemlerine kadar birbirinden çok farklı ve karmaşık teknolojileri içeriyor.”

Universiade’den kısa kısa

- Kafilelerin etkinliklere katılımının her aşamasına bilgisayar desteği sağlamak amacıyla bir Oyun Yönetim Sistemi (OYS) kullanılacak. Bu sistem oyuncular, hakemler, gönüllüler ve organizasyon komitesinin Erzurum’daki tüm ihtiyaçlarının otomasyonunu sağlıyor.
- Yerinde skorlama ve zamanlama çözümleri projesi de İnnova tarafından yönetiliyor. 11 dalda yapılacak oyunlarda bu ölçümlemeler için 114 noktaya 315 adet skor/zaman ölçüm cihazı yerleştirildi.
- Bu özel cihazların yönetiminde İnnova ekibine destek olarak daha önce pek çok uluslararası oyunda görev almış 100 kişilik profesyonel bir ekip İsviçre’den Erzurum’a gelecek ve sahada görev yapacak.
- Altyapı, yaşanabilecek her türlü gelişmeye hazır olmak amacıyla enerji kaynakları, KGK ve jeneratörlerle de beslendi. Bu altyapıyı kullanacak yaklaşık 8 bin adet donanımın kurulumu da yine İnnova tarafından gerçekleştirildi.
- Oyunlar başladığında tüm etkinlikler, skorlar ve bilgilendirmeler, şehrin çeşitli noktalarına yerleştirilen 300’den fazla kiosk, LCD TV ve dev LED ekranlar üzerinden yansıtılacak.
- Canlı yayınların da yansıtılacağı 18 noktaya yerleştirilen LED ekranların toplam büyüklüğü 500 metrekarenin üzerinde.
- Şehre gelecek yabancı misafirler için bir de çağrı merkezi kuruldu.
ETİKETLER : Sayı:805

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics