Bilişim Dünyası 17 KASIM 2014 / 10:36

Teknoloji eğilimleri yeniden tanımlanacak

Ankara’da 27 Kasım’da düzenlenecek olan EMC Forum’un ana teması “Yeniden Tanımlamak” olarak belirlendi. Ankara Marriot Otel’de yapılacak olan tüm gün sürecek etkinlik ile ilgili olarak EMC Türkiye Genel Müdürü Önder Sönmez, sorularımızı yanıtladı.

İstanbul’da görmeye alışık olduğumuz EMC Forum, geçen senenin ardından bu yıl da Ankara’da yapılıyor. Bu değişikliğin nedenini öğrenebilir miyiz?

Bu yıl 8.incisini gerçekleştirdiğimiz EMC Forum ile geçtiğimiz yıl ilk kez Ankara’daydık. Bu kararın arkasındaki sebep, EMC Türkiye’nin Ankara’daki ofisinin ve Ankara işlerinin hızlı bir büyüme içerisinde olmasıydı. Ankara operasyonlarının EMC Türkiye genelinde önemli bir yere sahip olması, Ankara’ya ve başkentteki potansiyele odaklanmamıza neden oluyor. EMC’nin kamuya yönelik çözümleri konusunda çok geniş bir yelpazeye sahip olması ve birçok önde gelen kamu kuruluşuyla çalışıyor olmamız bu kararı etkileyen diğer bir unsur. Türkiye’nin diğer illerindeki potansiyel müşterilere ulaşma isteğimiz ve geçtiğimiz yıl etkili geri dönüşler almamız bu yıl da Ankara’yı seçmemize neden oldu.

EMC Forum’un bu yılki teması “yeniden tanımlamak” olarak belirlendi. Bu tema sizin için ne ifade ediyor? Hangi amaçtan yola çıkarak bu yılki konsepti “yeniden tanımlamak” olarak belirlediniz?

Bu yılki EMC Forum teması “yeniden tanımlamak” olarak belirlendi çünkü BT dünyasının bugün geldiği noktada, işletmelerin teknolojiye bakış açıları mevcut altyapılarını kökten değiştirecek bir görev üstleniyor. Kamu ya da iş dünyasındaki herkes, teknolojik yeniliklerle birlikte hem büyük bir risk altına giriyor, hem de kendilerini bir üst seviyeye taşıyacak fırsatlar dünyasının kapılarını aralıyor. Bu değişim rüzgarı, BT dünyasında birçok çeşitliliği ve alternatifi de beraberinde getiriyor. EMC Forum’da tam da bu noktadan hareketle, işletmelere ihtiyaç duydukları rehberliği sunuyoruz. Çünkü çözümlerimiz ve yaklaşımımız işletmelerin BT’yi değerlendirmelerinden, altyapılarına ve uygulamalarına kadar her süreci yeniden tanımlamalarına neden oluyor. Bu sayede yapmış oldukları yatırımların karşılığını çok daha değerli ve çok daha etkin bir şekilde alabiliyorlar.

Bu yıl EMC Forum’da hangi konulara odaklanacaksınız? Katılımcıları neler bekliyor olacak?

Bu yıl 3 ana konuya odaklanıyoruz: Bulut, Büyük Veri ve Uygulamaları, ve Veri Güvenliği. Bulut başlığını da kendi içerisinde Bulut Altyapısı ve Bulut Mimarisi olarak ikiye ayırıyoruz. Oturum konu başlıkları arasında da bu yılın iki önemli trendi; Flash ve Karma (Hibrit) Bulut’u derinlemesine ele alıyor olacağız.  Katılımcılar, EMC Forum ile hem kendi işletmelerini bir üst platforma taşımaları için ihtiyaç duyacakları ipuçlarını elde edebilecek, uzmanlarla bire bir görüşme fırsatı bulacak, hem de müşteri hikayeleri ve uygulamaları hakkında bilgi alabilecek.

Hangi sektörlerden katılım bekliyorsunuz? Sizce EMC Forum hangi sektörlerde faaliyet gösteren işletmelere yönelik?

Bulut bilişim ve büyük verinin en etkin şekilde iş dünyasına uyarlanması; her sektörden şirket için büyük önem taşıyor. Finans, kamu, havacılık, teknoloji gibi bir ayrım gözetmeksizin; işletme ölçeği ne olursa olsun BT’nin, işletmelerinin geleceğindeki kilit nokta olarak gören herkesin EMC Forum’a gelmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Geçtiğimiz yıllarda EMC Forum kapsamında aynı zamanda çeşitli araştırmalar da gerçekleştirdiniz. Bu yıl herhangi bir araştırma yapıyor musunuz? Yapıyorsanız, araştırmada hangi konulara odaklanılıyor?

Bu yıl da oldukça kapsamlı bir araştırma gerçekleştiriyoruz. Mega trendlerin etkisi, BT’yi çok daha stratejik bir konuma getirdi. Bu nedenle işletmelerin BT’yi ele alış biçimleri, yeni teknolojilerden beklentileri, teknolojik yatırımları nasıl önceliklendirdiği gibi daha birçok konuya yanıt aradık. Bu sayede de şu anda hangi noktada durduğumuzu ve planladığımız noktaya hangi yöntemlerle varabileceğimizin resmini ortaya koyacağız. Sonuçları, EMC Forum ile birlikte açıklayacağız. Bizim için de oldukça heyecan verici.

EMC, dünyanın en iyi iş yerleri arasında

EMC; kariyer fırsatları, esnek çalışma ortamı ve işbirlikçi, sonuca odaklı kültürü ile  “Dünyanın En İyi Çok Uluslu İş Yerleri” listesinde ilk kez yerini aldı. Uluslararası saygınlığa sahip küresel bir araştırma firması olan Great Place to Work Institute tarafından düzenlenen listede; güvenilirlik, saygı, adalet, gurur ve dostluk boyutları üzerinde gerçekleştirilen değerlendirmelerle iş yeri kültürü bakımından en iyi 25 küresel şirket sıralaması yapılıyor.

EMC, Great Place to Work Institute tarafından çok sayıda ülkede çalışanların verdiği notlarla güvene dayalı bir iş yerinin oluşturulması nedeniyle takdire layık görüldü.  Şirket, sürekli mesleki fırsatların ve kariyer gelişiminin sunulması; esnek ve dostane bir ortamın teşvik edilmesi, hedeflerin başarılması ve aşılmasına yönelik olarak çalışanların işbirliğiyle, enerjilerini birleştirerek çalışmasının ödüllendirilmesinden ötürü çalışanlardan yüksek notlar aldı.

Faaliyet gösterdiği ülkelerde başarılı sonuçlar elde eden EMC’nin Türkiye faaliyetleri konusunda değerlendirme yapan EMC Türkiye Genel Müdürü Önder Sönmez şunları söyledi: “EMC’nin globalde elde ettiği bu başarı, kurum vizyonunu özetler nitelikte. EMC Türkiye olarak baktığımız ise bu yıl, Great Place To Work tarafından BT Sektörünün En İyi Şirketi seçilmemizin yanı sıra, bütün  sektörler 50-500 çalışan kategorisinde ise 3. sırada yer aldık. Türkiye’deki sonuçlarımıza göre; çalışanlarımızın yüzde 90’dan fazlası yaptığı işin müşterilerimize değer kattığını düşünüyor ve işinin bir anlam ifade ettiğine inanıyor. Şirket felsefesi olarak çalışanlarımıza kendilerini ifade edebilme ve kendileri gibi olabilmeleri için gereken özgür bir çalışma ortamı sunmayı benimsiyoruz. Çalışanlarımızın yüzde 90’dan fazlası kendisi gibi davranabildiğini söylemiş olması bu konuda başarıya ulaştığımızı gösteriyor.  Aynı zamanda yönetimle iletişimin kolay ve etkili olduğunu ve işten çıkarma ihtimalinin en son çare olacağını düşünenlerin oranı da yüzde 90 seviyesinde. EMC Türkiye olarak başarımız; işimizde benimsediğimiz şeffaflık ve güven duygusunu, önce kurum içinde uygulayabilmekten geçiyor.”

 
ETİKETLER : 996

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics