Bilişim Dünyası 11 MAYIS 2015 / 08:47

Teknoloji gelişiyor, yurtdışı seyahat harcamaları artıyor

Turizm ve seyahat endüstrisine teknoloji çözümleri sunan Amadeus Bilgi Teknolojileri Grubu, dünyadaki seyahat eğilimlerinin mercek altına alındığı “Seyahatin Geleceğini Şekillendirmek” başlıklı raporunu yayınladı.

Türkiye’de faaliyet gösteren Amadeus adına, seyahat tahminleri şirketi Oxford Economics’in aralarında Türk Hava Yolları’nın da bulunduğu 15 firmanın yöneticisiyle yaptığı görüşmelere dayanarak hazırladığı çalışma dünyadaki ve Türkiye’deki turizm ve seyahat eğilimlerini ortaya koydu.

Park Bosphorus Hotel’de düzenlenen basın toplantısında ‘Geleceğin Seyahatini Şekillendirmek’ raporunu açıklayan Amadeus Dağıtımdan Sorumlu Başkan Yardımcısı Holger Taubmann; Amadeus’un hizmet verdiği müşteri grupları arasında hava yolları, oteller, demir yolları ve deniz taşımacılığı firmaları gibi seyahat hizmetleri sunan şirketler, turizm acentaları ve web siteleri gibi sehayat satan kurumlar ile seyahat yönetimi firmaları gibi seyahat satın alan şirketler bulunduğunu dile getirdi.

1994 yılından beri 155 kişilik bir ekiple Türkiye’de faaliyet gösteren Amadeus, dağıtım, turizm acenteleri için bilişim teknolojileri çözümleri, e-ticaret platformları, sadakat çözümleri gibi hizmetler sunuyor.

“Geleceğin Seyahatini Şekillendirmek” raporunun sonuçlarını paylaşan Holger Taubmann; küresel seyahat endüstrisinin önümüzdeki yıllarda gelişimini sürdüreceğini, 2023′e kadar Türkiye’deki yurtdışı seyahat harcamalarının her yıl yüzde 5′in üzerinde bir oranda artacağını dile getirdi. Önümüzdeki 10 yıl içinse dünya seyahat endüstrisi için iyimser bir tablo olacağını ve küresel gayrisafi hasıla artış oranının yüzde 2 üzerinde, yıllık yüzde 5,4 oranında büyüyeceği tahmin ettiklerini sözlerine ekledi.

Küresel büyümeyi sağlayan gücün ise 2023 itibariyle yurtdışı seyahat harcamalarında yüzde 20 oranında artış kaydedecek olan Çin olduğunu belirten Taubmann, artan gelir ve değişen tüketici alışkanlıkları sayesinde Türkiye, Rusya, Brezilya gibi gelişmekte olan ülkelerin de gelecek 10 yılda bu alanda yıllık yüzde 5′in üzerinde büyüme kaydedeceğini ön gördüklerini söyledi.

 
ETİKETLER : 1021

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN