Bilişim Dünyası 23 ŞUBAT 2015 / 07:08

Teknoloji ticaretin dilini değiştiriyor

193 ülkeden 700’ün üzerinde özel-sektör teşebbüsü ve akademik kuruluşun üyesi olduğu ITU’nun yılda iki kez düzenlediği ‘Hizmet Kalitesi Standardizasyon Çalıştayı, Türk Telekom Ataköy Tesisleri’nde gerçekleştirildi.

Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU), Hizmet Kalitesi Standardizasyon Çalıştayı’nı İstanbul’da gerçekleştirdi. Türk Telekom ev sahipliğinde düzenlenen çalıştayda, 100’ü aşkın delege yeni gelişen şebekelerde hizmet kalitesinin standardizasyonu konusunda fikir alışverişinde bulundu.

Uluslararası Telekomünikasyon Birliği ile yakın çalışmanın önemine değinen Türk Telekom Regülasyon Genel Müdür Yardımcısı Dr. Ramazan Demir, “Bireyden bireye değişen müşteri deneyim algısının yeni iletişim eko sisteminde önemi giderek artmaktadır. Bu nedenle akıllı cihazlar ve çeşitli içeriğin daha hızlı ve daha kolay erişilebilir olması gerekmektedir. Bu yeni iletişim eko-sisteminde sorunlar daha henüz oluşmadan iyi belirlenmiş standartlar ile çözümlerinin hazırlanmış olması gerekmektedir.” dedi.

100’ü aşkın delege 3 gün boyunca tecrübelerini paylaştı

BTK’nın yönetiminde 3 gün süren çalıştayda 100’ü aşkın ITU delegesi yeni gelişen şebekelerde kalite standardizasyonu üzerine fikir alışverişinde bulundu. ITU-T SG12 aktiviteleri ve standardizasyon çalışmalarına genel bir bakışla başlayan çalıştayda farklı servis sağlayıcıları, multimedya servislerde deneyim kalitesi (QoE) ve hizmet kalitesi (QoS) özelinde dikkat edilmesi gereken kalite parametreleri üzerine tecrübelerini paylaştı. Katılımcılar ayrıca, en iyi uygulamalardan regülasyonel ve operasyonel yaklaşımlara, hizmet kalitesi parametrelerinin farklı servisler için değerlendirilmesinden multimedya performans değerlendirmelerine kadar deneyim ve hizmet kalitesinde pek çok konuda bilgi alışverişinde bulundu.

Çalıştayda konuşan Uluslararası Telekomünikasyon Birliği Temsilcisi Hiroshi Ota ise şunları söyledi:

“ITU tarafından ortaya konan standardizasyon tüm dünya üzerinden internet kullanıcılarının ortak bir kalite ve noktada buluşması için çok değerli. Bu standartlar aslında bizlerin ortaya koyduğu geniş servislerin bir parçasıdır. Ayrıca ITU tarafından bu standartları belirlemek için yapılan organizasyonlar bizlerin diğer operatörlerin tecrübelerinden ve yöntemlerinden faydalanması yolunda büyük önem taşıyor.”
ETİKETLER : 1010
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN