Bilişim Dünyası 08 EKİM 2015 / 15:55

Teknoloji toplumsal engelleri aşıyor

Daha iyi bir gelecek için iletişim teknolojileriyle herkese ilham vermeyi hedefleyen Vodafone, Türkiye Vodafone Vakfı çatısı altında gerçekleştirdiği sosyal yatırımları yeni nesil iletişim teknolojilerinin gücüyle desteklemeye devam ediyor. Toplumsal gelişime katkıda bulunma hedefiyle sosyal yatırımlarına hız veren Vodafone, Nisan 2016 itibariyle hizmete sunulacak 4.5G teknolojisi başta olmak üzere yeni nesil genişbant teknolojilerinin gücüyle Türkiye’de toplumsal değişim ve dönüşümün öncüsü olmayı hedefliyor. Bu doğrultuda, bir yıl önce Türkiye’nin engellilere yönelik en geniş kapsamlı yaşam alanı olarak hizmete açılan Düşler Akademisi Kaş’ta hayata geçirdiği mobil ve makinelerarası iletişim uygulamalarıyla engelli bireylerin hayatını kolaylaştıran Vodafone, merkezde sağladığı sosyal etkiyi ve gelecek hedeflerini, Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı ve Türkiye Vodafone Vakfı Başkanı Hasan Süel’in ev sahipliğinde Düşler Akademisi Kaş’ta düzenlenen bir toplantıyla paylaştı.

Bilgiye anında erişim imkânıyla genişbant iletişim teknolojilerinin toplumsal dinamikleri kökünden değiştirebilecek çok güçlü bir potansiyel barındırdığını belirten Hasan Süel, şunları söyledi:

“Yeni nesil genişbant teknolojilerinin toplumsal hayatımızda daha etkili ve yaygın olacağı, eğitimden sağlığa her alanda teknolojisiz adım atmanın neredeyse mümkün olmayacağı, sadece insanların değil makinelerin ve diğer tüm nesnelerin birbiriyle konuşacağı bir geleceğe doğru hızla ilerliyoruz. Türkiye olarak, hiç de uzak olmayan bu geleceğe ilk adımımızı frekans ihalesi ile attık. Nisan 2016 itibariyle hayatımıza girecek olan 4.5G teknolojisi hem hız, hem kapasite artışı getireceği için genişbant hizmetlerinde kalite artacak. Dolayısıyla, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yeni nesil iletişim teknolojilerinin artık sadece tarife ve kampanya sunmak için kullanılamayacağına, uzun vadeli toplumsal kalkınmaya destek olacak inovatif ürün ve servisler geliştirmek için bu teknolojilerden yararlanmanın kaçınılmaz olduğuna inanıyoruz. Bu anlayışla, yeni nesil genişbant teknolojilerindeki global deneyimimizi de kullanarak Türkiye’de toplumsal gelişimi destekleyen önemli projelere imza atıyoruz.”

Düşler Akademisi Kaş’a yoğun ilgi

Türkiye’nin en büyük engelsiz yaşam alanı olarak 12 Haziran 2014’te hizmete açılan Düşler Akademisi Kaş, 20 dönümlük arazide 70 yıllık Çukurbağ İlkokulu binasının tarihsel ve doğal dokusu korunarak tasarlandı. Yıl boyunca binlerce engelliye ücretsiz hizmet veren Düşler Akademisi Kaş’ta engelli bireylerin sosyal entegrasyonu sağlanarak yaşam kalitelerinin kalıcı çözümlerle yükseltilmesi hedefleniyor. Türkiye'nin her yerinden gönüllü katılımcı ve eğitimcilerin yönetiminde eğitim, sanat ve spor programlarının uygulandığı merkez, gerek yurtiçinden gerekse yurtdışından büyük ilgi görüyor. Bugüne kadar 650’den fazla engelli, 400 gönüllü ve eğitmen ile 4 binden fazla ziyaretçinin ağırlandığı Düşler Akademisi Kaş’ta kısa dönemli hizmetler ve buluşmalar ile 10 bin fiili katılımcıya ulaşılması hedefleniyor.

 

 
ETİKETLER : 1041

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics