Bilişim Dünyası 04 EKİM 2015 / 22:43

Teknoloji turunda son durak İstanbul

Bugüne kadar 18 farklı ülkede 10 binden fazla katılımcıyı konuk eden Fujitsu’nun dünyaca ünlü teknoloji turu Fujitsu World Tour, Nisan ayında Helsinki’de başlayan yolculuğunda İstanbul’a ulaştı. “İnsan Odaklı İnovasyon: Hiper bağlantılı dünyayı deneyimleyin” başlığı ile 17 Eylül’de İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen etkinlik hem panel ve sunumlarıyla Fujitsu’nun yerli ve yabancı üst düzey yönetimini, hem iş ortakları ve müşterileri, hem de etkinlik kapsamında düzenlenen sergi ile inovasyon meraklılarını biraraya getirdi.

Herkes ve herşey internete bağlanıyor

Moderatörlüğünü Geveze’nin yaptığı Fujitsu World Tour 2015’in açılış konuşmasında Fujitsu Türkiye Genel Müdürü Selda Bağdat Bahadır, günümüzde teknolojinin geldiği noktayı rakamlarla özetledi ve bunun gerek bireysel hayat, gerekse iş dünyası etkilerini katılımcılarla paylaştı. Artık hayatımıza yön veren en önemli kavramı ‘hiper bağlantı’ olarak gösteren Bahadır, beklentileri ortaya koyan araştırmaları da şöyle örnekledi:

“2005 ile 2012 arasında sınır ötesi internet trafiği tam 18 katına çıktı. 2014’te tüm dünyada satılan akıllı telefonların sayısı 1,3 milyarı geçti. Bunlara tabletleri, oyun konsollarını ve diğer elektronik cihazları eklediğinizde, rakam 10 milyara ulaşıyor. Pek çok araştırma, 2020 yılında internete bağlı nesnelerin sayısının 50 milyarı aşacağını gösteriyor. Yani sadece beş yıl içinde beş kat büyüme bekleniyor. 2020’de internete bağlı nüfusun 6 milyar civarında olacağı düşünülürse, kişi başına sekiz cihazdan fazlasından bahsediyoruz.”

Her şey dev bir ağın parçası

Fujitsu Global Ürün Grubu Başkan Yardımcısı Ayman Abouseif ise birçok müşterinin iş süreçlerini daha verimli hale getirebilecek özel bulut, süper bilgisayarlar ve yazılım başlıkları alanında çözümler aradığına işaret ederek, “Biz de bu ihtiyaçlardan yola çıkıyoruz. Müşteri ihtiyaçlarına yönelik ürünler tasarlamak ise çıkış noktamız” yorumunu yaptı. Fujitsu EMEA Bölgesi CTO’su Dr. Joseph Reger de şunları söyledi:

“Günümüz hiper bağlantılı dünyası yaşamımızı ve iş hayatımızı dramatik bir biçimde değiştiriyor. Teknoloji iş yaşamının ve sosyal yaşamın her alanına girmiş durumda ve artık neredeyse her şey dev bir ağın parçası. Bu da çok büyük miktarda veri anlamına geliyor.”

“Dijital Dönüşüm” başlıklı panel ise Borsa İstanbul CIO’su Adnan Metin, Vodafone İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy, İstanbul Büyükşehir Belediyesi CIO’su Hakkı Tok, Doğan Online İş Geliştirme Bölüm Başkanı Mutlu Erturan, Odeabank CIO’su Tayfun Küçük, Doğuş Teknoloji Genel Müdürü Tufan Alatan ve Intel Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Yalım Eriştiren’i biraraya getirdi. Etkinlik kapsamında sektörün önde gelen kuruluşları, referans proje sunumları ile Fujitsu ürün ve hizmetleriyle elde ettikleri avantajları katılımcılarla paylaştı. Karikatürist Erdil Yaşaroğlu’nun “Mizahi Anlatımı ve Renkli Çizimleri ile Teknolojiyi Yeniden Keşfedin!” başlıklı sunumunun ardından Candan Erçetin konseri ile etkinlik sona erdi.

En yaratıcı olanlar İstanbul’daydı

  • İris taramalı akıllı telefon: Fujitsu, iris okuyarak doğrulama yapabilen akıllı telefonunu geliştirdi. Telefon, kullanıcısını gözünden tanıyor.

  • Fujitsu Lifebook S935: Fujitsu Lifebook ailesinin en yeni üyesi S935’in içinde yer alan sensör sayesinde şifre yazmaya gerek kalmıyor. Kullanıcısını avuç içinden tanıyan bu teknoloji yüksek güvenlik ihtiyacı duyan bankacılık, finans gibi sektörlerde yaygın kullanılıyor.

  • Haptic tablet: Fujitsu, kullanıcıları için dokundukları görseli duyusal olarak da tecrübe etmelerini sağlayacak Haptic tablet’i geliştirdi. Ekran görseline bağlı olarak kayganlık ve pürüzleri dokunmatik ekran ile tecrübe edilmesini sağlıyor.

  • STYLISTIC Q704 & V535 su geçirmez tablet: Suya dayanıklı bu teknoloji, her yerde her zaman kullanılabiliyor.  

  • LIFEBOOK T725: 31,8 cm (12,5 inç) yansıma engelleyici IPS ekranı kalem ve dokunmatik ile çeşitli girişleri destekleyen LIFEBOOK T725, LIFEBOOK E7 serisi ile port çoğaltıcı ve modüler bölme seçeneklerini paylaşarak paylaşımlı masaüstü ortamlarını destekliyor. TPM, parmak izi sensörü veya SmartCard okuyucu gibi üstün güvenlik özellikleri veri güvenliğini sağlıyor.

  • Fujitsu ATM Series 100: Fujitsu avuç içi kimlik doğrulama sisteminin entegre edildiği Fujitsu ATM 100 Serisi ile kullanıcılar bankacılık işlemlerini artık daha güvenilir şekilde yürütebiliyor.

  • PalmVein Yiyecek – İçecek Otomatı: PalmVein ile çalışan yiyecek içecek otomatı, biyometrik kimlik doğrulama sistemlerinin kullanılabileceği noktalara farklı bir örnek.

  • Vespa – HPC Cluster: Bu HPC cihazı, KOBİ’ler için ince istemcisi sayesinde 16 kullanıcıya kadar 3D CAD sağlayan yeni masaüstü iş istasyonu ve simülasyon kümesi oluşturmak için sorunları ortadan kaldırıyor.


 
ETİKETLER : 1040

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics