Bilişim Dünyası 17 HAZİRAN 2012 / 14:13

Teknoloji yüzünü geleceğe çeviriyor

AMD’nin yeni ürün ve çözümlerinin tanıtıldığı AMD Fusion Developer Summit 2012, ABD’nin Seattle kentinde gerçekleştirildi.

AMD’nin her yıl geleneksel olarak gerçekleştirdiği AMD Fusion Developer Summit (AFDS) etkinliğinin 2012 ayağı ABD’de geçekleştirildi. Her yıl binlerce ziyaretçinin katılımına sahne olan etkinlikte yüzün üzerinde paralel oturum gerçekleştirildi. Yaklaşık beş bin kişi tarafından takip edilen ve üç gün süren etkinlikte öne çıkan konular ise heterojen bilişim, bulut bilişim ve güvenlik oldu. Paralel oturumların dışında özel olarak hazırlanan Deneyim Merkezi’nde ise katılımcılar hem AMD ürün ve çözümlerini hem de AMD iş ortaklarını tanıma fırsatı buldu.
Deneyim Merkezi’nde kurulan AMD tabanlı otomobil simülasyonu ise kıran kırana mücadelelere sahne oldu. Bu yıla özel yeniliklerden bir tanesi de etkinliğe özel olarak hazırlanan mobil uygulama oldu. Apple Store’dan indirilebilen uygulama ile katılımcılar, kendi ajandalarını oluşturma ve diledikleri etkinliği takip ederek çeşitli bilgilere ulaşma şansına sahip oldu.

“Heterojen bilişimin geleceğine hoş geldiniz”
AMD bu yıl katılımcılara geleceğin heterojen bilişim altyapı ve mimarilerini göstereceği vaadinde bulunmuştu. Etkinlik boyunca katılımcılar tüm bu altyapı ve çözümleri birebir test etme ve deneme şansı da buldu. Etkinliğin açılış konuşmasını AMD Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Küresel İş Birimleri Genel Müdürü Dr. Lisa Su gerçekleştirdi. Konuşmasında etkinlikte üç gün boyunca heterojen bilişim ve buna bağlı altyapı ve mimariler hakkında çok çeşitli bilgiler sunacaklarının altını çizen Lisa Su, “AMD Fusion Developer Summit dünyanın çeşitli bölgelerinden gelmiş birbirinden zeki insanların teknolojinin geleceğini belirleyeceği bir etkinlik olacak. Bildiğiniz üzere AMD olarak heterojen bilişim konusunda söz sahibi şirketlerden bir tanesi de biziz. Buradan ayrılırken gelecekte neler olacağını çok iyi bir şekilde anlamış olmanızı diliyoruz. Çünkü geleceği şekillendirirken yalnız olmayacağız, bunu siz iş ortaklarımızla birlikte gerçekleştireceğiz” dedi.
Sektörün hızlı bir değişim içinde olduğunu da kaydeden Lisa Su, “Özellikle mikro işlemci tarafında her gün yeni fikir ve teknolojiler üzerinde konuşuyor, işimizi ve ürünlerimizi nasıl daha mükemmel hale getirebileceğimiz hakkında fikirler ileri sürüyoruz. Heterojen bilişim kavramı da her geçen gün gelişiyor. İşte bu etkinlikte sürekli konuşarak bu işin ve sektörün nasıl daha da hızlı gelişeceğine birlikte karar verip hareket etmeye başlayacağız. Binlerce bilgisayarın birbiriyle bağlı olduğu, sıklıkla bulut bilişim hakkında konuştuğumuz şu günlerde birlikte heterojen bilişimin bizim için geleceğini şekillendireceğiz” şeklinde konuştu.

Mike Wolfe“Buluta geçiş çok hızlı oldu”

Etkinlik çerçevesinde “Bulut Bilişim ve Güvenlik” başlıklı bir sunum yapan AMD Kıdemli Başkan Yardımcısı ve CIO’su Mike Wolfe, veri merkezleri optimizasyonu tarafında HP Networking ile işbirliği yaptıklarını ifade etti. Şirketin buluta geçişinin çok hızlı ve zahmetsiz olduğunun da altını çizen Wolfe, “Çeşitli ülkelerdeki 18 veri merkezimizde HP ürünlerini kullanarak bir optimizasyona gittik. HP Network çözümleriyle veri merkezlerinin ofiste kapladığı alanı yüzde 50’den fazla azaltarak BT’de esneklik, çeviklik ve tasarruf sağladık. Bu da bizim çalışanlarımıza verimli bir çalışma ortamı sunmamızı hem de bulut bilişime geçişimizde daha esnek olmamızı sağladı” dedi.
ETİKETLER : Sayı:876

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics