Bilişim Dünyası 19 HAZİRAN 2014 / 14:19

Teknolojide yatırımlar gelir artışı sağlıyor

Ericsson’un gerçekleştirdiği araştırmaya göre iletişim ağı kalitesinde yapılan yatırımlar, operatörlere hem maliyet tasarrufu hem de gelir artışı olarak geri dönüyor.

Colombia Business School’da Business Strategy Research Direktörü ve Telecom Advisory Services Başkanı Dr. Raul Katz tarafından önderlik edilen araştırma, sermaye yatırımı ile mobil telekom ağları ve operatörlerin teknik, ticari ve finansal performansları arasındaki ilişkiyi inceliyor. Brezilya, Meksika ve Amerika ülkelerindeki 3 yıllık kapsamlı operatör verileri simülasyon modeli ile operatörlere önemli ölçüde görüş alanı sağlıyor.

Ericsson Türkiye Ülke Müdür Ziya Erdem, mobilde kullanıcı sadakatinin birincil derecede network performansına bağlı olduğunu hatırlatarak şunları vurguladı: “Sermaye yatırımını artırmak aslında sadece hizmet gelirlerinin artmasını değil, aynı zamanda kullanıcıların operatöre duyduğu sadakatin de artmasını beraberinde getiriyor. İletişim ağlarındaki operasyonel, ticari ve finansal performansın üç ülke bazında ölçüldüğü bu rapor aslında Türkiye için de çok anlamlı. Raporda yer alan ve gelişmekte olan ülkeler kategorisinde birlikte yer aldığımız Brezilya örneğinden hareketle, Türkiye için de benzer kazanımların edinilebileceğini söylemek çok mümkün. Üstelik Türkiye, artan nüfusu ve cep telefonu kullanım oranı ve cihaz penetrasyonu açısından dikkate değer bir gelecek vaat ediyor.”

%10’luk yatırım artışı geliri yüzde 5,5 artırabilir

Rapora göre Brezilya’da, yatırım harcamalarında gerçekleşecek yüzde 10’luk bir yükseliş, operatörün pazar payının ve kullanıcı başına düşen ortalama gelirinin artışına sebep oluyor. Operatör ayrıca bu ticari performansın yanı sıra, hizmet gelirlerinde yüzde 5,5, EBITDA’da 6,4 ve serbest nakit akımında yüzde 6,7 oranında gelişme yakalayabiliyor. Bunun yanında diğer operatörlere kaybedilen müşteri sayısının yüzde 1 düşürülmesi, hizmet gelirlerinde yüzde 6,86’lık bir artışı beraberinde getiriyor.

 2019’da mobil trafiğin yarısını video oluşturacak

Video izlemek için cep telefonu kullananların sayısının artmasıyla birlikte kullanıcılar, özellikle ağ bağlantısı kalitesine önem veriyor. İletişim ağlarında yapılan yatırımlar bu sebeple en çok video gibi bağlantı performanslarını test eden ortamlarla kullanıcıların dikkatini çekiyor. Zira Ericsson verilerine göre 2019 yılında mobil trafiğin yüzde 50’si, video üzerinden gerçekleşecek. Yaygın video paylaşım platformu Youtube’un trafiğinin yüzde 40’ı ise mobil cihazlar üzerinden gerçekleşecek.
ETİKETLER : Ericsson

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics