Bilişim Dünyası 04 MAYIS 2015 / 10:17

Teknolojiden fayda sağlama yöntemleri

Büyük veri ve yenilikçi iş uygulamaları 26-27 Mayıs tarihlerinde Smartcon 2015 İstanbul konferansında ele alınacak. Ama daha fazlası da var.

Analytics Center; Çağlar Göğüş, Hamit Hamutçu ve Emre Yayıcı tarafından, EMEA bölgesinin düşünce liderliği, bilgi ve mükemmellik merkezi olma vizyonuyla kurulan bir yapı. Büyük veri ve beraberinde getirdiği yenilikçi iş uygulamaları da bu üçlünün çalışmasıyla 26-27 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek Smartcon 2015 İstanbul konferansında tüm yönleriyle ele alınacak. Pazarlama, yeni teknolojiler, dijital ve mobil, optimizasyon ve nesnelerin interneti gibi büyük verinin çeşitli alt başlıklarda değerlendirileceği etkinliğin konuşmacıları arasında, dünyanın en önemli veri bilimcileri var.  Ama Zorlu Center PSM’de gerçekleştirilecek etkinlik bu çalışmaların sadece ilk adımı. Daha doğrusu farklı ülkelere yayılımda önemli bir nokta. Smartcon Kurucu Ortağı Hamit Hamutçu, Smartcon ve Analytics Center Yönetici Ortağı Emre Yayıcı ve Analytics Center Kurucu Ortağı Çağlar Göğüş ile hem İstanbul etkinliğini hem farklı coğrafyalarda devamı gelecek çalışmaları hem de bilişim adına tüm tarafları buluşturma planlarını konuştuk:

Smartcon ve Analytics Center arasında nasıl bir görev dağılımı var?

Emre Yayıcı: Analytics Center ana şirketimiz. Büyük veri, IoT gibi yırtıcı teknolojilerde hizmet verecek bu ana firmamız. Smartcon bu şirketin altında etkinlik bacağımız ve konferans markamız. Bu bizim oldukça özel olarak konumlandırdığımız bir etkinlik yapısı. Bu yıl başlangıç olarak İstanbul, Dubai ve Güney Afrika’da birer etkinlik yapacağız ve bunları her yıl devam ettireceğiz. Dubai ve Güney Afrika komşu ülkelerden ziyade, gelişen pazarlar. Türkiye de bu pazarlar arasında yerini alıyor.

Bu ülkeleri farklı kılan özellikleri neler?

Hamit Hamutçu: Analytics Center olarak güncel teknolojiler odaklı bir topluluk oluşturmak üzere yola çıktık. Bunların sadece Türkiye’de olmadığını biliyoruz. Sonuçta analitik alanında büyük veri ve IoT alanında çalışan, bu başlıklarda Ar-Ge yapan akademisyenler, bu konulara yatırım yapan reel sektör ve teknoloji şirketleri var. Biz de ekosistemin tüm paydaşlarını biraraya getirmek istedik. Tek bir ülke ile sınırlı kalmıyor bu bakış açısı ve bölgesel yayılım sergilemek istedik. Böylece ekosistem bir bütün olarak gelişsin, paydaşların karşılıklı fikir alışverişleri ön plana çıksın.

Analytics Center sitesinde güncel araştırmalar var. Bu araştırmaları siz mi yapıyorsunuz, farklı kaynaklardan derleyerek mi sunuyorsunuz?

Emre Yayıcı: Amacımız bir topluluk oluşturmak olduğu için sitemizde fikir önderi dediğimiz isimlerden yorumlar yer almasını istiyoruz. Bizim oluşturduğumuz içerikler tamam, ama bu konuda önde gelen kişilerin de deneyim ve bilgilerini paylaşabileceği bir ortam olmasını istiyoruz. Bu topluluğu oluşturabilirsek, insanlar bir soruları olduğunda benzer konularla ilgilenen uzman kişilere ulaşabilecekler. Bunları biraraya getirdiğimizde, Türkiye’den veya bölgeden yeni fikirler oluşmasını sağlayabileceğimiz bir platform olacak

Bu etkinlikte hedef kitleniz kimler? 

Emre Yayıcı: Teknoloji ve iş birimleri, yani reel sektör ve BT birimleri birarada olacak. Teknoloji kullanımı ile çok farklı endüstrilerde çok büyük faydalar elde ediliyor. Biz de programı oluştururken buna dikkat ettik. Perakende, lojistik, sağlık gibi farklı noktalardan katılımcıları görmek sevindirici. Sponsorlarımızda da benzer sektörel dağılım var. Akademik katılım da olacak. Çalışmamızın sosyal sorumluluk olarak adlandırdığımız bir öğrenci kanadı var. Sabancı Üniversitesi ve Bahçeşehir Üniversitesi desteğiyle belli sayıda öğrenci grubunu ücretsiz davet edeceğiz etkinliğimize. Bu onların bilgilerini artırması ve bağlantılar kurabilme fırsatları yakalaması adına önemli olacak.

Bu yıl ilk kez düzenlenecek etkinlikte ana tema büyük veri. Neden?

Hamit Hamutçu: Bu öncelik muhtemelen gelecek birkaç yılda yine ön planda olacak. Terimler geçici olabiliyor ama içeriğine bakarsak, çok önemli bir devrim yaşanıyor şu anda. Her ülke bu devrimin belli noktasında. Ama iş yapma biçimini toptan değiştirme potansiyeli barındıran bir dalga bu. Bu dönüşüme kayıtsız kalma lüksünüz yok. Dünyada yaratılan veri sürekli büyüyor. IoT de bunun parçası. Çünkü veriyi yaratan artık sadece insanlar değil, makineler olacak. Hatta gelecek birkaç yıl içinde makineler daha çok veri yaratacak. Toplanacak veri analiz edilip, bunun üzerinden bir içgörü yaratılmazsa hiçbir anlamı yok. Dolayısıyla iş gene büyük veriye, oradan da analitiğe geliyor. Veriyi depolamaktan ziyade, artık bu verileri kullanarak öngörüler çıkartabilmek önemli.

Analytics Center olarak 2015 plan ve öncelikleriniz neler?

Emre Yayıcı: Teknoloji ve iş birimleri için kapsamlı bir eğitim programı oluşturduk. Bu eğitimlerle BT biriminden ziyade, şirket bütününü kazanmak istiyoruz. Çünkü bu analitik yöntemleri kullanmak aslında herkesin işi. Uzun vadede ayakta kalabilmek için bunları yapabilmelisiniz. BT birimi size sadece bunun için gereken altyapı ve teknolojiyi sunar. Bunun vizyonunu belirleyecek şey ise tüm birimlerin teknoloji farkındalığı ile çalışması. Bu bilinci artırmaya yönelik, uluslararası ortaklarla çalıştığımız bir eğitim programı oluştu ve eğitimlere başladık. İlk eğitimler bireylerin kayıt olması usulü başlayacakları bir eğitim. Eğitimin ikinci bacağında ise şirketlerin ihtiyaçlarına göre onlara yönelik özelleştirdiğimiz bir kurgu olacak.

Hamit Hamutçu: Holding şirketleri şu anda üzerinde çalıştığımız bir yapı. En yeni çalışandan başlayarak, tüm sürece dahil olacak kişileri kapsayacak, holdinge özel eğitim programları tasarlıyoruz. Bunu sadece sınıf eğitimi gibi düşünmemek lazım. Eğitim alan kişilerin sıkıştıkları noktalarda destek vermek, eğitimde öğretilen konuların iş hayatına geçişini de kontrol ederek tam başarı sağlanacak bir model geliştiriyoruz. Bir master programı gibi bir içeriğimiz, şu an oluşmuş 18 farklı ders var. Tabi ki herkesin her eğitimi alması çok da gerekli ve bir şart değil. Herkesin farklı uzmanlık alanları var. Ama en azından 3-4’er derslik paketlerin bir sertifika olarak sunulması ve bu sertifikayı alan kişinin söz konusu eğitimler sonucunca bilgisine ve yeterliliğine güvenilmesi, hem kurumsal fayda hem bireysel kariyer rotasında avantaj olacaktır. İş dünyası da buna ihtiyaç duyuyor. Kurumların kendi içlerinde sundukları eğitimlerin üstüne, sürekli güncelliği olan bir eğitimle katma değer sunmuş oluyoruz.

Çağlar Göğüş: Sonuçta teknoloji sürekli gelişen bir alan ve hangi sektörde faaliyet gösterirse göstersin, şirketlerin eğitim programlarında herkese sunulan bilişim eğitimleri de en günceli yakalamak zorunda. Bunlara ilk etapta genelin aldığı eğitimlerle, sonra kuruma ve sektörüne göre özelleştirilmiş eğitimlerle devam edeceğiz.

 
ETİKETLER : 1020

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics