Bilişim Dünyası 17 KASIM 2015 / 15:35

Teknolojik gelişim, reklam alışkanlıklarını değiştiriyor

Bullseye Worldwide, 2015 yılının ilk altı ayı dijital reklam yatırımlarını esas alan IAB raporunun değerlendirmesini yaptı. Buna göre, Türkiye’de dijital reklam yatırımları 2014 yılına kıyasla yüzde 21,3 büyüyerek 789,3 milyon TL oldu. En önemli büyüme ise mobil ve video kategorilerinde yaşandı. 2014 yılında 10 milyon TL’lik harcaması olan mobil gösterim reklamlarının, 2015 yılının ilk altı ayında 16,8 milyon TL’ye ulaştığı IAB raporlarına yansıyor. Mobil harcamaları yüzde 42’lik artış ve 61,1 milyon TL’lik harcamasıyla video reklam yatırımları takip ediyor.
 
En yüksek artış mobil ve video reklamlarda
Kategorisel açıdan incelendiğinde, alt birimleri ile birlikte en yüksek artışı sırasıyla mobil reklam yatırımları, arama motoru reklam yatırımları ve display reklam yatırımlarının elde ettiği görülüyor. Harcamaların en önemli bölümü yılın ilk yarısında arama motoru reklamlarına, ardından display reklamlara ve mobil reklamlara odaklanıyor.
 
Bullseye Worldwide Yönetici Ortağı Afşın Avcı’ya göre, küreselde yükselen, Türkiye’de de ismi hızla yayılan ‘programatik pazarlama’ IAB’nin raporunda da kendine yer buluyor. Avcı, Türkiye’de spesifik bir harcama kalemi olarak bulunmasa da 2016 yılının ilk yarısında bunun görüleceği kanısında. Avcı, şu bilgileri verdi:
“Mobil ve video reklamcılığın trendinin gelişiminin temel sebebi, her yaş ve gelir grubundan bireyin akıllı telefon kullanımının artması. Ayrıca hızlı tüketim alışkanlıkları, TV gibi sınırlandırılmış program zamanlarının artık yeterli kalmaması ile yükselen VOD tüketimi ve sosyal medya kullanımı da mobil ve videoyu markalar gözünde değerli kılıyor. Bir tarafta da, marka ve tüketici arasındaki mesafe kapandıkça, tüketicinin ilgi alanları, alışkanlıkları gibi birçok faktörü hedefleme olanağı olan mobil ve video odaklı çözümler tercih ediliyor.”
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics