Bilişim Dünyası 20 OCAK 2014 / 08:15

Teknolojik kalkınmanın Anadolu’ya aktarılması gerekiyor

IBM Türk Ankara Bölge Müdürü Onur Buçukoğlu ve IBM  Bilgi Güvenliği Uzmanı Nurettin Erginöz 10 Ocak’ta Ankara basınının sorularını yanıtladı.

Onur Buçukoğlu, 10 yılda bilişim alanında önemli adımların atıldığını kaydederek artık hiper-bağlantılı, giderek akıllı hale gelen ve gerçek zamanlı bir dünyaya geçiş yapıldığını ve IBM’in bir inovasyon şirketi olduğunu vurguladı. Buçukoğlu, “2015’e gelindiğinde dünyada birbirine bağlı 1 trilyon aygıt olacağı ve küresel veri trafiğinin önümüzdeki 5 yıl içerisinde 4’e katlanacağı öngörülüyor. Artık hayatımıza sensörler girdi. Tüm bu değişim süreci kamu yönetimi, sağlık sektörü, şehircilik başta olmak üzere her alanda yeni fırsatlar ve yeni kolaylıklar ortaya çıkarıyor. Aynı zamanda bu değişim yeni zorlukları da beraberinde getiriyor. Örneğin, siber tehditler 2013 yılında ciddi artış gösterdi. İçinde yaşadığımız siber evrendeki toplam veri sayısının bu yıl 4 zetabayta ulaşacağı öngörülüyor. Bu ortamda kamu kurumlarının, devletin ve özel sektörün bu verileri analiz ederek sonuçlara ulaştırmaları ve doğru karar mekanizmalarını teşvik edecek bir yapıya sahip olmaları gerekiyor. Bu konjonktürde verinin korunması, gizliliğinin ve güvenliğinin sağlanması, anlamlandırılarak ayrıştırılması gibi birçok fonksiyonunun yönetilmesi gerek. 2014 yılında kurumların başarısını veriyi yönetme becerileri belirleyecek. Büyük veri derken sadece verilerin büyüklüğünden bahsetmiyoruz. Artık veri çeşitliliği ve inanılmaz bir hız söz konusu” şeklinde konuştu.

BT pazarının büyümesiyle bütünleştirici sayı ve kalitesi artacak
IBM Türk’ün İstanbul, Ankara, İzmir’den sonra Adana ve Bursa’da ofis açtığını dile getiren Onur Buçukoğlu, Ankara’nın bir bölge ofisi olduğunu hatırlattı. “Kamudaki UYAP, MERNİS gibi büyük projeler fazlalaştıkça BT pazarı da büyüyecek. Büyük projelere ihtiyacımız var. Teknolojik kalkınmanın Anadolu’ya aktarılması gerekiyor. Böylece Türkiye’de BT projelerine hayat verecek bütünleştirici sayısı da artacak. Türkiye’deki BT pazarının büyümesiyle bütünleştirici sayı ve kalitesi artacak. Bu bir döngü olarak yatırıma dönüşecek. IBM Türkiye’deki yatırımlarına devam edecek” yorumunu yaptı.

Kamuda uyulması gereken düzenlemelerle ilgili çalışmalarımız bulunuyor
Nurettin Erginöz, 2012 ocak ayında IBM’in güvenlik çözümlerini oluşturduğu bir bölüm kurduğunun altını çizdi ve “IBM, güvenlik departmanını oluşturduktan sonra bakış açısını da duyurdu. Bu 4 ana başlıkta toplanabilir: İnsan, Veri, Uygulamalar ve Yapılar. Yapıları da son nokta çözümleri ve ağ yapılarında bulunan güvenlik duvarları gibi sistemeler olarak ikiye ayırabiliriz” dedi. Kamuda uyulması gereken düzenlemelerle ilgili çalışmaları olduğunu belirten Erginöz, IBM’in İstanbul ve İzmir’de iki büyük veri merkezi bulunduğunu kaydederek “İleri teknoloji ile donatılmış İzmir’deki IBM İş Sürekliliği ve Esnekliği Merkezi ülkemizin önde gelen kurumlarına hizmet veriyor” ifadesini kullandı.
ETİKETLER : Sayı:955

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics