Bilişim Dünyası 11 ŞUBAT 2013 / 08:13

Teknosa’nın 2023 hedefi Avrupa’da ilk 3’e girmek

Sabancı Holding Perakende ve Sigorta Grup Başkanı Haluk Dinçer ve Teknosa Genel Müdürü Mehmet Nane’nin basınla buluştuğu toplantıda, Teknosa’nın 2012 yılındaki performansının değerlendirilmesi ve 2013 yılına yönelik yeni hedefleri basın mensuplarına aktarıldı.

Toplantıda ilk olarak söz alan Haluk Dinçer, Türkiye’nin genel ekonomik durumu ile ilgili temkinli bir iyimserlik içinde olduklarını ve 2013 için Türkiye ekonomisinde yüzde 4 büyüme beklediklerini belirtti.
Türkiye’deki şirketlerin dünya perakende devlerine kafa tuttuğunu belirten Dinçer, teknoloji perakendeciliği alanında Türkiye piyasasının çok yakın zamanda Avrupa’nın en büyük beş pazarından bir tanesi olacağını öngördüklerini iletti. Teknosa’yı 2023 vizyonu doğrultusunda Avrupa’nın ilk üç teknoloji perakendecisi arasında görmeyi hedeflediklerini aktaran Dinçer, sözlerine şu şekilde devam etti:
“Teknosa’yı büyütüp devler ligine hazırlamak için, pazarla ilgili birleşme beklentimizin bir uzantısı olarak oluşacak fırsatları değerlendirmek üzere bir danışman görevlendirdik. Bu konuda geçmişte olduğu gibi yeni bir satın alma hamlesi yapmaya hazırlanıyoruz. Teknosa kârlı bir şirket ve bilançosunda güçlü bir nakit pozisyonu var. Bu gücümüzü yeni satın almalarda kullanmak istiyoruz. Hedefimiz yalnızca Türkiye ile de sınırlı değil. Kendi ülkemizde kafa tuttuğumuz dünya devlerine kendi arenalarında da meydan okuma hazırlığındayız.”

Yeni yılda 1.500 yeni çalışan istihdam edilecek
Haluk Dinçer’in ardından söz alan Mehmet Nane Teknosa’nın 2012 yılını 2,3 Milyar TL net ciroyla kapattığını, şirketin net kârının ise denetlenmemiş finansallara göre yaklaşık 50 milyon TL olarak gerçekleştiğini söyledi.
Teknosa’nın 2012 yılında yüzde 40 büyüdüğüne dikkat çeken Nane, gelinen noktada teknoloji perakendeciliği pazarının yüzde 42’sine sahip olduklarını, 2013 yılında şirkete 30 bin metrekare yeni satış alanı eklemeyi ve bin 500 kişiye istihdam sağlamayı planladıklarını ifade etti. Perakendede çoklu dağıtım kanallarını tercih edeceklerini de vurgulayan Nane, Teknosa’nın e-ticaret alanındaki hacminin cirosal anlamda yüzde 200 arttığını belirtti. Mehmet Nane, Türk insanının birebir iletişimi seven yapısı ve sosyalleşme eğilimlerinden dolayı fiziksel mağazacılık kavramının Türkiye’de asla sonlanmayacağını da sözlerini ekledi.
Bilim Teknoloji ve Sanayi Bakanı Nihat Ergün’ün Türkiye’nin 2023 yılında 10 dünya markası yaratmış olacağı ve bunlardan en az iki tanesinin perakende sektöründe olacağı yönündeki öngörüsüne atıfta bulunan Mehmet Nane, 2023 yılı için hedef gösterilen dünya çapındaki iki perakende markasından bir tanesi olmaya Teknosa olarak aday olduklarını söyledi.

Cironun yarısı Turuncu Kart üyelerinden geliyor

Teknosa Turuncu Kart ile üç milyonu aşkın üyeye ulaştıklarını açıklayan Mehmet Nane konuyla ilgili olarak şunları söyledi:
“Turuncu Kart üyeleri Teknosa toplam cirosunun yarısını gerçekleştirmeye başladı. 2012 yılına içeriğini ve tasarımını yenilediğimiz teknosa.com ile girdik. 2012 yılında yüzde 200’e yakın artış eğilimi yakalayan teknosa.com bugün e-ticarette organize perakendeciler arasında ilk üç arasında yer almayı başardı. teknosa.com günde 185 bin kez ziyaret ediliyor. teknosa.com için 2013 yılında ciro hedefimiz üç katın üzerinde büyümektir.”
ETİKETLER : Sayı:908

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics