Bilişim Dünyası 15 AĞUSTOS 2010 / 18:00

Telekom altyapısı ölçümleme yetkinliği için yeni merkez

PL4C, telekom altyapısı test ve ölçümleme konusunda JDSU’nun küresel bilgi birikimini bölgeye taşıyacak.

İletişim altyapısı ve ağ çözümleri alanında ölçüm, bakım, danışmanlık ve kurulum hizmetleri ve eğitim başlıklarında hizmet veren PL4C, JDSU ile gerçekleştirdiği stratejik ortaklık ve İstanbul’ da açtıkları uluslararası eğitim merkezi ile yeni nesil şebekelerin test ve değerlendirmelerinde alternatif çözümler ortaya koyacak. Müşterileri için 2003 yılından bu yana daha yönetilebilir şebeke çözümleri ve katma değerli servisler sunma amacıyla yürüdüklerini ve Juniper Networks iş ortağı olarak pek çok projeye imza attıklarını belirten PL4C Genel Müdürü Orhan Mordoğan, 2007 yılından itibaren de telekomünikasyon sistemleri, erişim şebekeleri ölçümü ve değerlendirmesi konularında uzmanlaşmış JDSU şirketi ile stratejik ortaklıklarını başlattıklarını belirtti. Bugüne kadar gerçekleştirdikleri projeler arasında mobil operatörlerin transmisyon sistemleri senkronizasyon projesinden telekom operatörlerinin veri- IP ağ transmisyon sistemleri konusundaki eğitimlerin yer aldığını belirten Mordoğan, bundan sonraki süreçte de PL4C’nin Türkiye merkezli bölgesel bir eğitim merkezi olarak faaliyet göstereceklerini belirtti.

EMEA Bölgesi’nde yetkili eğitim merkezi
PL4C olarak, JDSU ile yapılan iş ortaklığı çerçevesinde şirketin bilgi birikimini EMEA Bölgesi yetkili eğitim merkezi olarak sunduklarını belirten Mordoğan, eğitimlerin ürün ve ürün bağımsız teknoloji eğitimleri olmak üzere iki başlık altında toplandığını ifade etti. Ürün eğitimlerinin JDSU şirketinin üretmiş olduğu test ve ölçüm cihazlarının temel kullanımını içerdiğini dile getiren Mordoğan, “Ürün bağımsız teknoloji eğitimleri ise şebekelerde kullanılan cihazların üretici şirketleri ne olursa olsun şebekedeki problemleri tespit etme ve çözümler oluşturmayı sağlamaya yönelik uygulamaya dayalı eğitimler oluşturmakta. Bu amaçla oluşturulan eğitimlerimiz o teknoloji ile ilgili en güncel konuları içeren çeşitli kurslardan ve sertifika programlarından oluşmakta. Buradaki teknoloji başlıklarımız ise fiber optik, veri-IP, erişim, transport şebeke teknolojileri ve triplay, kablosuz, mobil ve EMF teknolojileri olarak sıralanıyor” diye konuştu.

Bu teknolojilerde uzmanlık merkezi olmak önemli
Bu yıl ki stratejilerinin JDSU ile birlikte Türkiye’de ve bölgede ürün temelli eğitimler yerine ürün bağımsız teknoloji eğitimlerinin sunulması olacağını belirten Mordoğan, “Müşterilerimizin şebekelerinde kullandıkları ürünlerin markalarından bağımsız olarak da şebeke problemlerine müdahale edecekleri yeteneklere sahip olmasını sağlamak bizim için en önemli amaç. Uzun vadede de ülkemizi bu teknolojiler konusunda bölgemizde bir uzmanlık merkezi haline getirmek diğer amacımız. Sorumlu olduğumuz Orta Asya, Ortadoğu ve İngilizce konuşulan Afrika ülkelerinde JDSU iş ortakları ile çalışmalarımızı başlattık. Aynı zamanda kendi eğitmenlerimizin JDSU’dan eğitmen sertifikasyonlarını, laboratuvarlarımızı ve sınıflarımızı hazır hale getirdik. 2010 yılındaki hedefimiz bölgemizde ve ülkemizdeki müşterilerimizin 400 personelini uzman hale getirmek ve ihtiyaçlara göre yeni teknoloji eğitimlerini geliştirmek olacak” dedi.

İşbirliği bölge için de önemli
Türkiye pazarında mühendislerin belli markaların ürünleri üzerinde uzmanlaşmış olduğunu belirten JDSU Bölge Direktörü Çiğdem Tamer, “PL4C, JDSU’nun marka bağımsız test ve ölçüm çözümleri mantığı ile ihtiyaca göre farklı seviyelerde sertifikalandırılan, JDSU içinde geliştirilmiş teknoloji eğitimlerini sunuyor. Sertifikalandırma JDSU tarafından yapılıyor, sertifika sahibi kişilerin birbirleri ile iletişimi ve bilgi paylaşımının sürekliliği açısından da bir platform oluşuyor.

Amaç bilgi birikimini geniş alana yaymak

JDSU Türkiye Ortadoğu Afrika Alt Bölge Direktörü Çiğdem Tamer’in verdiği bilgiye göre JDSU aslında telekom altyapısı için uçtan uca test ve ölçüm çözümleri sağlayan bir şirket. JDSU olarak Türkiye pazarında 2007 yılına kadar irtibat ofisi olarak yer aldıklarını bu tarihten sonra Türkiye’de ofis kurulduğunu belirten Tamer, pazardaki gelişim sürecini de şöyle aktardı:
“2008 yılında da Türkiye’nin bağlı olduğu EMEA bölgesinde bir ilk olan, ülke ofisi içinde servis laboratuvarı kurulması fikri gelişti. Servis laboratuvarımız halen hizmet veriyor. 2009 yılında ise Türkiye’ye ilave olarak Ortadoğu, İngilizce ve Arapça konuşan Afrika ülkeleri ve Orta Asya bölgelerinin sorumluluğunun da bana geçmesi ile Türkiye bu bölgede bir merkez olarak çalışmaya başladı. Son olarak 2010 başında PL4C ile birlikte gerçekleştirdiğimiz ve bağlı olduğumuz EMEA bölgesinde bir ilk olan yetkili eğitim merkezi kavramını Türkiye’de başlattık. PL4C ile JDSU’nun Almanya ofisindeki kendi eğitim merkezi arasında tam bir eşgüdüm içinde çalışan bu yapı, yine Türkiye ile birlikte Ortadoğu, Afrika ve Orta Asya’ya da hizmet veriyor. Ürünlerimiz test, ölçüm ve analiz işlemlerini kolay bir arayüz ile sunabiliyor da olsa, şebeke hızlarının yükselmesi ve şebeke üzerindeki servis çeşitliliğinin artması ile kurulum, arıza tesbiti veya sürekli izleme (monitoring) için arka planda çalışan teknolojiyi çok iyi anlayabilmek önem kazanıyor.
ETİKETLER : Sayı:784

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN